Włochy to jedno z najbardziej rozpoznawalnych państw w środkowej Europie. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim wielowiekowej historii, która sięga czasów przedchrześcijańskich i manifestuje się w mnogości zabytków architektonicznych i spuściźnie kulturowej. Włochy są przy tym członkiem Unii Europejskiej i grupy najbardziej uprzemysłowionych i najbogatszych państw świata – G7.
Stolicą Włoch jest Rzym, a podstawę ustrojową (demokratyczna republika parlamentarna) stanowi Konstytucja Włoch. Prezydentem Włoch jest Sergio Mattarella, a premierem Giorgia Meloni. Włochy zamieszkuje blisko 59 milionów mieszkańców, z czego większość wyznaje katolicyzm. Walutą Włoch jest euro, a językiem urzędowym jest język włoski.
Włochy położone są na Półwyspie Apenińskim, co powoduje, że większa część terytorium kraju otoczona jest przez morza – Morze Tyrreńskie, Morze Adriatyckie, Morze Jońskie i Morze Śródziemne. Co więcej, niemal cała powierzchnia kraju znajduje się w klimacie podzwrotnikowym. Czynniki te sprawiają, że Włochy to wyjątkowo atrakcyjny kierunek turystyczny.
Włochy to miejsce o niezwykle bogatym dorobku kulturowym i historycznym, a zatem i historycznym. Liczba wartych obejrzenia zabytków jest tutaj ogromna, a to na których zawiesimy oko zależy od miasta, które przyjdzie nam zwiedzać. Najistotniejsze zapewne będą Koloseum i Fontanna di Trevi w Rzymie, Ponte Vecchio we Florencji, Katedra Duomo w Mediolanie czy Krzywa Wieża w Pizie.
Sporą część włoskich zabytków stanowi architektura sakralna, ważna przede wszystkim dla katolików. Najokazalszy tego przykład stanowić będzie Plac św. Piotra w Watykanie, który choć de facto jest państwem niepodległym, to jest silnie związany z Włochami (tak politycznie, jak i kulturowo) i odwiedzając Rzym nie sposób jest Watykan pominąć.
Jeśli zaś ktoś nie byłby amatorem turystyki opartej na zwiedzaniu, to do swojej dyspozycji będzie miał dziesiątki pięknych, złotych plaż, gdzie przy wtórze szumu błękitnych mórz będzie mógł oddawać się wypoczynkowi i rekreacji.
A jakie są najpiękniejsze miasta we Włoszech? Jest to oczywiście rzecz subiektywna, jednak wymienić trzeba na pewno takie miasta jak Rzym, Wenecja, Florencja, Turyn, Genua, Palermo, Neapol, Werona czy Mediolan.
Kuchni włoskiej raczej nikomu nie trzeba przedstawiać – większość z nas miała z nią styczność na co dzień. Najczęściej używane w niej produkty to makarony, pomidory, oliwa z oliwek, ryby i owoce morza.
Do najpopularniejszych potraw we Włoszech należy oczywiście tradycyjna, włoska pizza. Wymienić należy jeszcze takie potrawy jak lazania (lasagne), spaghetti carbonara, ossobuco czy arancini.
Pokaż więcej
Krótki przejazd taksówką w Chorwacji okazał się dla pasażerek sporym nadszarpnięciem budżetu. Jak informuje telewizja N1, taksówkarz, który przewiózł je z centrum Splitu na lotnisko, zażądał od nich zapłaty w wysokości 550 euro. Najgorsze, że kobiety musiały zapłacić pełną kwotę, bowiem kraj nie ma regulacji, które chroniłyby turystów przez takimi praktykami taksówkarzy.
Urlop we wrześniu czy w październiku to dobry pomysł dla tych, którzy cenią sobie spokój i mniejszą liczbę turystów. Wtedy w wielu miejscach nadal można liczyć na dobrą pogodę i… sporo niższe ceny. Także wczesna jesień to okres, kiedy można tanio zaplanować wakacje all inclusive, a biura podróży, linie lotnicze i hotele proponują wiele ciekawych promocji. Gdzie zatem jechać, by odpocząć tanio i spokojnie? Klasyczne południe Europy oraz okolice basenu Morza Śródziemnego przyciągają dobrą pogodą, atrakcyjnymi cenami i łatwym dojazdem. Popularne Włochy ze słoneczną Toskanią, pełną urokliwych miasteczek Apulią czy Sycylią, która ostatnimi czasy nieco straszy Etną, brzmią kusząco, jednak nawet jesienią spotkamy tam morze turystów. Za to na północy w Alpach Lombardzkich, w których wtedy nie jest już upalnie, panuje wyjątkowy spokój. Tu znajdziemy niewielkie miasteczko, które zimą przeradza się w jeden z bardziej znanych kurortów narciarskich „Mały Tybet Europy” jesienią kusi pięknymi kolorami – od złota do brunatnej czerwieni. To doskonały okres, aby wybrać się na piesze wędrówki i przejażdżki rowerowe.
Włoska agencja prasowa ANSA przekazała smutne wieści. Na jednej z plaż w Rimini we Włoszech zmarł 14-letni turysta z Polski. Okoliczności śmierci chłopca są tragiczne, jednak to nie pierwszy raz, gdy nad wodą plażowicz traci życie w ten sposób.
Podczas sztormu szalejącego u wybrzeży Sycylii zatonął jacht “Bayesian”, na którym przebywał miedzy innymi biznesmen Mike Lynch. Choć pomoc dla 22 osób obecnych na pokładzie ruszyła od razu, warunki atmosferyczne były na tyle trudne, że akcja ratunkowa nie przyniosła zamierzonych efektów, a sam jacht poszedł na dno. Część pasażerów uznano za zaginionych, teraz media rozpisują się o odnalezieniu jednego z nich.
Trąba powietrzna, która pojawiła się u wybrzeży Sycylii, zatopiła jacht, na którym znajdowały się 22 osoby – sześć nadal jest poszukiwanych, jedna osoba zmarła. Relacje ocalałych obiegają media i mrożą krew.
Jak donosi islandzki serwis 14-letni chłopiec, który miał wrócić z Rzymu do Keflaviku, nie został wpuszczony na pokład samolotu linii Wizz Air. Przewoźnik zaproponował, że może dziecku zapewnić zakwaterowanie na tydzień, żeby poczekał na kolejny lot.
Żar leje się z nieba. Choć z wysokimi temperaturami mierzy się większość mieszkańców Europy, to wydaje się, że słońce szczególnie szkodzi turystom w Rzymie. O ich ostatnich popisach mówią niemal wszystkie media we Włoszech.
Choć podczas tegorocznego lata w Polsce zdążyliśmy przekonać się o upałach, to ze znacznie niebezpieczniejszą temperaturą wciąż zmagają się turyści i mieszkańcy we Włoszech. Z powodu upałów wielu ludzi trafia nawet do szpitali. W wielu popularnych miastach wprowadzono najwyższy stopień alertu.
Węgierska linia lotnicza Wizz Air ogłosiła nowe połączenia z Lotniska Chopina w Warszawie i Katowic. Celem jest jeden z ulubionych krajów Polaków. Turystów przyciągają tam malownicze wybrzeża, potrawy łączące w sobie kuchnię ziemi i morza oraz cytrynowe gaje.
Za nami najcieplejsze dni w historii pomiarów temperatury na Ziemi, ale burzowa pogoda nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Mimo nadchodzącej nawałnicy turyści nie zamierzali zrezygnować z wypoczynku na popularnej włoskiej plaży. Konsekwencje ignorowania ostrzeżeń były bolesne. Trzy kobiety zostały porażone piorunem. Jedna z nich była reanimowana na miejscu.
Opieka medyczna za granicą, gdzie przebywamy na wakacjach, może nie raz okazać się sporym rozczarowaniem. Przekonał się o tym mężczyzna, który ze złamaną kością piszczelową trafił do szpitala na Sycylii. W lokalnych mediach zawrzało, gdy okazało się, że lekarze opakowali nogę pacjenta w karton.
Do tragicznego wypadku z udziałem turystycznego autokaru doszło w niedzielę 4 sierpnia w pobliżu miasta Arezzo we Włoszech. Za kierownicą pojazdu siedział 61-letni kierowca z Polski. W pewnym momencie autokar wbił się z dużą prędkością w bariery na autostradzie. Nie żyje jedna osoba, jest wielu rannych.Na miejscu pojawiło się 14 karetek i dwa helikoptery ratunkowe. Służby badają przyczyny tragedii. Autokar należał do polskiej firmy przewozowej.
Turyści, którzy na przełomie lipca i sierpnia wybrali się do Włoch, nie mają lekko. Wszystko przez doskwierające upały. Od czwartku w dwunastu miastach obowiązuje najwyższy stopień alertu, a szpitale pękają w szwach od skrajnie wyczerpanych zagranicznych gości. Liczba przyjmowanych pacjentów rośnie z każdym dniem.
Polska Ambasada we Włoszech apeluje do wszystkich rodaków przebywających obecnie w tym kraju. Ostatni weekend był najgorętszy ze wszystkich w roku i wygląda na to, że będzie jeszcze gorzej.We Włoszech szaleje antycyklon. Niesie ze sobą temperatury tak wysokie, że mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Dlatego ambasada RP wystosowała apel do wszystkich Polaków odwiedzających Italię.
Niebieskie strefy to miejsca na Ziemi, które wyróżniają się w szczególny sposób. Tamtejsi ludzie nie tylko cieszą się najdłuższą średnią życia na świecie i najczęściej dożywają setki, ale praktycznie do ostatnich dni zachowują zdrowie i sprawność, zarówno fizyczną, jak i umysłową. Jak oni to robią? Jaki jest sekret długowieczności i zdrowia?Termin niebieskie strefy stworzył Dan Buettner. Ten amerykański aktor poświęcił aż 20 lat swojego życia na badanie fenomenu kilku miejsc na świecie, w których ludzie żyją długo i są wyjątkowo zdrowi. Swoje wnioski opublikował w świetnie sprzedającej się książce, a niedawno opowiedział o nich także w serialu dokumentalnym Netflixa. Niebieskie strefy leżą w różnych częściach świata i wiele je różni. Ale ludzi, którzy w nich mieszkają łączy więcej, niż mogłoby się wydawać.
Niepokojące doniesienia z południa Europy. Włoskie media w piątkowe popołudnie poinformowały o silnych wstrząsach na Polach Flegrejskich. Wstrząsy o magnitudzie 4,0 w skali Richtera sprawiły, że ludzie wybiegli z domów. Odczuli je również mieszkańcy sąsiedniego Neapolu i wyspy Procida.
"Chcemy wody!" – krzyczą mieszkańcy Caltanissetty. W pobliskiej osadzie Niscima wody nie ma już prawie od półtora miesiąca. Sycylia mierzy się z największym kryzysem od lat, a upały, podczas których temperatura przekracza 40 stopni, tylko pogarszają sytuację.Na brak wody narzekają turyści, ale prawdziwym dramatem jest dla lokalnych mieszkańców. W sycylijskich miastach wprowadza się racjonowanie wody, a na kryzysie chcą zarobić oszuści, którzy oferują wodę z cystern w astronomicznych cenach.
Włochy od lat są świetną opcją na spędzenie wakacji. Wcale nie trzeba jednak ograniczać się do krótkiego, tygodniowego pobytu. Lokalne władze zachęcają, by zamieszkać w pięknej Toskanii, w zamian za 30 tys. euro. Jak skorzystać z tej niepowtarzalnej okazji? Wyjaśniamy.
Na kanale travelovcy na Instagramie pojawiło się nagranie zachęcające do skorzystania z oferty kupna domu na Sycylii za 3 euro. Jest to kolejna akcja wyprzedaży nieruchomości w tym rejonie za bezcen. Poprzednie dwie, gdy domy sprzedawane były za 1 i 2 euro zakończyły się spektakularnym sukcesem. Jest to sposób walki burmistrza na to, żeby miejscowość Sambuca di Sicilia przestała się wyludniać. Mnóstwo Polaków zainteresowanych jest akcją. Jednak eksperci ostrzegają, żeby bezrefleksyjnie “nie rzucać” się na takie oferty. Są bowiem do spełnienie pewne wymagania, które ostatecznie mogą okazać się dość kosztowne.
Stan alarmowy najwyższego stopnia z powodu upałów objął już rekordową liczbę 17 włoskich miast. Z tego kraju napłynęły informacje o śmierci rocznej dziewczynki pozostawionej w aucie. To już co najmniej 5 śmierć, której przyczyną jest okropny skwar lejący się z nieba. Problem dotyczy niemal całego południa Europy. W Turcji zamknięte zostało lotnisko w Izmirze. Pożary trawią wiele miejscowości w Bułgarii oraz Rumunii. Polscy emeryci, którzy udali się na pielgrzymkę do Włoch opowiadają, że ludzie mdleją na ich oczach.
W te wakacje Etna dość skutecznie zaburza plany turystów, którzy mieli lądować na sycylijskich lotniskach. W poniedziałek wieczorem doszło do kolejnego wybuchu najwyższego w Europie wulkanu. Co to oznacza dla wczasowiczów?
Za trochę piasku i kilka kamyków zebranych z plaży na tej wyspie można słono zapłacić. Nawet 3 tys. euro mandatu grozi turystom, którzy złamią obowiązujący od lat zakaz. Informacje o tym, czego na plaży robić nie wolno, są powszechnie dostępne. A mimo to w sezonie wakacyjnym łamanie zakazów zdarza się częściej, niż można przypuszczać.Ta wyspa to Sardynia, a zakaz, o którym mowa obowiązuje już od 2017 roku. Siedem lat po jego wprowadzeniu nadal jest nagminnie łamany, mimo iż większość nadmorskich miejscowości posiada tablice jasno informujące o zasadach plażowania. O tym, że celnikom nie umknie nawet najmniejsza sardyńska muszelka, przekonali się boleśnie turyści z Niemiec i Włoch.
Komu marzy się wygrzewanie na pięknej, rajskiej plaży? W Rio de Janeiro takich nie brakuje, jednak niewielu Polaków decyduje się na wakacje w Brazylii. Głównym powodem są drogie bilety lotnicze i dość długa podróż. Okazuje się, że jest w Europie plaża, która zrobi równie oszałamiające wrażenie i co ważne, dzieli nas od niej tylko 2,5-godzinny lot samolotem.
Alpy to popularny cel podróży turystów z całego świata. Zimą góry wybierają głównie miłośnicy nart i snowboardu, a latem, kiedy dostępne są kilometry szlaków turystycznych z zapierającymi dech w piersiach widokami, przyjeżdżają tu entuzjaści aktywnego wypoczynku, m.in. górskich wędrówek czy rowerów. Polacy najczęściej jeżdżą w Alpy austriackie, jednak latem ceny tam mogą nas niemiło zaskoczyć, a w miejscach, takich jak okolice Zell am See czy Hallstatt spotkamy rzesze turystów.Mniej zatłoczoną i rozsądniejszą cenowo opcją okazują się Włochy. Warto pomyśleć o miejscowościach położonych przy szwajcarskiej granicy i poznać ukochany ośrodek Polaków w zupełnie innej odsłonie.
Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób wydało ostrzeżenie. W popularnych wśród turystów miastach w Hiszpanii i we Włoszech wykryto przypadki zakażenia Wirusem Zachodniego Nilu (WNV). Służby ostrzegają. Gorączka zachodniego Nilu to realne zagrożenie. Choroba jest potencjalnie śmiertelnie groźna. Jak dochodzi do zakażenia i jak się przed nim uchronić ?
O wypadku, do którego doszło w Piemoncie, informują włoskie media. 41-letnia turystka zginęła po tym, jak zaczepiła o element kolejki linowej i runęła w przepaść. Służby prowadzą czynności wyjaśniające.
Nad wodami, pomiędzy Sycylią, a kontynentem unosi się ogromna chmura dymu. Do Etny, której popioły pokryły ulice Katanii, dołączył kolejny wulkan. Na wyspie Stromboli wprowadzono czerwony alert. Wybuch wulkanu uchwyciły kamery termowizyjne. Włoskie władze szykują plan ewakuacji.W piątek zamknięte zostało także lotnisko w Katanii, jedno z głównych na wyspie.
Departamentem Ochrony Ludności Regionu Sycylii nakazał wprowadzenie żółtego alertu w związku z aktywnością wulkanu Etna. Decyzję przyjęto podczas spotkania z Centrami Kompetencji. Dla lokalnych władz najważniejsze jest teraz bezpieczeństwo mieszkańców oraz turystów, którzy na wyspie spędzają właśnie wakacje. W sieci pojawiły się pierwsze zdjęcia i filmiki ukazujące buchającą lawę.