Turysci.pl
Zdjęcie ilustracyjne

pixabay/Surprising_Shots

Na termometrach ponad 30 stopni. IMGW ostrzega przed upałami i burzami

23 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Zaledwie dwa dni temu oficjalnie nastało lato, a a już w wielu krajach odnotowano rekordowe dla tego okresu temperatury. Tropikalne upały nie ominęły też Polski. Afrykańskie ciepło ponownie przypłynęło do naszego kraju. Czego możemy spodziewać się w najbliższych dniach?

Po krótkiej przerwie znów musimy się zmierzyć z ekstremalnie wysokimi temperaturami. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikowali prognozę zagrożeń na najbliższe dni.

Fala gorąca nadciąga do Polski

IMGW nie prognozuje żadnych gwałtownych zjawisk na najbliższe dwa dni, ale ostrzega przed spiekotą, która z dużym prawdopodobieństwem wystąpi w weekend.

Temperatura w czwartek wyniesie 29 stopni na południowym zachodzie kraju, zaś w centrum - 24-26 stopni. Na północnym wschodzie i w rejonach podgórskich przewidywane są 22 stopnie. W kolejnych dniach temperatura zacznie iść w górę.

Tymczasem w piątek zrobi się jeszcze goręcej, zwłaszcza na zachodzie Polski. Z południa płynąć mają w nasz rejon kontynentu gorące masy powietrza zwrotnikowego znad północnej Afryki, podnosząc temperaturę. Synoptycy przewidują nawet 29-31 st. C. 

Najbliższa sobota i niedziela zapowiada się bardzo gorąco, a nawet upalnie. W niektórych regionach Polski temperatura może przekraczać 30 st. Celsjusza. W ostatni weekend czerwca miejscami na niebie pojawi się więcej chmur i przelotnie popada deszcz. Może zagrzmieć na zachodzie w regionie Pomorza.

wg

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed upałem mogą zostać wydane dla województw:

  • zachodniopomorskiego, 

  • lubuskiego,

  • dolnośląskiego. 

Po weekendzie prognozowane jest wystąpienie burz. Na ten moment za wcześnie jest, by prognozować gdzie dokładnie przejdą burze i jak mogą być silne. 


Wakacje

Oferty nieistniejących noclegów w natarciu. Przestrzegamy, jak nie dać się oszukać

CZYTAJ DALEJ

Jakie będzie lato 2022?

Za nami jeden z najgorętszych weekendów, dlatego nic dziwnego, że wiele osób, które planują wakacje, zadaje sobie pytanie dotyczące pogody w najbliższych miesiącach. Według klimatologów lato w Polsce upłynie pod znakiem upałów przerywanych burzami.

- Fale takich upałów, jakie mamy teraz, mogą się powtarzać. Sierpień ma być nieco cieplejszy w południowej części kraju, a w północnej całkiem normalny jak na sierpień. Niestety będziemy mieli cały czas do czynienia z burzami, więc pogoda będzie dynamiczna - odpowiedział Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, cytowany przez "Radio Trójkę".

Wydane przez IMGW ostrzeżenie ma nas uprzedzić o wysokich temperaturach, ale także zasugerować śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Fale upałów są niebezpieczne dla zdrowia i każdy powinien zachować ostrożność, a zwłaszcza osoby z problemami ze strony układu krążenia, cierpiące na astmę czy cukrzycę.

Pamiętajcie również o dzieciach i swoich czworonożnych przyjaciołach. Pod żadnym pozorem nie zostawiajcie ich samych w samochodzie zaparkowanym w nasłonecznionym miejscu. Wystarczy zaledwie kilka minut, by doszło do tragedii.

  1. Gorączka cenowa nad polskim morzem? Turysta pokazał, ile zapłacił za dwa piwa w Gdańsku

  2. Oferty nieistniejących noclegów w natarciu. Przestrzegamy, jak nie dać się oszukać

  3. Na Santorini nie odpoczniesz bez tłumów. Oto, co dzieje się na greckiej wyspie

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.

Niezwykłe miejsca na świecie/East News

Niezwykłe miejsca na świecie. Zupełnie jak z innej planety

Zobacz galerię >

Każdy miłośnik Tatr z łatwością odpowie na 6 pytań

Pytanie 1 z 6

Na którym szczycie znajduje się słynny metalowy krzyż?

Źródło: trojka.pl, wiadomosci.gazeta.pl

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

materiały reklamowe

Polska

7 sposobów na letni relaks w Wysokich Tatrach

Czytaj więcej >

Polska

Najgorsze zachowania turystów na wakacjach. Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów

Czytaj więcej >

Polska

Turysta pokazał bilet na Kasprowy Wierch z 1995 roku. Różnicę w cenie widać gołym okiem

Czytaj więcej >

Polska

Oferty nieistniejących noclegów w natarciu. Przestrzegamy, jak nie dać się oszukać

Czytaj więcej >

Polska

Potworny upał, a miejscami burze z gradem. IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne

Czytaj więcej >

Polska

Burze to nie wszystko. Co czeka nas w długi weekend czerwcowy?

Czytaj więcej >