Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Archeologia > Rewolucyjne odkrycie polskich archeologów na Kujawach. Artefakty tkwiły na dnie jeziora
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 16.06.2024 14:52

Rewolucyjne odkrycie polskich archeologów na Kujawach. Artefakty tkwiły na dnie jeziora

Jezioro
Fot. EastNews/Marek BAZAK, Uniwersytet Warszawski

Archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego dokonali niezwykłego odkrycia, które kojarzy się z ludami celtyckimi. W jeziorze na Kujawach dowiedziono o rytualnym miejscu. Wcześniej znaleziono tam miecz z III wieku. 

Odkrycie archeologiczne na Kujawach

Archeolodzy znaleźli przedmioty należące do celtyckich kowali. Znajdowały się na dnie kujawskiego jeziora. Ich zdaniem dawniej było to miejsce rytualne dla Celtów. Jak stwierdził Bartosz Kontny, dziekan Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z PAP, to bardzo ważne odkrycie. Wśród znalezionych pamiątek są sierpy oraz fragmenty żelaznych pochew mieczy i pasów łańcuchowych, które służyły Celtom do zawieszania broni białej.

“Celtowie słynęli z tego, że w wodach (rzekach, jeziorach, bagnach), rozpadlinach skalnych czy trudno dostępnych miejscach w górach ofiarowali bóstwom broń i narzędzia kowalskie, ciesielskie, kuchenne. Nasze odkrycie wpisuje się w zestaw takich właśnie, składanych w ofierze, znalezisk” - zdradza archeolog, cytowany we wpisie na stronie UW.

Rytualne jezioro Celtów to prawdziwy fenomen

“Po pierwsze jest to potwierdzenie składania większych depozytów ofiarnych w wodach polskich (a w ogóle pierwsze z jeziora) przez Celtów - dotychczas znane były znaleziska pojedynczych mieczy celtyckich z rzek, wiązane jednak przede wszystkim z kulturą przeworską. Na obszarach szeroko pojętej Celtyki fenomen ten jest znany, ale potwierdzonych stanowisk tego rodzaju jest zaledwie kilka” - mówi dziekan UW.

“Po wtóre w III w. przed Chr., a tak należy datować wydobyte przedmioty, nie spodziewano się Celtów w tej części Polski. Zmusza to nas do rewizji tego odcinka prahistorii regionu i rzuca nowe światło na proces zmian kulturowych, prowadzących ostatecznie do wykształcenia się nowego (silnie inspirowanego przez Celtów) modelu kulturowego już w II w. przed Chr." - dodaje w rozmowie z PAP. Dokładna lokalizacja nie jest ujawniana. 

Celtowie w Polsce

Jeszcze do niedawna uważano, że siedziby Celtów rozciągnięte były od Anglii po Kotlinę Karpacką, od południa Francja, Półwyspu Iberyjskiego i północnych Włoch po Śląsk, dorzecze Sanu oraz Małopolskę. Jak się okazuje, liczne dowody wskazują, że w I wieku p.n.e. zasiedlali też Kujawy.