Turysci.pl

pixabay/dimitrisvetsikas1969

Wakacje na Cyprze? Maseczki znów obowiązkowe w zamkniętych miejscach publicznych

10 Lipca 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Europa wraca do maseczek? To stwierdzenie nie jest wcale dalekie od prawdy. Po wzroście liczby zakażeń koronawirusem władze Cypru podjęły decyzję o przywróceniu obowiązku noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych. Niezastosowanie się do nakazu grozi podlega karze.

Sezon wakacyjny w pełni! Spragnieni wypoczynku urlopowicze decydują się zarówno na zagraniczne, jak i krajowe wyjazdy, a wśród najbardziej popularnych kierunków turystycznych wymienia się Cypr. Niestety, decyzja podjęta przez cypryjskie władze może skutecznie uprzykrzyć pobyt na wyspie.

Maseczki powracają w Europie. Władze Cypru zadecydowały

Na wyspie Afrodyty, leżącej we wschodniej części Morza Śródziemnego znów zaostrzono covidowe obostrzenia.

Przypomnijmy, że 1 czerwca br. na Cyprze Południowym zniesiono obostrzenia dotyczące przekraczania granic przez obcokrajowców oraz obowiązek noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych. Wyjątek stanowiły wszelkiego rodzaju środki transportu publicznego, w tym taksówki, gdzie od pasażerów w dalszym ciągu było wymagane zasłanianie ust i nosa. Jak się okazało, po przeszło miesięcznej przerwie od noszenia maseczek władze postanowiły wrócić do tego przepisu. Powodem jest wzrost liczby zakażeń koronawirusem.

Za brak maseczki możemy zapłacić nawet 300 euro mandatu, czyli równowartość ponad 1400 zł, dlatego osoby podróżujące do tego kraju muszą zapoznać się z aktualnie obowiązującymi wytycznymi.

Gdzie trzeba nosić maseczkę?

Od piątku, 8 lipca, we wszystkich pomieszczeniach zamkniętych trzeba mieć twarz zasłoniętą maseczką. Restrykcje dotyczą środków transportu zbiorowego, czyli taksówek, autobusów, dżipów przeznaczonych do organizowania safari i wyjazdów nurkowych, wind, ale również sklepów, urzędów, muzeów, teatrów, centrów handlowych, kin, a także cypryjskich lotnisk.

Najpewniej przepis zostanie rozszerzony również na wszystkie linie lotnicze. Jak ustalił portal Fly4free.pl, od pasażerów lecących na Cypr liniami Wizz Air wymagane jest noszenie masek.

W restauracjach i barach zakrywanie ust i nosa jest wymagane podczas oczekiwania na posiłek. Będzie je można zdjąć wyłącznie podczas jedzenia bądź picia.

Z przestrzegania przepisu zwolnione są dzieci do 12. roku życia, osoby z przeciwskazaniami zdrowotnymi oraz uprawiające sport.

Agencja Reutera wskazała, że eksperci ds. zdrowia na Cyprze zalecili wprowadzenie tego obowiązku "po serii infekcji rozprzestrzeniającej się od osób, które nie podjęły odpowiednich środków ostrożności".

- Jeśli chcemy chronić siebie i naszych bliskich, nie mamy innego wyjścia niż nosić maseczki – powiedział minister zdrowia Michalis Hadjipantela podczas posiedzenia rządu dotyczącego ponownego zaostrzenia covidowych restrykcji.

  1. Oferty nieistniejących noclegów w natarciu. Przestrzegamy, jak nie dać się oszukać

  2. Turysta pokazał bilet na Kasprowy Wierch z 1995 roku. Różnicę w cenie widać gołym okiem

  3. Dziecko wrzeszczy przez 8 godzin trwania lotu. Trudno wyobrazić sobie gorszy scenariusz

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected]

Źródło: wakacje.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Europa

Kolejne miasto pozwala na pływanie na basenach bez staników. Zadziwiające, skąd ten pomysł
Czytaj więcej >

Europa

Usłyszeli nietypową prośbę od stewardes. To nie wystarczyło, padło ostrzeżenie
Czytaj więcej >

Europa

Po tym, co zrobiła w samolocie, pilot wezwał policję. Skuli pasażerkę tuż po lądowaniu
Czytaj więcej >

Europa

Największa wyspa Cyklad niczym grecki raj. Czym oczaruje nas Naksos?
Czytaj więcej >

Europa

Gdzie leży środek Europy? Od wieków nie ma co do tego zgody, ale Polacy wiedzą swoje
Czytaj więcej >

Europa

Te zdjęcia z miejsca stały się hitem internetu. 77-latek pojechał w góry w każdym tego słowa znaczeniu
Czytaj więcej >
Ewa Matysiak

Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]