Turysci.pl > Europa > To ulubiony wyspiarski kraj Polaków. Wiadomo, ile tu wydajemy
Klaudia Zawistowska
Klaudia Zawistowska 03.04.2023 15:48

To ulubiony wyspiarski kraj Polaków. Wiadomo, ile tu wydajemy

Nikozja
Canva/heidikh

Sezon na podróżowanie dopiero się zaczyna, ale polscy turyści w zasadzie przez cały rok chętnie udają się na zagraniczne wyjazdy. Widać to było zwłaszcza zimą, kiedy podróżni bardzo chętnie uciekali przed zimą. W styczniu na miano ulubionego wyspiarskiego kraju Polaków bardzo mocno pracował Cypr.

Wakacje na Cyprze to dobry pomysł o każdej porze roku. Zimą można tu odpocząć od chłodu i cieszyć się słońcem. Natomiast wiosną turyści będą zachwyceni ponad 20-stopniowymi temperaturami. W takich okolicznościach zwiedzanie jest bardzo przyjemne, o czym doskonale wiedzą Polacy.

Cypr ulubionym wyspiarskim krajem Polaków. Tyle wydajemy podczas podróży

W poniedziałek 3 kwietnia Cypryjski Urząd Statystyczny przekazał najnowsze dane dotyczące wydatków turystów. W styczniu 2023 roku kraj ten odwiedziło 11 166 osób z naszego kraju. Częściej na Wyspę Afrodyty latali tylko Brytyjczycy (18 631 osób) i Izraelczycy (14 991 osób).

Z najnowszych danych wynika, że na Cyprze turyści z naszego kraju spędzali średnio 4,8 dnia. W tym czasie wydawali średnio 300,55 euro na osobę, czyli ok. 1405,85 zł. Łatwo policzyć, że dziennie daje to 62,61 euro, czyli ok. 293 zł.

Jak to wygląda w porównaniu z poprzednim rokiem? W styczniu 2022 roku Cypr odwiedziło 2890 polskich turystów. Na wyspie spędzali oni średnio 6,4 dnia. W tym czasie wydawali 378,54 euro (ok. 1770,65 zł). Ich dzienne wydatki utrzymywały się zatem na poziomie 59,15 euro dziennie (277 zł).

Cypr da się zwiedzać nieco taniej

Zdecydowanie bardziej oszczędni podczas wyjazdów na Cypr są Grecy. Na wyspie spędzają oni jednak średnio prawie 10 dni. W tym czasie wydają 352,52 euro na osobę (1648,94 zł). Ich dzienne wydatki utrzymują się zatem na poziomie 35,97 euro (168,25 zł). 

Dziennie mniej od Polaków wydają również Brytyjczycy i Amerykanie. Mieszkańcy Wielkiej Brytanii podczas 11-dniowego urlopu wydają ok. 213 zł. Na takim samym poziomie utrzymują się również wydatki mieszkańców USA, którzy na wyspie spędzają średnio dwa tygodnie. Co ciekawe, bardziej oszczędni od Polaków są nawet Niemcy. W ich przypadku dzienne wydatki to 243,66 zł. Ich urlop trwa jednak średnio 13 dni.

Cypr, czyli idealne miejsce dla miłośników długich spacerów

Cypr jest ciekawą opcją dla kilku grup turystów. Miłośnicy kulinariów zakochają się w tamtejszych owocach morza, ale przede wszystkim bardzo bogatej ofercie meze, czyli przystawek. Ci, którzy lubią zwiedzać miasta, powinni zajrzeć do Larnaki, gdzie nad zabytkową częścią miasta góruje Cerkiew św. Łazarza.

Zwiedzając Cypr, warto odwiedzić również Nikozję. Jest to jedyna w Europie podzielona stolica. Znaczną jej część okupuje bowiem Turcja. W żadnym innym miejscu różnice między kulturą europejską i turecką nie są widoczne tak jak tutaj. Jeżeli natomiast jesteście zwolennikami spacerów po górach i kanionach, odwiedźcie wąwóz Avakas.

Tagi: Cypr Podróże