Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Archeologia > Leżały pod polem uprawnym w centralnej Polsce. Zdumiewające odkrycie archeologów
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 18.06.2024 10:33

Leżały pod polem uprawnym w centralnej Polsce. Zdumiewające odkrycie archeologów

wykopaliska archeologiczne
Fot. Uniejów Uzdrowisko Termalne

Archeolodzy w Spycimierzu w województwie łódzkim dokonali niezwykłego odkrycia. Natrafili na drewniane konstrukcje średniowiecznego grodu, liczące nawet 1000 lat. Porównali je do znanego Polakom Biskupina.

Odkrycie archeologiczne niedaleko Łodzi

Archeolodzy od lat wiedzieli, że lata temu w Smycimierzu znajdował się średniowieczny gród. W latach 60. XX wieku podjęli się obszerniejszym badaniom, a dziesięć lat temu ruszył całkiem nowy projekt archeologiczny. W końcu poznali dokładną lokalizację i historię tego miejsca. Odkrycia dokonali na polu uprawnym w tzw. Górze Kasztelańskiej. To dno doliny Warty, w zakolu starorzecza.

Wykopaliska były przeprowadzane w miejscu, gdzie niegdyś miała znajdować się fosa i na wale grodu. Prace przyniosły zdumiewające rezultaty. 

Średniowieczna konstrukcja w Spycimierzu

- Okazało się, że na grodzisku zachowały się w bardzo dobrym stanie drewniane konstrukcje - poinformował National Geographic Polska kierownik badań, dr hab. Jerzy Sikora z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego. Analizy dendrochronologiczne wykonane przez Marka Krąpca pozwoliły na niezwykle precyzyjne określenie wieku całej konstrukcji.

Jak się okazało, stan wykopalisk można porównać do znanego Biskupina, choć ten, istniał już ok. 2700 lat temu. Konstrukcja w Spycimierzu z kolei pochodzi z 1028 roku. Na ten moment nie są do końca znane funkcje, jakie pełniła. - Domyślamy się, że rozpoczęto tu budowę grodu, która została przerwana nagłym, gwałtownym incydentem powodziowym - wyjaśnia dr hab. Jerzy Sikora. 

Jedno z największych odkryć archeologicznych w Polsce

Niezaprzeczalnie to osada w Biskupinie zapisała się szczególnie na kartach historii Polski. Związana z kulturą łużycką stała się jednym z największych odkryć w kraju. Niektórzy nazywają ją “polskimi Pompejami”. Znajdujące się tam Muzeum Archeologiczna jest dostępne dla turystów przez cały rok. Trzeba jednak pamiętać, że na zwiedzanie warto poświęcić przynajmniej dwie godziny.