Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > To polskie "wrota do piekła". Pradawne wierzenia, magia i mistyczna atmosfera
Łukasz  Miłoszewski
Łukasz Miłoszewski 15.06.2024 17:44

To polskie "wrota do piekła". Pradawne wierzenia, magia i mistyczna atmosfera

Góra Ślęża w Sobótce
Fot. Lazy_Bear / kolkus / shutterstock

Dawne dzieje naszego kraju owiane są wieloma tajemnicami i legendami, które przekazujemy z pokolenia na pokolenie do dzisiaj. Niektóre z nich związane są mocno z konkretnymi obiektami geograficznymi. Tak jest w przypadku Ślęży, czyli góry na Dolnym Śląsku, gdzie mają znajdować się "wrota do piekła". 

Gdzie leży Ślęża?

Omawiana góra znajduje się w Sobótce. To miasto leżące około 30 kilometrów od Wrocławia. Ślęża jest najwyższym szczytem Przedgórza Sudeckiego. Góra ta mierzy 717 m n.p.m. Wysokość może nie robić dużego wrażenia, ale masyw ma imponujący wygląd ze względu na znaczną wysokość względną (wyróżnia się od otoczenia o ponad 500 m). Ślęża należy do Korony Sudetów, a nawet do Korony Gór Polski.

Ślęża - miejsce tajemniczych wierzeń

Góra leżąca w Sobótce cieszy się największą popularnością wśród miłośników kultury i wierzeń pierwszych Słowian. Archeolodzy udowodnili, że na Ślęży życie kwitło już w epoce brązu. Ośrodek kultu solarnego funkcjonował tam do czasów chrystianizacji ziem polskich w X wieku.

Z uwagi na religijny charakter na Ślęży znajduje się wiele niezwykłych artefaktów. Są to na przykład fragmenty kamiennych wałów, o szerokości około 12 m, układanych z odłamków kamieni oraz zagadkowe posągi z charakterystycznym symbolem ukośnego krzyża. Na szczycie znajdziemy również kamienne rzeźby łączone z celtyckim kręgiem kulturowym. Najpopularniejsze z nich to "Niedźwiedź", "Mnich" oraz "Panna z rybą".

Według legendy w miejscu, gdzie dziś stoi Ślęża, dawniej funkcjonowały "wrota do piekła". Przedostawały się przez nie liczne czarty, które uprzykrzały życie ludziom. Z pomocą postanowiły przyjść anioły i tak o to doszło do walki między siłami dobra i zła. Walka była bardzo zacięta. Diabły ciskały w anioły kamieniami, nie zauważając, że własnoręcznie zasypały wejście do piekielnej bramy. Tak właśnie miała postać Ślęża, która z uwagi na liczne religijne artefakty do dziś uznawana jest za mistyczną górę.  

Idealna wycieczka na weekend

Ślęża z uwagi na swoje położenie blisko Wrocławia jest chętnie odwiedzana przez polskich turystów. Na górze znajdują się szlaki turystyczne zarówno dla pieszych, jak i rowerzystów, o różnych stopniach trudności.  

Miłośnicy historii i legend mogą skorzystać z dwóch ścieżek archeologicznych oznaczonych symbolem ślężańskiego niedźwiedzia. W drodze na szczyt na turystów czekają różne atrakcje: wieża widokowa, kościół z połowy XIX wieku, ruiny średniowiecznego zamku oraz wspomniane wcześniej kultowe posągi z okresu kultury łużyckiej. 

Czytaj więcej: Do sera na naleśniki zawsze dodaję ten składnik. W życiu nie jadłem nic bardziej kremowego