Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Darmowe gorące źródła tuż przy polskiej granicy. Turyści są wniebowzięci
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 06.04.2024 11:56

Darmowe gorące źródła tuż przy polskiej granicy. Turyści są wniebowzięci

gorące źródła
fot. kasakphoto/ Shutterstock

Dzikie, gorące źródła tuż obok polskiej granicy? Okazuje się, że na Słowacji atrakcją są nie tylko komercyjne baseny. O takich miejscach nie dowiemy się z przewodników…

“Jesteśmy ogromnymi miłośnikami gorących, dzikich  źródeł. Pływaliśmy w takowych na Islandii (w Tęczowych Górach,  w opuszczonym termalnym, górskim basenie, pośrodku pustkowia, a także w gorącej rzece), w Albanii, we Włoszech (nad Gardą i w Toskanii), a teraz przyszedł w końcu czas na odwiedziny u naszych południowych sąsiadów - Słowaków, i ich Termalny Pramen.” - czytamy na blogu podróżników. 

Termalne źródło Kalameny / Termálny prameň Kalameny

Aga i Jarek to podróżnicy, którzy od lat eksplorują świat, poruszając się samochodem osobowym, który jest ich domem na kołach. Ich miłość do kempingu i niezobowiązującego stylu życia przekłada się na liczne przygody, którymi dzielą się na swoim blogu. Ich podróże często trwają od weekendów po dłuższe wyprawy trwające nawet 2-3 tygodnie.

Kąpielisko termalne Kalameny znajduje się w Górach Choczańskich na Słowacji, w powiecie Ružomberok. W przeszłości wykonano tu odwiert, z którego wytrysnęła ciepła woda mineralna o wyczuwalnym zapachu siarki z głębokości około 500 metrów. Pomimo że temperatura wody wynosząca około 33 stopni Celsjusza wydawała się być za niska do utworzenia komercyjnego kąpieliska, lokalna społeczność postanowiła wykorzystać tę okazję i stworzyć naturalne, dzikie i darmowe kąpielisko.

Jak dojechać do gorących źródeł na Słowacji?

W ubiegłych latach gorące źródło Kalameny przeszło modernizację. Obecnie, w 2022 roku, kąpielisko prezentuje się mniej naturalnie niż dawniej, jednak wciąż można tu korzystać z ciepłej, lekko rudawej wody bogatej w minerały, ciesząc się przy tym widokiem na otaczający las. Dojazd do gorącego źródła Kalameny na Słowacji jest stosunkowo łatwy i wygodny. Wiodąca do niego droga jest asfaltowa, co ułatwia podróżowanie.

Z Zakopanego podróż samochodem zajmuje około 1 godziny i 40 minut, z Krakowa około 3 godzin, natomiast z Bielska-Białej można tu dotrzeć w około 2,5 godziny. Dzięki takiemu dogodnemu położeniu kąpielisko jest dostępne dla osób z różnych regionów.

Ile kosztuje wejście na źródło Kalameny?

Wejście na obszar gorącego źródła Kalameny na Słowacji jest bezpłatne. W okolicy ciepłego źródła Kalameny zgodnie z informacjami Google, znajdują się dwa parkingi. Korzystanie z obu z nich jest płatne i kosztuje 4 euro za samochód na dzień. Płatność możliwa jest w złotówkach, jednak kurs wymiany może być zaokrąglony w górę, dlatego lepiej jest mieć przy sobie euro.

“Oczywiście, jak to my, zapytaliśmy obsługę jak wygląda kwestia spania w samochodzie na parkingu w Kalamenach. Uzyskaliśmy informację, że można jak najbardziej, ale kolejny płatny dzień zacznie się już od 8:00 rano, więc trzeba się zabrać z parkingu przed tą godziną, lub następnego dnia dopłacić za kolejny dzień postoju.” - czytamy we wpisie

Tym razem Aga i Jarek zrezygnowali z noclegu w ich aucie w pobliżu kąpieliska, ponieważ było tam zbyt dużo ludzi. Niemniej jednak zachęcają do rozważenia tej opcji. Na miejscu znajduje się toaleta, miejsce na rozpalenie ogniska, źródło wody, z którego korzystają ludzie oraz "basen" z ciepłą wodą, który jest czynny całą dobę.

 


Źródło: neverendingtravel.pl