Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Archeologia > Mało kto słyszał o tej pradawnej osadzie. Jest dużo starsza od Biskupina
Łukasz  Miłoszewski
Łukasz Miłoszewski 27.05.2024 17:20

Mało kto słyszał o tej pradawnej osadzie. Jest dużo starsza od Biskupina

Kościół w Grojcu (zdjęcie poglądowe)
Fot. Krzysztof Gach / shutterstock

Powszechnie wiadomo, że najstarszym miastem w Polsce jest Złotoryja w województwie dolnośląskim, która otrzymała prawa miejskie przed 1211 rokiem. Bardziej problematyczne jest ustalenie, gdzie na polskich ziemiach pojawiły się pierwsze przykłady osadnictwa. Mało kto wie, że zdaniem naukowców, być może należy ich szukać w Małopolsce. 

Osada dużo starsza od Biskupina

Badania archeologiczne udowodniły, że w tym miejscu istnieją ślady obecności człowieka sprzed kilku tysięcy lat. Mowa o wsi Grojec, zaledwie osiem kilometrów od Oświęcimia. Zdaniem archeologów to najstarsza wieś na terenie Polski, starsza o niemal cztery tysiące lat od popularnej osady w Biskupinie. 

Przełomowe odkrycie

Jeszcze niedawno naukowcy uważali, że pierwsze zorganizowane osady ludzkie pojawiły się w rejonie Małopolski ok. 2,5 tys. lat temu. Założenie te udało się zmienić w wyniku wyjątkowych znalezisk w czasie badań prowadzonych w związku z budową magistrali wodociągowej "Krak".

Znalezione przedmioty codziennego użytku sugerowały, że osadnictwo na terenie Małopolski istniało dużo wcześniej, niż zakładali historycy. Badania prowadzone przez Uniwersytet Wrocławski na Górze Grojeckiej pozwoliły odnaleźć dziewięć jam mieszkalnych, datowanych na 5000 - 4000 p.n.e.

Gdzie w Polsce żyli pierwsi ludzie?

Do dzisiaj zachowało się niewiele pamiątek z czasów pierwszego osadnictwa w Małopolsce. Jednak archeolodzy nieustannie pracują, aby znaleźć więcej przykładów dawnego życia w okolicy Grojca i ostatecznie ustalić, gdzie na ziemiach Polski możemy mówić o pierwszym przykładzie osadnictwa.

Naukowcy zwracają uwagę, że innych tropów należy szukać też we wsiach: Grodziszcze (woj. dolnośląskie) i Gorzędziej (woj. pomorskie) oraz w Złotoryi (woj. dolnośląskie), Lwówku (woj. wielkopolskie), Opolu (woj. opolskie) i Raciborzu (woj. śląskie).  

Źródło: podroze.gazeta.pl

Czytaj więcej: Pokrój drobno truskawki i zalej je mlekiem skondensowanym. Po chwili przetrzesz oczy ze zdumienia