Turysci.pl
Turcja

unsplash/Serdar Dincer

Turystom w Turcji grozi aresztowanie. Jeden z lokalnych przepisów jest niezwykle ważny

1 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Wszyscy, którzy planują spędzić tegoroczne wakacje w Turcji, muszą pamiętać o przestrzeganiu lokalnych przepisów. Jeden z nich dotyczy dokumentów. Złamanie go może skutkować nawet aresztowaniem.

Turcja to od lat popularny kierunek podróży wśród turystów zarówno z Polski, jak i reszty świata. Powodów na wakacje na tureckiej plaży jest nieskończenie wiele, jednak podczas wakacyjnego odpoczynku nie można zapominać o poszanowaniu lokalnego prawa.

Wzrost liczby aresztowań turystów w Turcji

Kraj Czterech Mórz, jak sama nazwa wskazuje, ma dostęp od północy do Morza Czarnego, od zachodu do Morza Marmara i Morza Egejskiego, a od południa Morza Śródziemnego. Pewna pogoda i niskie ceny wycieczek to dodatkowe atuty tego kraju.

Turcy są przyjaźnie nastawieni do turystów i obcokrajowców mieszkających na stałe w ich kraju, niemniej jednak osoby podróżujące do Turcji muszą zdawać sobie sprawę z mało znanego przepisu. Przypomina o nim Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Turyści odpoczywający w Turcji zawsze należy mieć przy sobie ważny dokument tożsamości ze zdjęciem. W przeciwnym wypadku możemy narazić się na nieprzyjemności i aresztowanie. Jak podaje brytyjski dziennik "The Sun", właśnie taki los spotkał rosyjskich turystów, których poproszono o okazanie paszportu.

Włochy

Włochy znoszą resztki restrykcji. Od 1 czerwca nowe zasady wjazdu

CZYTAJ DALEJ

W Turcji ani rusz bez dokumentów

Przepisy stawiają sprawę jasno. Niezależnie od tego, czy wyszliśmy na 5 minut z hotelu do pobliskiego sklepu, czy korzystamy z uroków pogody na plaży - jeśli zostaniemy skontrolowani przez policję, może grozić nam nawet areszt.

- W Turcji nielegalne jest nieposiadanie przy sobie jakiegoś dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Należy zawsze mieć przy sobie paszport lub pozwolenie na pobyt. W niektórych ruchliwych obszarach, zwłaszcza w Stambule, władze tureckie mogą zatrzymać turystów w celu przeprowadzenia kontroli tożsamości - podaje tureckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Przedstawiciele władz przypominają, by przez zaplanowanym urlopem sprawdzić, czy paszport nie stracił swojej ważności. Dokument musi być ważny przez co najmniej 60 dni dłużej niż dozwolony okres pobytu bezwizowego. Oznacza to, że paszport w okresie pobytu bezwizowego powinien być ważny jeszcze przez minimum 150 dni, licząc od dnia pierwszego wjazdu do Turcji.

Przypominamy, że od 19 kwietnia 2022 r, Polacy mogą podróżować do Turcji wyłącznie na podstawie ważnego dowodu osobistego. Wprowadzona zmiana to kolejny etap ułatwień dla europejskich turystów.

Artykuły polecane przez redakcję Turystów:

  1. Włochy znoszą resztki restrykcji. Od 1 czerwca nowe zasady wjazdu

  2. Polka pokazała rachunek z Gruzji. Szokuje, ale wcale nie kwotą do zapłaty

  3. Skarb z II wojny światowej odnaleziony w Małopolsce. Może być wart niemałą fortunę

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.

Niezwykłe miejsca na świecie/East News

Niezwykłe miejsca na świecie. Zupełnie jak z innej planety

Zobacz galerię >

Myślisz, że znasz Europę? Tylko nieliczni są w stanie odpowiedzieć na 5 pytanie

Pytanie 1 z 6

Największym miastem Europy jest:

Źródło: natemat.pl, Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Ewa MatysiakAutor

Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Potworny upał, a miejscami burze z gradem. IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne

Czytaj więcej >

Polska

Burze to nie wszystko. Co czeka nas w długi weekend czerwcowy?

Czytaj więcej >

Polska

Jasnowicz Glanc ostrzega przed wakacjami. Wskazuje kierunek, którego lepiej unikać

Czytaj więcej >

Polska

Gwałtowne pogorszenie pogody na północy Polski. Będzie niebezpiecznie

Czytaj więcej >

Polska

Klientki nie zapłaciły za dania w restauracji. "Napiwek" dla kelnerek rozpętał burzę w sieci

Czytaj więcej >

Polska

Kolejny poważny wypadek w Tatrach. Turysta zsunął się 300 m z Rysów

Czytaj więcej >