Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Jedziesz autem na wakacje do tych krajów? Uważaj, grozi ci mandat za używanie nawigacji
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 09.07.2024 14:01

Jedziesz autem na wakacje do tych krajów? Uważaj, grozi ci mandat za używanie nawigacji

GPS w samochodzie
Fot. Shutterstock/Fadhli Adnan

Sezon wakacyjny ruszył pełną parą. Nie wszyscy jednak za granicę decydują się lecieć samolotem. Niektórzy stawiają na transport samochodem, wówczas nawigacja okazuje się niezbędna. Kierowcy muszą natomiast pamiętać, że w niektórych krajach korzystanie z niej może skończyć się bardzo nieprzyjemnymi konsekwencjami. 

Jazda samochodem a korzystanie z nawigacji za granicą

Polacy często postanawiają na wakacje jechać samochodem. Oczywiście, podróż trwa wówczas znacznie dłużej, niż w przypadku lotu samolotem, jednak jest wiele plusów. Można wtedy znacznie więcej zobaczyć i zwiedzić. Oprócz tego nie trzeba się spieszyć z wyjazdem czy ograniczać w przypadku ilości płynów.

Niestety znaczna większość podróżujących w ten sposób nie sprawdza wcześniej obowiązujących przepisów za granicą. Warto dobrze je zgłębić, bo niektóre mogą być bardzo nietypowe. Za ich złamanie może grozić mandat. Przykładem jest korzystanie z nawigacji podczas jazdy. Oczywista czynność, która w niektórych krajach jest niedozwolona. 

W jakich krajach nie wolno korzystać z nawigacji w samochodzie?

Problemów za korzystanie z nawigacji podczas prowadzenia samochodu możemy sobie przysporzyć w przynajmniej kilku krajach. Głównie chodzi o sposób, w jaki to robimy. O co dokładnie chodzi? Według przepisów niektórych państw uchwyt na telefon przymocowany np. do szyby nie może ograniczać kierowcy widoczności. Takie ograniczenia obowiązują np. na Słowacji, we Francji czy Szwajcarii. Wysokość mandatu zależy od danego państwa. Zwykle jest to ok. kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych.

Co więcej, w grę nie wchodzą także wszelkie wideorejestratory. W krajach takich jak Austria, Szwajcaria, Hiszpania, Niemcy czy Luksemburg niedozwolone jest korzystanie z urządzeń rejestrujących jazdę. Wysokość mandatu może wynieść nawet do 42 tys. zł. W Austrii np. kamera samochodowa traktowana jest jak monitoring, a na to potrzeba zgody. 

Nietypowe przepisy w Europie. O czym trzeba pamiętać, jadąc za granicę samochodem?

Wśród nietypowych przepisów są też: zakaz zostawiania uchylonych szyb po zaparkowaniu (Włochy), trzaskanie drzwiami i pozostawianie uruchomionego silnika podczas postoju (Niemcy), jazda w klapkach (Francja i Hiszpania), spożywanie alkoholu przez pasażera (Czarnogóra).