Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Oferty nieistniejących noclegów w natarciu. Przestrzegamy, jak nie dać się oszukać
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 22.06.2022 11:18

Oferty nieistniejących noclegów w natarciu. Przestrzegamy, jak nie dać się oszukać

Wakacje
Marek BAZAK/East News

Sezon wakacyjny puka do drzwi, a wraz z nim regularnie powraca temat oszustów, którzy wykorzystując desperację, oferują fałszywe noclegi. Nie pozwól zepsuć sobie urlopu. Wyjaśniamy, jak nie wpaść w pułapkę oraz na jakich stronach lepiej nie rezerwować kwatery.

Wraz ze zbliżającymi się wakacjami w Internecie pojawia się coraz więcej fałszywych propozycji noclegów w nadmorskich miejscowościach i nie tylko. Sezon urlopowy jest bowiem czasem, kiedy aktywują się złodzieje, którzy żyją z wakacyjnych oszustw i chcą łatwo zarobić na osobach poszukujących kwater do letniego wypoczynku.

"Kwatery widmo", czyli fałszywe noclegi nad Bałtykiem

Kiedy decydujemy się zorganizować urlop na własną rękę, stajemy się łatwym celem dla wszelkiego rodzaju oszustów i krętaczy. Chociaż inflacja każdego uderza po kieszeni i wielu Polaków nie stać na wypoczynek w wysokim standardzie, nie opłaca się oszczędzać na noclegu. Oferta zakwaterowania w niewygórowanej cenie może być zwykłym przekrętem.

Komisja Nadzoru Finansowego, a dokładniej zespół CSIRT KNF ostrzega przed plagą ogłoszeń dotyczących kwater, które nie istnieją. Organ przeciwdziałający cyberprzestrzępczości wyjaśnia, że w okresie wakacyjnym wzrasta liczba podrobionych stron internetowych z ogłoszeniami.

Fałszywe strony oferują domki letniskowe, pokoje i apartamenty na wynajem. Najczęściej są to obiekty z atrakcyjnym wnętrzem i zaskakującą, jak na prezentowane warunki ceną, ale w większości przypadków zdjęcia są zazwyczaj kradzione z istniejących w sieci ofert.

Oszuści nie wyjeżdżają na wakacje. Jak nie dać się nabrać?

Mechanizm oszustwa bywa bardzo podobny. Po wpłaceniu zaliczki lub, co gorsza, całej kwoty kontakt z wynajmującym się urywa. Osoby oszukane traciły po kilkaset złotych. Oto jak uchronić się przed oszustwem:

Po pierwsze - jak ognia unikajmy ofert, które reklamują się jako super okazje cenowe. Powinny one natychmiast wzbudzić nasze podejrzenia. Czasy, gdy można było ustrzelić domek nad morzem prawie za bezcen niestety minęły. Porównajmy cenę wynajmu z tymi w podobnym standardzie i lokalizacji.

Po drugie - decydując się na konkretną lokalizację, sprawdźmy, czy domek, pensjonat, kwatera faktycznie istnieje. Warto poszukać, czy dany obiekt noclegowy ma swoją stronę internetową, od kiedy ona istnieje i czy ogłasza się również na innych serwisach noclegowych. Postarajmy się zebrać na temat tego obiektu jak najwięcej informacji. Nie wahaj się poprosić o numer telefonu lub adres do wideorozmowy i umówić się na rozmowę. Im ogłoszenie bardziej „anonimowe”, tym bardziej podejrzane.

Po trzecie - nie sugerujmy się opiniami zadowolonych klientów dostępnymi na stronie internetowej obiektu – w przypadku oszustwa są one spreparowane – zasięgnijmy opinii z innych miejsc.

Po czwarte - zawsze prośmy o wystawienie faktury, rachunku lub paragonu za wpłaconą zaliczkę oraz zachowujmy całą dokumentację związaną z transakcją, w tym e-maile, które wysyłaliśmy do osoby oferującej nocleg, i te, które od niej dostaliśmy. W razie potrzeby może to pomóc w ustaleniu sprawcy oszustwa.

Poniżej przedstawiamy listę niebezpiecznych domen, które udało się zidentyfikować. Pamiętaj, by pozostać szczególnie wyczulonym na wszelakie odstępstwa od normy, np. brak numeru stacjonarnego i zweryfikować ogłoszenia z rzeczywistością. Każdy urlopowicz powinien być mądry przed szkodą!

  1. Gorączka cenowa nad polskim morzem? Turysta pokazał, ile zapłacił za dwa piwa w Gdańsku

  2. Turystom w Turcji grozi aresztowanie. Jeden z lokalnych przepisów jest niezwykle ważny

  3. Na Santorini nie odpoczniesz bez tłumów. Oto, co dzieje się na greckiej wyspie

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected].

Źródło: android.com.pl, twitter/CSIRT KNF