Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Archeologia > Skarb z II wojny światowej odnaleziony w Małopolsce. Może być wart niemałą fortunę
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 30.05.2022 14:13

Skarb z II wojny światowej odnaleziony w Małopolsce. Może być wart niemałą fortunę

Skarb
youtube/History Hiking

Na kanale History Hiking pojawił się kolejny materiał związany z historią polskiego regionu. Tym razem grupa poszukiwaczy skarbów dokonała spektakularnego odkrycia w małopolskim lesie. Z ziemi wydobyto broń pamiętającą czasy II Wojny Światowej.

History Hiking na program historyczny prowadzony na YouTubie, a przede wszystkim miejsce pełne skarbów, tajemnic czy ludzkich sekretów. Prowadzący kanał Łukasz Kazek to dziennikarz i popularyzator historii, autor książek oraz współautor programów telewizyjnych.

Tym razem poszukiwacze zapuścili się w las na terenie województwa małopolskiego. Nie wyszli z niego z pustymi rękoma.

W Małopolsce odkryto skarb z czasów II Wojny Światowej

W najnowszym filmie na kanale ekipa archeologów i pasjonatów historii udała się na poszukiwania skarbów do lasu pod Czchowem w powiecie brzeskim. W ich trakcie odszukano depozyt ukryty przez żołnierzy Armii Krajowej kilkadziesiąt lat temu.

Skrytkę na broń stworzono niedaleko domu 97-letniej dziś Stanisławy Sady ps. “Cyryla” już po wkroczeniu na teren Małopolski oddziałów radzieckich. Kobieta podczas wojny także działała w podziemiu - roznosiła konspiracyjną prasę. Operację przeprowadzono w ścisłej tajemnicy przez żołnierzy Armii Krajowej. Brał w niej udział ówczesny narzeczony, a późniejszy mąż pani Stanisławy, Stanisław Sady ps. “Jeleń” oraz jej brat Franciszek Staszczyk ps. “Gwiazdor”. 

Kilkadziesiąt lat później o zapomnianym skarbie dowiedział się wnuk "Gwiazdora", 38-letni Wiesław. Chociaż mężczyzna nigdy nie poznał swojego dziadka, po przesłuchaniu nagranej przez niego kasety magnetofonowej dowiedział się o szczegółach jego konspiracyjnej działalności. Pan Wiesław skontaktował się z ekipą archeologów, prosząc o pomoc w zlokalizowaniu i wykopaniu zapomnianego arsenału.

Grupa poszukiwaczy na podstawie zezwolenia konserwatora zabytków wykopała partyzancki depozyt z końca II Wojny Światowej. Zawierał on cały arsenał - pistolet maszynowy, rewolwer, dwa pistolety krótkie, bagnet i kilkaset sztuk amunicji. Znalezione przedmioty zostały zabezpieczone przez policję.

undefined
undefined

Sprawę bada prokuratura. Fascynujące znalezisko będzie można najprawdopodobniej zobaczyć w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa “Nila” w Krakowie, które wyraziło zainteresowanie przyjęciem zabytków.

Artykuły polecane przez redakcję Turystów:

  1. LOT uruchamia nowe kierunki. Lada dzień pierwsze rejsy

  2. Zasady wjazdu do Turcji. Na co przygotować się przed wylotem?

  3. Katastrofa lotnicza w Nepalu. Rozbił się samolot z 22 osobami na pokładzie

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected].

Źródło: glos24.pl

Tagi: Polska