Turysci.pl
wybuchł wulkan na Islandii

ICELANDIC COAST GUARD/AFP/East News

Erupcja wulkanu na Islandii. Poprzedziło ją 40 tys. wstrząsów

20 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Wulkan Fagradalsfjall na islandzkim półwyspie Reykjanes wybuchł. O erupcji poinformowało tamtejsze biuro meteorologiczne, nie było to jednak niespodziewane zdarzenie. Zapowiadały je liczne wstrząsy, do których dochodziło w ostatnim czasie. Na szczęście nikt nie został ranny.

  • Doszło do erupcji wulkanu na półwyspie Reykjanes na Islandii, około 40 km od stolicy kraju, Reykjaviku

  • Był to pierwszy wybuch tego islandkiego wulkanu od ponad 800 lat

  • Erupcję poprzedziło ponad 40 tysięcy niewielkich wstrząsów, które rejestrowano od tygodni

Wulkan Fagradalsfjall jest tak naprawdę ujściem większego systemu wulkanicznego Krýsuvík-Trölladyngja, znajdującego się na Półwyspie Południowym Islandii. W nocy z piątku na sobotę doszło do jego erupcji, którą poprzedziło 40 tysięcy wstrząsów. Naukowcy rejestrowali całymi tygodniami.

Władysławowo wprowadza ograniczenia

Władysławowo ogranicza sprzedaż napojów procentowych. Ma to pomóc mieszkańcom, obowiązuje też turystów

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Erupcja wulkanu na Islandii

Islandzki Urząd Meteorologiczny poinformował o rozpoczęciu erupcji około godziny 21:00 czasu miejscowego. Pęknięcie w skałach, z którego wydobywała się lawa, miało długość około 200 metrów.

Do sieci trafiły zdjęcia i nagrania obrazujące siłę i potęgę natury. Wylewająca się lawa robi imponujące wrażenie, warto jednak podkreślić, że w wyniku erupcji nikomu nic się nie stało i nie doszło do znacznych zniszczeń.

Choć wulkan znajduje się zaledwie około 40 km od stolicy Islandii, Reykjaviku, to tereny wokół niego są niemalże niezamieszkane. W okolicy jest jedynie niewielka miejscowość Grindavik, będąca portem rybackim.

W internecie pojawiły się liczne zdjęcia oraz nagrania prezentujące erupcję. Obejrzeć je możemy m.in. na profilu Icelandic Meteorological Office - IMO, czy we wpisie autorstwa Gisli Olafsson, który na swoim koncie na Twitterze opublikował zdjęcia @Vikurfrettir.

Jak podaje agencja Reutersa, lawa pokryła obszar ok. 1 kilometra kwadratowego, a w rejon wulkanu wysłana została śmigłowcem grupa naukowców, którzy mieli ocenić intensywność erupcji.

Mimo początkowych zapowiedzi, ostatecznie nie doszło do wstrzymania ruchu lotniczego na międzynarodowym lotnisku Keflavik. Tamtejszy Urząd Lotnictwa poinformował, że decyzje o ewentualnych zmianach w lotach podejmować mogą niezależnie linie lotnicze, a jak przekazał Reuters, nic takiego nie miało ostatecznie miejsca.

Dlaczego na Islandii dochodzi do wybuchów wulkanów?

Islandia jest jednym z niewielu miejsc w Europie, w których stosunkowo często dochodzi do trzęsień ziemi oraz wybuchów wulkanów.

Spowodowane jest to tym, że europejska wyspa ulokowana jest na szczycie Grzbietu Śródatlantyckiego. Płyta północnoamerykańska oraz euroazjatycka przemieszczają się w przeciwnych kierunkach, przez co Islandia jest „rozdzierana", a to powoduje wzmożoną aktywność sejsmiczną.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: RMF FM

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >