Cypr to niewielkie, choć malownicze państwo, położone w całości na wyspie na Morzu Śródziemnym. Jest to demokratyczna republika prezydencka, gdzie głową państwa, a zarazem szefem rządu jest prezydent Nikos Christodulidis. Walutą na Cyprze jest euro, dominującą religię stanowi prawosławie, zaś stolicą kraju jest Nikozja.
Warto wiedzieć, że północną część Cypru stanowi nomen omen Cypr Północny (dokładnie: Turecka Republika Cypru Północnego) – autonomiczne terytorium nieuznawane na arenie międzynarodowej przez żadne państwo za wyjątkiem Turcji. Fakt ten wynika z długiej historii wyspy, która co prawda przez ok. 2 000 lat znajdowała się w rękach Greków, jednak 300 lat swojej historii spędziła pod panowaniem tureckim. W nomenklaturze Unii Europejskiej teren ten określany jest jako „obszar Republiki Cypru pod turecką okupacją”.
Bez względu jednak na polityczne i kulturowe animozje, prawdą jest, że Cypr nie bez powodu stanowi atrakcyjny kierunek turystyczny. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów słynie on bowiem zarówno z pięknych krajobrazów, jak i cieszących oko zabytków.
Nie ulega żadnej wątpliwości, że zdecydowanie największym powodzeniem na Cyprze cieszą się złote plaże, gościnne kurorty i piękne góry. Miłośnicy rekreacji na łonie natury odnajdą się tu bez problemu. Prym w tej materii zdecydowanie wiedzie Cape Greco, cypryjski park narodowy, w którym znajdziemy wiele zachwycających ścieżek, punktów widokowych i Jaskinię Cyklopa.
W skład przyrodniczych atrakcji Cypru z całą pewnością należy zaliczyć także góry Troodos, wodospad Millomeris, czy słone jeziora w Larnace. Nie do pominięcia jest również Skała Afrodyty czy kanion Avaks.
Obowiązkowym przystankiem w podróży każdego turysty zafascynowanego grecką i cypryjską historią powinien być Park Archeologiczny Kato Pafos, wpisany zresztą na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wśród antycznych ruin pierwotnej stolicy Cypru znajdziemy chociażby Grobowce Królewskie, będące miejscem spoczynku starożytnych władców wyspy. Wycieczkę warto dopełnić odwiedzinami w zamku w Kolosi czy klasztorze Kykkos.
Przez wzgląd na korzenie kulturowe wyspy, nikogo nie zdziwi zapewne fakt, że kuchnia cypryjska reprezentuje przede wszystkim tradycje greckie, z pewnymi naleciałościami tureckimi.
Do tradycyjnych potraw cypryjskich zaliczymy przede wszystkim grillowane kebaby mięsne (souvlaki), grillowaną kiełbasę (shakealia), gulasz z królika (stifado) czy wieprzowinę marynowaną w kolendrze (afella). Do częstych składników cypryjskich dań zaliczymy jagnięcinę, karczochy, oliwki, chleb pita, ciecierzycę czy smażony ser halloumi.
Pokaż więcej
Nieraz wykupione ubezpieczenie podczas podróży jest jak na wagę złota. W nieprzyjemny sposób przekonała się o tym turystka spędzająca wakacje na Cyprze. Podczas sesji medytacyjnej w hotelu ukąsił ją pokaźnych rozmiarów, jadowity wąż. Kobieta natychmiast trafiła do szpitala.
Urlopowicze, którzy obecnie przebywają na Cyprze, mają konkretny powód do narzekań. Ten wakacyjny raj mierzy się z prawdziwą plagą pluskwiaków. Nie dość, że są one niemal wszędzie, to ich spore rozmiary potrafią przerazić.Turyści obawiają się bliskiego spotkania z tymi stworzeniami. Ugryzienie przez 12-centymentrowego owada może być naprawdę bolesne.
Polacy pokochali podróże. Co ciekawe, statystyki mówią jasno, że chętnie wyjeżdżamy nie tylko latem, ale przez cały rok. Jedno miejsce jest nam jednak szczególnie bliskie.Cisza, skaliste wybrzeże, jedne z najpiękniejszych plaż w Europie i wyśmienita kuchnia. To tylko kilka powodów, za które można pokochać Cypr. Jak się okazuje, to właśnie to miejsce jest jednym z popularniejszych kierunków zimowych wyjazdów Polaków.
Pogoda w Polsce od kilku dni zaskakuje bardzo wysokimi wartościami, a także niemalże bezchmurnym niebem. To bez wątpienia miła odmiana po pochmurnej zimie. Jednak są miejsca w Europie (i nie tylko), gdzie już teraz poczujesz niemalże letni klimat."W marcu jak w garncu" – głosi polskie przysłowie. Jeśli nie chcesz czekać na powiew prawdziwej wiosny, zarezerwuj bilety lotnicze. W zaledwie trzy-cztery godziny lotu z Warszawy możesz liczyć na cudowną aurę.
Zima w Polsce bywa trudna do zniesienia. Okazuje się jednak, że nie trzeba spędzać kilkunastu godzin w samolocie i wydawać majątku, żeby cieszyć się słońcem. Jeden kraj jest Polakom szczególnie bliski.Wystarczy nieco ponad 400 zł, aby zapomnieć o polskiej szarej zimie i cieszyć się słońcem. W tej cenie można kupić bilet w dwie strony z Polski na Cypr. Statystyki mówią wyraźnie, że Polacy pokochali to rozwiązanie.
Koniec roku to dla wielu osób czas na podejmowanie noworocznych postanowień. Być może na waszej liście pojawiła się podróż do pięknego kraju? Jeśli tak, nowa propozycja z Krakowa jest idealną propozycją.Kraków pozostaje jednym z najszybciej rozwijających się portów lotniczych w Polsce. Pod względem liczby obsługiwanych pasażerów ustępuje jedynie warszawskiego Lotnisku Chopina. To jednak stopniowo będzie się zmieniało.
To, że Polacy są zakochani w podróżowaniu, nie jest żadną niespodzianką. Jednak to, które kierunki wybieramy najchętniej, bywa już niemałym zaskoczeniem.Wszelkie dostępne analizy wskazują jasno – Polacy zimą szukają ucieczki do cieplejszych i bardziej słonecznych miejsc. Idealnym kierunkiem są zatem wyspy. Ta, na której z morskiej piany wyłoniła się Afrodyta, jest nam szczególnie bliska.
Zima bardzo szybko dała się we znaki Polakom. Nietrudno więc dziwić się, że wraz z nadejściem grudnia wiele osób zaczęło planować ucieczkę do cieplejszych regionów Europy. Jedno miejsce kusi nas od dawna.Słońce, plaże, ciekawe miejsca i smaczna kuchnia – tego najczęściej szukają polscy turyści. Nietrudno więc dziwić się, że od kilku lat dziesiątki tysięcy podróżników z naszego kraju ruszają na Cypr. "Wyspa Afrodyty" to prawdziwy raj, nawet zimą.
Piaszczyste plaże, turkusowe laguny i skaliste krajobrazy. To tylko kilka punktów z bardzo długiej listy powodów, dla których Polacy wybierają wakacje na Wyspie Afrodyty. Robią to coraz chętniej, a w przyszłym roku czeka nas zapewne nowy rekord. W 2024 na rajski wypoczynek wybierze się tu ponad 300 tysięcy Polaków! Co sprawia, że ta wyspa może być najgorętszym kierunkiem kolejnych wakacji 2024?“W tym roku nastąpił znaczny wzrost liczby turystów w porównaniu z rokiem poprzednim, sięgający 47 proc” - mówi wiceminister Cypru ds. turystyki Kostas Koumis i przedstawia plan na dalszy rozwój.
Wyspa Afrodyty z każdym rokiem zyskuje na popularności. Polacy są "trzecią siłą" tamtejszej turystyki, a miesięcznie lata tam kilkanaście tysięcy turystów z naszego kraju. Odkąd zaczęłam pisać o tym kierunku, zastanawiałam się, na czym polega wyjątkowość tego miejsca? Tak zaczął się mój niewinny flirt z Cyprem.Miesiące poznawania Cypru od strony teoretycznej nieustannie pobudzały moje zainteresowanie. Wyobraźnię napędzały także opowieści znajomych, którzy mieli już możliwość poznania Wyspy Afrodyty. Kiedy więc pojawiło się zaproszenie od Visit Cyprus, aby poznać to miejsce nie tylko teoretycznie, ale również bezpośrednio, nie wahałam się nawet przez moment.
Turystka z Wielkiej Brytanii podczas swoich wakacji na Cyprze została brutalnie napadnięta przez pięciu obywateli Izraela. Mieli dokonać na młodej kobiecie gwałtu. Oskarżeni do niczego się nie przyznali. Mężczyźni zostali uniewinnieni, jednak gdy prawnicy całej piątki zwrócili się o zwolnienie za kaucją, prośba została odrzucona.
Wrzesień, październik i listopad to idealne miesiące na ucieczkę przed polską jesienią, która nie zawsze jest słoneczna i ciepła. Jednym z miejsc, które warto w tym czasie odwiedzić, jest Wyspa Afrodyty.Cudowne klify, górskie zbocza, piaszczyste plaże i turkusowe laguny. To tylko kilka punktów z bardzo długiej listy powodów, dla których Polacy zakochują się w Cyprze. Niezbitym dowodem na to jest liczba odwiedzin tego kraju przez naszych rodaków. Z roku na rok jest nas tam coraz więcej.
Życie 20-letniej turystki z Wielkiej Brytanii już nigdy nie będzie takie same. Wypoczywając na Cyprze, pięciu obywateli Izraela miało dokonać na niej brutalnej napaści seksualnej.Mężczyznom postawiono zarzuty w sprawie. Grozi im dożywocie.
Choć wakacje dopiero się zbliżają, to wiele osób decyduje się na wyjazdy jeszcze przed rozpoczęciem sezonu. Dzięki temu mogą cieszyć się zwiedzaniem i nie martwić o tłumy turystów. Zwłaszcza że pogoda w niektórych krajach sprzyja wypoczynkowi. Tak jest m.in. na Cyprze.Cypr od kilku miesięcy jest dosłownie oblegany przez polskich turystów. Każdy kolejny miesiąc przynosi coraz większe zainteresowanie tym kierunkiem, a Polacy są w gronie liderów tamtejszej turystyki. Kolejny miesiąc z rzędu znajdujemy się w pobliżu podium.
Sezon na podróżowanie dopiero się zaczyna, ale polscy turyści w zasadzie przez cały rok chętnie udają się na zagraniczne wyjazdy. Widać to było zwłaszcza zimą, kiedy podróżni bardzo chętnie uciekali przed zimą. W styczniu na miano ulubionego wyspiarskiego kraju Polaków bardzo mocno pracował Cypr.Wakacje na Cyprze to dobry pomysł o każdej porze roku. Zimą można tu odpocząć od chłodu i cieszyć się słońcem. Natomiast wiosną turyści będą zachwyceni ponad 20-stopniowymi temperaturami. W takich okolicznościach zwiedzanie jest bardzo przyjemne, o czym doskonale wiedzą Polacy.
Ku uciesze wszystkich zmarzluchów sezon wakacyjny powoli się zbliża. W związku z tym turyści zaczynają się zastanawiać, gdzie w tym roku udać się na odpoczynek od codziennych obowiązków. Okazuje się, że jednym z najchętniej obieranych kierunków staje się Wyspa Afrodyty. Dlaczego Cypr bije rekordy popularności wśród Polaków?Szalejąca na świecie inflacja nie oszczędziła branży turystycznej. Zważywszy na rosnące ceny transportu, w tym roku podczas obierania wakacyjnej destynacji wielu Polaków bierze pod uwagę nie tylko pogodę, malowniczość miejsca, smaczną kuchnię czy dostępność atrakcji, ale także obowiązujące ceny. Okazuje się, że oczekiwania polskich turystów względem kraju idealnego na urlop spełnia wyspiarki kraj we wschodniej części Morza Śródziemnego. Czy w tym roku spotkamy tam najwięcej wypoczywających rodaków?
Władze Cypru przekazały kluczową informację ws. zasad wjazdowych, która z pewnością zawiedzie poniektórych turystów. Tamtejszy rząd podjął decyzję o zaostrzeniu zasad wjazdu do kraju dla obywateli Rosji. Zmiany te będą obowiązywać już od 1 grudnia tego roku.Unia Europejska niemal całkowicie zamyka się na turystów z Rosji, a w związku z tym wprowadza kolejne utrudnienia dla podróżnych z tego państwa. Od 1 grudnia obywateli tego kraju będą obowiązywać zaostrzone zasady wjazdu na Cypr, a do tego konieczność zapłaty za wizy umożliwiające im przekroczenie granicy.
Europa wraca do maseczek? To stwierdzenie nie jest wcale dalekie od prawdy. Po wzroście liczby zakażeń koronawirusem władze Cypru podjęły decyzję o przywróceniu obowiązku noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych. Niezastosowanie się do nakazu grozi podlega karze.Sezon wakacyjny w pełni! Spragnieni wypoczynku urlopowicze decydują się zarówno na zagraniczne, jak i krajowe wyjazdy, a wśród najbardziej popularnych kierunków turystycznych wymienia się Cypr. Niestety, decyzja podjęta przez cypryjskie władze może skutecznie uprzykrzyć pobyt na wyspie.
Kolejne państwo otwiera się na turystów po pandemii Covid-19. Szykuje się sporo zmian dla wszystkich osób, które planują wakacje na Cyprze. Zmiany wejdą w życie już w kwietniu. Pandemia Covid-19 odbił się mocnym echem, również w turystyce. Coraz więcej państw rezygnuje z panujących do tej pory obostrzeń. Zmieniane są głównie zasady przylotu i pobytu turystów w danym regionie. Jednym z państw, które znoszą restrykcje związane z pandemią, jest właśnie Cypr.
Wiele krajów nałożyło sankcje na Rosję, co bardzo ograniczyło możliwości podróżowania dla rosyjskich turystów. Jak się okazuje, wciąż mają możliwość wjazdu na Cypr, który pozostaje dla nich otwarty. Co więcej, mogą także bezpłatnie ubiegać się o wizę tego kraju.W związku z inwazją Rosji na Ukrainę wiele krajów nałożyło na Rosję sankcje, które uderzyły w zwykłych obywateli. Negatywne skutki odczuli także rosyjscy turyści, dla których lista wakacyjnych kierunków znacznie się uszczupliła. Wciąż jednak pozostają kraje otwarte dla Rosjan, mi.in. należy do nich Cypr.
Ambasador Rosji na Cyprze, Stanislav Osadchiy podczas rozmowy z lokalnymi mediami groził, że z powodu wprowadzonych sankcji nie przyjadą do nich rosyjscy turyści. – Sami strzeliliście sobie w stopę – powiedział w wywiadzie.Agresja Rosji wobec Ukrainy doprowadziła do objęcia agresora pakietem sankcji, w tym zamknięcia dla niego przestrzeni powietrznej. Przypomnijmy, że Unia Europejska w minioną ogłosiła zakaz korzystania z przestrzeni powietrznej dla wszystkich samolotów należących do Rosji oraz zarejestrowane w tym kraju.
Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły połączenia z Warszawy do Larnaki, które zaplanowane były na lato. Jest to bardzo zła wiadomość dla biur turystycznych, po lockdownie i zamknięciu granic, znów spisane są na olbrzymie straty.PLL LOT zawiesiły wszystkie planowane na tegoroczne lato połączenia lotnicze między Larnaką a Warszawą. Decyzję skomentowała "Wyborczej" właścicielka firmy pośredniczącej w sprowadzaniu do Polski turystów z zagranicy.
Europejski kraj likwiduje restrykcje. Od 1 marca podróże na Cypr staną się znacząco prostsze. Tamtejsze Ministerstwo Turystyki ogłosiło zniesienie obowiązku wykonywanie testów dla zaszczepionych i ozdrowieńców. Dotyczy to podróżnych ze wszystkich krajów.Cypr postanowił ułatwić turystom podróż do swojego kraju. Od marca przyjezdni nie będą musieli już ukazywać negatywnego testu na COVID-19. Jedynym warunkiem jest certyfikat szczepienia lub dowód ozdrowienia.
Cypr jeszcze bardziej zaostrza restrykcje graniczne, nieco ponad tydzień po poprzedniej zmianie zasad. Od 15 grudnia podróżni muszą wykonać drugi test na koronawirusa po upływie 72 godzin od przylotu do tego kraju. Z obowiązku zwolniona jest tylko jedna grupa turystów.Cypr od 15 grudnia zmienia przepisy wjazdowe dla zagranicznych podróżnych. Co ciekawe, decyzja zapadła nieco ponad tydzień po poprzedniej zmianie zasad, która miała miejsce 6 grudnia.
Cypr od poniedziałku 6 grudnia wprowadzi nowe zasady dla turystów wjeżdżających do kraju. Zostaną nimi objęte również osoby zaszczepione, które zobowiązane będą do wykonania testu w stronę COVID-19.W związku z wykryciem nowego wariantu koronawirusa władze Cypru postanowiły zaostrzyć restrykcje wjazdowe. Od 6 grudnia wszyscy podróżni będą musieli wykonać test na koronawirusa po przylocie – niezależnie z jakiego kraju przylatują.
Cypr zaostrza restrykcje dla podróżnych z Polski. 28 października nasz kraj zostanie wpisany na czerwoną listę. Oznacza to nowe ograniczenia dla niezaszczepionych osób, które chciałyby przekroczyć granicę tego kraju.Cypr jest kolejnym państwem, które wpisze Polskę na czerwoną listę. Od 28 października niezaszczepieni podróżni będą musieli wykonać dwa testy na koronawirusa.
Kuba z partnerką wybrali się na urlop na Cypr. W celu zobaczenia jednej z atrakcji wykonali testy na koronawirusa. Jak się potem okazało, jeden z nich wyszedł pozytywny, a para utkwiła na kwarantannie. Teraz nie mogą opuścić hotelu i nie mają żadnej informacji, co robić dalej.Cypr przyciągnął uwagę polskich turystów dzięki pięknym widokom, gwarantowanej pogodzie, śródziemnomorskiej kuchni, a także zapewnieniom lokalnych władz, że jest to kierunek bezpieczny pod względem epidemicznym. Niestety, utopia zakończyła się po kilku dniach.
Cypr dopisał Polskę do listy państw zielonych, co oznacza, że podróżni z naszego kraju mogą lecieć tam bez dodatkowych ograniczeń. Tamtejsze ministerstwo zdrowia zastrzega jednak, że sytuacja może zmienić się w każdej chwili, a stopień ryzyka może zostać zwiększony.Cypr cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków, jednak teraz może zwrócić na siebie uwagę jeszcze większej liczby turystów. Wszystko dzięki nowym przepisom, dzięki którym Polacy mogą podróżować tam bez ograniczeń.