Turysci.pl
wybuchł wulkan na Islandii

ICELANDIC COAST GUARD/AFP/East News

Erupcja wulkanu na Islandii. Poprzedziło ją 40 tys. wstrząsów

6 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Wulkan Fagradalsfjall na islandzkim półwyspie Reykjanes wybuchł. O erupcji poinformowało tamtejsze biuro meteorologiczne, nie było to jednak niespodziewane zdarzenie. Zapowiadały je liczne wstrząsy, do których dochodziło w ostatnim czasie. Na szczęście nikt nie został ranny.

  • Doszło do erupcji wulkanu na półwyspie Reykjanes na Islandii, około 40 km od stolicy kraju, Reykjaviku

  • Był to pierwszy wybuch tego islandkiego wulkanu od ponad 800 lat

  • Erupcję poprzedziło ponad 40 tysięcy niewielkich wstrząsów, które rejestrowano od tygodni

Wulkan Fagradalsfjall jest tak naprawdę ujściem większego systemu wulkanicznego Krýsuvík-Trölladyngja, znajdującego się na Półwyspie Południowym Islandii. W nocy z piątku na sobotę doszło do jego erupcji, którą poprzedziło 40 tysięcy wstrząsów. Naukowcy rejestrowali całymi tygodniami.

Władysławowo wprowadza ograniczenia

Władysławowo ogranicza sprzedaż napojów procentowych. Ma to pomóc mieszkańcom, obowiązuje też turystów

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Erupcja wulkanu na Islandii

Islandzki Urząd Meteorologiczny poinformował o rozpoczęciu erupcji około godziny 21:00 czasu miejscowego. Pęknięcie w skałach, z którego wydobywała się lawa, miało długość około 200 metrów.

Do sieci trafiły zdjęcia i nagrania obrazujące siłę i potęgę natury. Wylewająca się lawa robi imponujące wrażenie, warto jednak podkreślić, że w wyniku erupcji nikomu nic się nie stało i nie doszło do znacznych zniszczeń.

Choć wulkan znajduje się zaledwie około 40 km od stolicy Islandii, Reykjaviku, to tereny wokół niego są niemalże niezamieszkane. W okolicy jest jedynie niewielka miejscowość Grindavik, będąca portem rybackim.

W internecie pojawiły się liczne zdjęcia oraz nagrania prezentujące erupcję. Obejrzeć je możemy m.in. na profilu Icelandic Meteorological Office - IMO, czy we wpisie autorstwa Gisli Olafsson, który na swoim koncie na Twitterze opublikował zdjęcia @Vikurfrettir.

Jak podaje agencja Reutersa, lawa pokryła obszar ok. 1 kilometra kwadratowego, a w rejon wulkanu wysłana została śmigłowcem grupa naukowców, którzy mieli ocenić intensywność erupcji.

Mimo początkowych zapowiedzi, ostatecznie nie doszło do wstrzymania ruchu lotniczego na międzynarodowym lotnisku Keflavik. Tamtejszy Urząd Lotnictwa poinformował, że decyzje o ewentualnych zmianach w lotach podejmować mogą niezależnie linie lotnicze, a jak przekazał Reuters, nic takiego nie miało ostatecznie miejsca.

Dlaczego na Islandii dochodzi do wybuchów wulkanów?

Islandia jest jednym z niewielu miejsc w Europie, w których stosunkowo często dochodzi do trzęsień ziemi oraz wybuchów wulkanów.

Spowodowane jest to tym, że europejska wyspa ulokowana jest na szczycie Grzbietu Śródatlantyckiego. Płyta północnoamerykańska oraz euroazjatycka przemieszczają się w przeciwnych kierunkach, przez co Islandia jest „rozdzierana", a to powoduje wzmożoną aktywność sejsmiczną.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: RMF FM

Patryk KorzecAutor

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Zasady wjazdu do Turcji. Na co przygotować się przed wylotem?

Czytaj więcej >

Europa

Włosi nie chcą turystów z Rosji. Ogłoszono zawieszenie wydawania wiz

Czytaj więcej >
plaża

Europa

Panika na plaży we Włoszech. Dzik ugryzł mężczyznę

Czytaj więcej >

Europa

Pasażerowie zaatakowali ochroniarzy na lotnisku w Amsterdamie. Interweniowała żandarmeria

Czytaj więcej >

Europa

Tornado w niemieckim Paderborn. Niszczyło wszystko na swej drodze

Czytaj więcej >

Europa

Niemcy przesiadają się do pociągów. Sposób na zaoszczędzenie na paliwie

Czytaj więcej >