Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Europa > Całonocna akcja ratunkowa w Tatrach. Snowboardzista zgubił się na trasie
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 01.02.2024 11:32

Całonocna akcja ratunkowa w Tatrach. Snowboardzista zgubił się na trasie

, akcja w Tatrach Zachodnich
fot. HZS

Zimowy sezon w Tatrach trwa w najlepsze. Nic dziwnego, że turyści chętnie wybierają się w góry, by próbować swoich sił w sportach zimowych. Ratownicy przypominają jednak o zasadach bezpieczeństwa. 

31 stycznia w środę pewien Polak zgubił trasę podczas zabawy na snowboardzie. 

Zgubił drogę na snowboardzie

Horska Zachranna Sluzba (słowackie pogotowie górskie) poinformowała o całonocnej akcji w Tatrach Zachodnich. 

46-letni Polak podczas zjazdu na stokach Pilska w pewnym momencie zgubił trasę. Mężczyzna znalazł się tuż przy potoku w górnej części Doliny Bystrej. Od popołudnia 31 stycznia nie było z nim kontaktu. Znajomi 46-latka zwrócili się do służb o pomoc. 

Całonocna akcja ratunkowa w Tatrach Zachodnich

Słowaccy ratownicy i polscy GOPR-owcy ruszyli na pomoc. Dopiero w czwartek nad ranem udało się odnaleźć wyczerpanego i lekko wychłodzonego snowboardzistę. Ze względu na ilość zalegającego śniegu, akcja była utrudniona. 

Jeden z ratowników pożyczył zaginionemu swoje narty, by mógł się lepiej poruszać. 46-latek został eskortowany do quada, a następnie przetransportowany do Mutnego. 

Bezpieczeństwo najważniejsze

Ratownicy po raz kolejny apelują, by wybierając się w góry być dobrze do tego przygotowanym. Dobry sprzęt, naładowany telefon  powerbank to podstawa. Przed wejściem na stok należy dokładnie sprawdzić pogodę i mierzyć siły na zamiary.