Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Bajkowa kraina w zimowej odsłonie.Ta perełka czeka tuż za naszą granicą
Natalia Księżak
Natalia Księżak 25.02.2024 17:41

Bajkowa kraina w zimowej odsłonie.Ta perełka czeka tuż za naszą granicą

słowacja orava
Skoblova Elena/Shutterstock

Tuż obok naszej granicy znajduje się region, który idealnie sprawdzi się zarówno na szybki wypad na weekend, jak i na tygodniowy urlop. To miejsce jest pełne przyrody i… tajemnic. Znajdują się tam pasma górskie takie jak Mała Fatra, Góry Choczańskie czy Tatry Zachodnie - Rohacze, idealne dla pieszych wędrówek i jazdy na rowerze. Zimą nie brakuje tu miłośników nart i białego szaleństwa.  

Tym, którym wydaje się, że wiedzą niemal wszystko o naszych południowych sąsiadach, proponujemy przygodę na Orawie. Gotowi? Oto, najlepsze miejsca, dla których warto zaplanować wyjazd na Słowację.

Słowacja atrakcje - Zamek Orawski

Jedną z głównych atrakcji turystycznych północnej Słowacji jest Zamek Orawski (Oravský hrad), wybudowany na skalistym klifie nad rzeką Orava, w miejscowości Oravský Podzámok. Budowla była ważnym grodem i rezydencją właścicieli posiadłości orawskich, obejmujących prawie całą Oravę.

Zamek został prawdopodobnie zbudowany na miejscu starego drewnianego grodu po najazdach Tatarów w 1241 roku. W 1556 roku zamek stał się własnością rodu Thurzo, którzy dokonali jego znacznej przebudowy, nadając mu obecny wygląd w 1611 roku.

Po wymarciu rodu Thurzo zamek zmieniał właścicieli, którzy nie zawsze troszczyli się o jego stan. Największe zniszczenia miały miejsce w 1800 roku, kiedy zamek spłonął i został porzucony. Po drugiej wojnie światowej rozpoczęto prace rekonstrukcyjne, które miały na celu ratowanie zamku jako zabytku.

Zwiedzających zainteresuje połączenie trzech bram wejściowych z tunelem prowadzącym do podziemnych korytarzy. Wnętrza zamku są domem dla Orawskiego Muzeum, które prezentuje liczne wystawy. Archeologiczne eksponaty znajdują się w najstarszych pomieszczeniach górnego zamku, ekspozycje przyrodnicze na dolnych piętrach środkowego zamku, a etnograficzne na górnym piętrze. Zwiedzanie zamku, dzięki organizowanym krótkim przedstawieniom, należy do najbardziej ciekawych na Słowacji. Nocne zwiedzanie zamku staje się coraz bardziej popularne w sezonie turystycznym. Urozmaicone różnymi przedstawieniami teatralnymi i strasznymi opowieściami...
 

Słowacja na weekend. Co zwiedzać?

Zaledwie 3 kilometry od Zuberca, na malowniczej polanie Brestová u stóp Tatr Zachodnich, znajduje się niezwykłe Muzeum Wsi Orawskiej (Múzeum oravskej dediny). Otoczona przez Zimny Potok, wieś na obszarze około 20 hektarów prezentuje charakterystyczne budynki ludowe z różnych regionów Orawy.

W skansenie można zobaczyć różnorodne budynki mieszkalne i gospodarcze, sakralne obiekty, jak również warsztaty rzemieślnicze, takie jak młyn, tartak czy kuźnia, które odzwierciedlają tradycje i życie społeczności orawskiej.

 

Visit Slovakia Słowacja .jpg
fot.Visit Slovakia

Muzeum podzielono na pięć części, od bogatej części południowej Orawy, poprzez młyn nad potokiem, ulicę zamieszkałą przez zamożnych rolników, aż po skromne góralskie łazy. Ciekawostką jest późnogotycki Kościół św. Elżbiety z Zábreža, wznoszący się na wzgórzu w otoczeniu cmentarza.

W Muzeum Wsi Orawskiej regularnie odbywają się wystawy etnograficzne, a w sierpniu organizowany jest popularny Festiwal Folkloru pod Rohaczami. Rzemieślnicy prezentują swoje umiejętności, a goście mogą odpocząć w urokliwej gospodzie zlokalizowanej w zrekonstruowanym starym młynie.

Zobacz też: Tragedia w Słowenii. Odnaleziono 28-latka z Polski
 

Słowacja na narty

Zimą na Orawie robi się jeszcze ciekawiej. Region przyciąga narciarzy, w tym również coraz liczniejsze grupy turystów z Polski. Idealnym stokiem dla całej rodziny będzie zapewne Kubińska Hola. Ośrodek uważany jest za jeden z najlepszych na Słowacji. Piękna trasa zjazdowa przez las dla początkujących, szerokie czerwone stoki czy ski park - ogółem 14 km dobrze naśnieżonych tras narciarskich. To wszystko znajdziecie zaledwie 2,5 godziny od Krakowa. Ceny podobne jak w największych, polskich ośrodkach ( karnet dla dorosłego to 33 euro), ale nie ma tu dużych kolejek. 

Narty słowacja N.Ksiezak.206.jpg

Ciekawą opcją jest również stok narciarski na tatrzańskich zboczach. W ośrodku Roháče Spálená dostępne są nie tylko trasy zjazdowe (w sumie 5 km), ale również biegowe (11 km). Do wyboru mamy kilka wyciągów oraz trasy o różnych stopniach trudności.

Miłośnicy wędrówek nadal mogą przebierać w licznych szlakach górskich, które nie wymagają dużego przygotowania nawet w zimie. Warto odwiedzić wieżę widokową Zakamenné . Z tej 15-metrowej drewnianej budowli można podziwiać piękny widok na Babią Górę, Orawską Magurę i Tatry Zachodnie. To wycieczka idealna także na zwiedzanie z dziećmi. Prowadzi do niej mało wymagająca, 2-kilometrowa trasa. 
 
Zobacz też: 12-letni chłopiec odnaleziony. Był poszukiwany w Sudetach
 

To najpiękniejsze termy, w jakich byłam. Z Polski dostaniecie się tam w mniej niż godzinę
Basen
Jedną z ciekawszych atrakcji Budapesztu bez wątpienia są termy Szechenyi. Ja wybrałam się tam we wrześniu ubiegłego roku, jednak zimą także sprawdzą się świetnie. Już parę godzin wystarczy, by móc w pełni się zrelaksować. Na miejscu mamy do dyspozycji 18 basenów, w tym aż 15 wewnętrznych.Obiekt Széchenyi Fürdő robi spore wrażenie, bowiem w niczym nie przypomina tradycyjnych term. Na terenie znajdują się także sauny, łaźnie parowe, hydromasaże oraz punkty gastronomiczne. 
Czytaj dalej
"To najgłupszy pomysł najgłupszego rządu". Jak wygląda plan Ryanaira na polskie lotniska?
Ryanair
Szef Ryanaira, Michael O'Leary, znany jest z tego, że nie przebiera ani w słowach, ani w środkach do celu. Do Warszawy przybył z jasnym przekazem - "tylko Ryanair jest w stanie zagwarantować szybki wzrost ruchu z polskich lotnisk". Podczas spotkania ze strony przewoźnika padło sporo propozycji dotyczących przyszłości polskiego nieba. Pojawił się gotowy plan dla m.in. Lotniska im. Chopina, Modlina czy nawet…znienawidzonego, przynajmniej do tej pory, Radomia.Podczas szczerej rozmowy solidnie oberwało się również rządzącym, spółce  PPL czy CPK. "Zbudujemy lotnisko na pi****onej Syberii i wszyscy będą musieli z niego korzystać, bo my tak mówimy" - dyrektor najpopularniejszej linii lotniczej w Polsce, chce walczyć o rozwój na polskim rynku i  nie zamierza gryźć się w język.
Czytaj dalej