Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Archeologia > Niezwykłe odkrycie pod Rzymem. Włoski minister kultury mówi, że to "cud"
Alicja  Cembrowska
Alicja Cembrowska 13.06.2024 18:46

Niezwykłe odkrycie pod Rzymem. Włoski minister kultury mówi, że to "cud"

Wykopaliska archeologiczne we Włoszech
Fot. Włoskie Ministerstwo Kultury/allthatsinteresting.com

Badacze odkryli kości i doskonale zachowane artefakty sprzed 1800 lat na dnie 3-metrowej studni. O wydarzeniu poinformowało włoskie Ministerstwo Kultury.

Starożytne miasto

Ostia Antica to ruiny starożytnego miasta portowego, które znajdują się około 25 kilometrów na południowy zachód od Rzymu, przy ujściu rzeki Tyber do Morza Tyrreńskiego. Uznaje się, że miejsce może konkurować z bogactwem Pompejów.


Na terenie parku archeologicznego regularnie prowadzone są badania i tym razem badacze mieli dużo szczęścia. Podczas prac w starożytnym miejscu, na dnie głębokiej studni odkryto skarbiec z kośćmi i dobrze zachowanymi przedmiotami używanymi w życiu codziennym cesarstwa. Uznaje się, że były powiązane z rytuałami i oddawaniem kultu.


Zlokalizowana w pobliżu Świątyni Herkulesa głęboka na 3 metry studnia  uwagę archeologów przyciągnęła już w zeszłym roku, kiedy w pobliżu odnaleziono dwa fragmenty Fasti Ostienses – starożytnego kalendarza używanego przez rzymskich urzędników. Podczas prac renowacyjnych, które polegały na przeczesywaniu dna, odnaleziono dziesiątki przedmiotów. Ich pochodzenie datuje się na I-II wiek n.e.

Wgląd w przeszłość

Wśród artefaktów znalazła się ceramika, fragmenty marmuru, lampy, spalone kości zwierząt. Obiekty zachowały się wyjątkowo dobrze dzięki zanurzeniu w błocie o niskiej zawartości tlenu. To właśnie błoto umożliwiło fascynujący wgląd w przeszłość.

ostiaantica.jpeg
Fot. Włoskie Ministerstwo Kultury/allthatsinteresting.com

Według badaczy odkryte przedmioty mogą wskazywać na składanie ofiar ze zwierząt – najpewniej świń i bydła. Również na ceramice natrafiono na ślady spalania. Możliwe, że mięso było przygotowywane i spożywane na miejsce podczas rytualnych obchodów na cześć bogów. Portal allthatsinteresting.com podaje także, że "odkryto rzadki, misternie rzeźbiony drewniany przedmiot w kształcie lejka lub kielicha, ozdobiony od wewnątrz serią koncentrycznych okręgów". Badacze nie są pewni, jakiemu celowi mógł służyć ten obiekt.


Odkryciami pochwaliło się włoskie Ministerstwo Kultury, a minister Gennaro Sangiuliano skomentował, że "Ostia Antica to cud". "Reprezentuje jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych naszego narodu, w którym kryją się wielkie wartości, a przede wszystkim wielka historia, historia starożytnego Rzymu” – mówił minister.

Jak dojechać do Ostia Antica?

Będąc w Rzymie, warto zdecydować się na wycieczkę do parku archeologicznego Ostia Antica. Samochodem dojedziemy na miejsce w niecałą godzinę, a pociągiem jeszcze szybciej – w 30 minut. Bilet do parku kosztuje około 78 zł. Komentarze tych, którzy zdecydowali się na taki wypad w przeszłość, nie pozostawiają jednak złudzeń – warto!


"Spacer po starożytnym mieście dostarcza bogatej wiedzy o życiu w przeszłości [...]. Domy z pięknymi freskami, place ze sklepami, termiczne łaźnie wraz ze świątynią Mitry, dają wyobrażenie, jak wyglądało codzienne życie obywateli republiki i cesarstwa w czasach, gdy Rzym był stolicą starożytnego świata. Stanowiąca okno na świat starożytnego Rzymu, Ostia Antica nazywana była też Pompejami Lacjum. Niestety, w V stuleciu wraz z najazdami barbarzyńców legła w ruinach, ale po dziś dzień pozostałości świadczą o wielkiej cywilizacji i doskonałej organizacji życia społecznego antycznego miasta" – czytamy na stronie rzymskiewakacje.pl.


Warto wspomnieć, że naukowcy aktywnie działają w zakresie renowacji i przywrócenia obszaru do kształtu z jego początków, które sięgają III wieku p.n.e.. Już niebawem dla publiczności ponownie zostanie otwarte jedno z najstarszych kompleksów w Ostii, które do tej pory było ukryte przed odwiedzającymi. Nowo odnalezione artefakty również zostaną najpierw zabezpieczone i poddane renowacji, a następnie trafią do pobliskiego Muzeum Ostiense.

Źródło: allthatsinteresting.com