Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Poradnik podróżnika > Myślisz, że możesz bezkarnie robić grilla na działce? Prawda jest zupełnie inna
Łukasz  Miłoszewski
Łukasz Miłoszewski 13.05.2024 11:21

Myślisz, że możesz bezkarnie robić grilla na działce? Prawda jest zupełnie inna

Kary za grilla (zdjęcie poglądowe)
Fot. canva / OleksSH / shutterstock

Wraz z początkiem maja wszyscy Polacy zaczęli uprawiać sport narodowy, czyli grillowanie. Któż z nas nie lubi relaksu na łonie natury w atmosferze charakterystycznego zapachu i pysznego jedzenia. Oddając się przyjemności, warto pamiętać o podstawowych zasadach, ponieważ grill nie wszędzie jest mile widziany. 

Grill na działce

Jak grill to Rodzinne Ogródki Działkowe. Pewnie wiele osób ma podobne skojarzenie, ale należy pamiętać, że popularne działki mają swój zamknięty regulamin. Przepisy obowiązujące na ROD dotyczą także grillowania. Dowiadujemy się z nich, że działkowiec nie może postawić grilla murowanego, ponieważ jest on traktowany jako dodatkowy element budowlany.

Można jednak wybrać grille elektryczne, gazowe i tradycyjne, które nie są stacjonarne, ponieważ w regulaminie ROD nie ma zapisu o zakazie grillowania. Nie można przy tym oczywiście zapomnieć o zasadach współżycia społecznego, do których przestrzegania zobowiązani są działkowcy w przepisach. Nasz relaks nie powinien zakłócać wypoczynku innym, dlatego w czasie imprez, na których planujemy grillowanie, nie powinniśmy być uciążliwi dla sąsiadów.

Złe wieści mamy dla miłośników żywego ognia. Regulamin ROD całkowicie zabrania ognisk rekreacyjnych oraz spalania wszelkich odpadów i resztek roślinnych, których nie można używać także w grillach tradycyjnych.

Kary są naprawdę wysokie

Jeśli podczas grillowania będziemy mocno uprzykrzać życie sąsiadom, możemy spodziewać się interwencji służb mundurowych. Prawo mówi jasno, że szereg wykroczeń i możliwych kar jest spory. Za nadmierny hałas i zakłócanie spokoju grozi grzywna do 500 złotych. Z kolei mandaty za zanieczyszczanie lub zaśmiecanie przestrzeni publicznej zaczynają się od 500 złotych, ale kara może sięgnąć nawet 1,5 tys. złotych.

Mandat za wykroczenia podczas imprezy z grillem w roli głównej to niejedyne możliwe konsekwencje. Należy pamiętać, że za nagminne łamanie przepisów ROD i ignorowanie pisemnych upomnień działkowiec może nawet otrzymać wypowiedzenie umowy dzierżawy.

Grill poza działką

Grilla lub ognisko możemy zorganizować na prywatnej posesji, pod warunkiem że zastosujemy się do przepisów dotyczących ochrony przeciwpożarowej. Mówią one na przykład, że ognisko powinno być odpowiednio zabezpieczone i nie wolno palić ogniska nawet we własnym ogrodzie w odległości mniejszej niż 100 metrów od lasu. Musimy także pamiętać, by w trakcie towarzyskiego spotkania zachowywać się kulturalnie i nie naruszać spokoju sąsiadów.

Jeśli macie dużą ochotę na grillowanie, ale nie posiadacie odpowiedniego terenu, to można skorzystać z wyznaczonych do tego miejsc w przestrzeni publicznej. Takie miejsca są często oznaczone i wyposażone w odpowiednie urządzenia lub miejsca na ognisko. Można je znaleźć w parkach, na plażach czy w specjalnych strefach rekreacyjnych. Pamiętajmy, że w takich lokalizacjach szczególnie obowiązują nas zasady dobrej kultury. Należy koniecznie posprzątać po sobie, aby zostawić miejsce w takim stanie, jakim je zastaliśmy.

W ostateczności grilla zorganizować można nawet na balkonie. Musimy wtedy jednak zaopatrzyć się w urządzenie elektryczne, które pozwoli grillować bez dymu. Są wspólnoty mieszkaniowe, które zabraniają nawet takiego rozwiązania, więc warto zapoznać się wcześniej z obowiązującym Was regulaminem. 

Grillowanie w miejscu niedozwolonym może skończyć się bardzo źle. Możemy otrzymać mandat w wysokości 500 złotych, ale konsekwencję mogą być dużo bardziej surowe. Jeśli ognisko wymknie się spod kontroli i spowoduje pożar, grozi nam nawet do 12 lat więzienia.

Czytaj więcej: Pojechała z rodziną Flixbusem do Luksemburga. Koszmar zaczął się już w Warszawie