Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Baryła krząta się po popularnym szlaku. Lepiej z nim nie stawać w szranki
Łukasz  Miłoszewski
Łukasz Miłoszewski 10.05.2024 11:52

Baryła krząta się po popularnym szlaku. Lepiej z nim nie stawać w szranki

Niedźwiedź pojawił się na szlaku (zdjęcie poglądowe)
Fot. canva / Facebook Bieszczadzki Park Narodowy

Niedźwiedzie to zwierzęta, które możemy spotkać nie tylko podczas górskich wycieczek w Tatrach. Występują one również w Bieszczadach, czego ostatnio mieliśmy dobry dowód. Dorodny okaz został uwieczniony na fotopułapce w Bieszczadzkim Parku Narodowym.

Bieszczady to dom miśków

Mało osób zdaje sobie sprawę, że Bieszczady to region Polski, w którym żyje najwięcej niedźwiedzi. W dodatku obecnie bardzo łatwo je spotkać, ponieważ są w szczycie swojej aktywności.

Wynika to z rozpoczynającego się okresu godowego, który potrwa do końca lipca. Stąd niedźwiedzie częściej pojawiają się w miejscach, w których przebywają ludzie. Mowa tutaj przede wszystkim o górskich szlakach czy też budynkach, które znajdują się stosunkowo blisko lasu.

Pozował do zdjęcia

Wizerunek dorodnego niedźwiedzia wrzucili do sieci przedstawiciele Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Pracownicy opatrzyli fotografię zabawnym komentarzem.

- Taki baryła na rysiej ścieżce. Zdjęcie z fotopułapki - monitoring liczebności rysia euroazjatyckiego - projekt: “Wspieranie współistnienia i ochrony dużych drapieżników w Karpatach” - napisali leśnicy. 

Co zrobić gdy spotkamy niedźwiedzia?

Choć zwierzęta te wyglądają bardzo majestatycznie to daleko im do trzymanych w łóżku pluszaków. Najlepiej unikać spotkania z niedźwiedziami. Gdy jednak przypadkiem na górskim szlaku znajdziemy się w ich pobliżu, to koniecznie musimy zachować spokój. Nie wykonując gwałtownych ruchów, należy spokojnie się oddalić.

Źródło: o2.pl

Czytaj więcej: O 8:12 nikt nawet nie myślał o Rewalu. Wtem wydarzyło się to...