Turysci.pl > Świat > Katastrofa lotnicza w Nepalu. Rozbił się samolot z 22 osobami na pokładzie
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 29.05.2022 15:25

Katastrofa lotnicza w Nepalu. Rozbił się samolot z 22 osobami na pokładzie

Samolot nepalskich linii lotniczych
twitter/Alberto Allen

W górskich regionach Nepalu zaginął samolot pasażerski lecący z Pokhary do Jomsom w Mustangu. Władze portu lotniczego przekazały, że załoga straciła kontakt z wieżą kontrolną. Rząd Nepalu właśnie potwierdził, że samolot się rozbił.

Do zaginięcia małego samolotu prywatnej nepalskiej linii lotniczej Tara Air doszło w niedzielę. Maszyna wykonująca lot na popularnej wśród turystów trasie z Pokhary do Jomsom zniknęła z radarów o godzinie 9.55 czasu lokalnego (ok. godziny 6 w Polsce).

Samolot lecący nad Nepalem rozbił się w pobliżu rzeki

Odległość dzieląca Pokharę, czyli drugie co do wielości miasto w Nepalu oraz Jomsom w północno-zachodniej części kraju, stolicy dystryktu Mustang, wynosi 70 kilometrów. Połączenie na tej trasie cieszy się dużą popularnością wśród zagranicznych turystów wybierający się w Himalaje, a także pielgrzymów z Indii i Nepalu, którzy udają się do świątyni w Muktinath.

Według rozkładu lot miał trwać 15 minut, jednak krótko po starcie kontrolerzy lotów stracili kontakt z załogą samolotu. Należy nadmienić, że przez ostatnie dni w regionie utrzymywała się deszczowa pogoda, ale komunikacja lotnicza działała normalnie.

Na pokładzie maszyny znajduje się trzech członków załogi i 19 pasażerów, w tym czterech obywateli Indii i trzech Japończyków. Pozostałe osoby to Nepalczycy. Wszyscy są obecnie uważani za zaginionych.

Na miejsce wysłano śmigłowce

Rzecznik linii lotniczych Tara Air Sudarshan Bartaula potwierdził zaginiecie samolotu. Przekazał, że rozpoczęto operację poszukiwawczą. Rozbity samolot został później znaleziony w wiosce Kowang.

Z informacji przedstawionych przez lokalny dziennik "Kathmandu Post" wynika, że kontroler ruchu lotniczego na lotnisku w Jomsom powiedział, że otrzymał niepotwierdzony raport o "dużym hałasie", słyszanym w dolinie Ghasa w Mustangu.

Warto mieć świadomość, że katastrofy lotnicze nie należą do rzadkości w Nepalu. Przyczyn tego zjawiska można upatrywać w górzystym ukształtowanie terenu i słabej infrastrukturze, aczkolwiek winę ponoszą również same linie lotnicze.

Ze względu na wadliwe zasady bezpieczeństwa oraz zły stan techniczny tamtejszych samolotów Unia Europejska zakazała nepalskim liniom lotniczym lotów nad europejską przestrzenią powietrzną.

Artykuły polecane przez redakcję Turystów:

  1. Klientki nie zapłaciły za dania w restauracji. "Napiwek" dla kelnerek rozpętał burzę w sieci

  2. Zasady wjazdu do Turcji. Na co przygotować się przed wylotem?

  3. Stewardessa zdradza 5 najbardziej znienawidzonych nawyków pasażerów

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected].

Źródło: ndtv.com, Hindustan Times

Tagi: Samolot Azja