Turysci.pl > Polska > Turysta pokazał bilet na Kasprowy Wierch z 1995 roku. Różnicę w cenie widać gołym okiem
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 30.06.2022 19:40

Turysta pokazał bilet na Kasprowy Wierch z 1995 roku. Różnicę w cenie widać gołym okiem

Bilet na kolejkę
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER, Facebook/Mariusz Górski

Pewien miłośnik gór pokazał, za ile wjechał na Kasprowy Wierch w 1995 roku. Zdjęcie biletu zrobiło furorę w sieci i przywołało nostalgiczne wspomnienia. "Piękne czasy, które nie wrócą" - piszą internauci.

Inflacja - teraz już wszyscy o niej mówią. Na sklepowych półkach gołym okiem widać drożejące produkty, a ceny największych atrakcji turystycznych także poszybowały w górę. Porównanie cen z różnych lat daje obraz, jak bardzo.

86 lat temu powstała kolejka linowa na Kasprowy Wierch

Na facebokoowej stronie zrzeszających fanów Tatr opublikowano ciekawe porównanie cenowe jednej z najbardziej obleganych atrakcji w polskich górach. Mowa oczywiście o kolejce linowej na Kasprowy Wierzch, która umożliwia podziwianie dzikiej przyrody z wysokości.

Była to wówczas trzecia najdłuższa kolejka linowa na świecie, a jej budowa była jednym z największych wyzwań międzywojennej Rzeczpospolitej. Pierwszy wagonik dotarł na szczyt 15 marca 1936 roku z Kuźnic i jak podaje Kasprowywierch.biz, inwestycja wynosząca 3,5 mln przedwojennych złotych zwróciła się po trzech latach działalności.

Dziś kolejka w dalszym ciągu cieszy się popularnością wśród turystów z Polski i zagranicy. Świadczy o tym chociażby fakt, iż w trakcie wzmożonego sezonu urlopowego osoby marzące o przejażdżce muszą nierzadko rezerwować miejsce nawet z miesięcznym wyprzedzeniem. Wiąże się to także z niemałą ceną biletu.

Turysta z Tatr pokazał bilet z 1995 roku. Drogo czy tanio?

Pan Mariusz opublikował zdjęcie biletu, który uprawniał go do wjazdu kolejką linową na Kasprowy Wierch. Przez 27 lat ceny wstępu zmieniły się drastycznie - w latach 90. przejażdżka kosztowała 9 zł. Dzisiaj za taką atrakcję turystyczną zapłacimy, w zależności od sezonu, od 8 do 12 razy więcej.

- To były czasy... - rozmarzył się pan Mariusz.

bilet

Internauci zabrali głos w sprawie kolosalnej różnicy w cenach biletów. Z sentymentem wspominają dawne czasy, kiedy koszt rodzinnych wakacji w Tatrach nie wywoływał jeszcze zawrotów głowy.

- Mam taki z ostatniej podróży kolejki - tylko z kartoniku - Wtedy zaczynaliśmy naszą przygodę z Tatrami, piękne czasy, już nigdy nie wrócą

- Bilet z Krakowa do Zakopanego kosztował wtedy 30 zł

Część komentujących zwróciła uwagę na kilka kluczowych kwestii, zwłaszcza sytuację gospodarczą kiedyś i dziś. Sugerując się obecnymi cenami biletów, można sądzić, że pod koniec ubiegłego stulecia przejażdżka na tatrzański szczyt była za półdarmo. Nie zapominajmy jednak, że średnia pensja w 1995 roku wynosiła w Polsce 702,62 zł brutto, natomiast w 2021 roku - 5888,80 zł.

Oprócz tego, warto podkreślić, że obecne ceny biletów na Kasprowy są także rezultatem renowacji kolejki. Od grudnia 2007 roku na trasie kursują nowe i szybsze wagoniki wysokiej jakości, dzięki którym turyści mogą czerpać jeszcze więcej przyjemności z przejazdu.

  1. Gorączka cenowa nad polskim morzem? Turysta pokazał, ile zapłacił za dwa piwa w Gdańsku

  2. Oferty nieistniejących noclegów w natarciu. Przestrzegamy, jak nie dać się oszukać

  3. Na termometrach ponad 30 stopni. IMGW ostrzega przed upałami i burzami

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected].

Źródło: onet.pl