Turysci.pl > Europa > Rosyjscy turyści mogą zapomnieć o wakacjach na Cyprze? Zaostrzono dla nich zasady wizowe
Martyna Pałka
Martyna Pałka 07.11.2022 09:45

Rosyjscy turyści mogą zapomnieć o wakacjach na Cyprze? Zaostrzono dla nich zasady wizowe

plaża Cypr
fot. Pixabay/Stevebidmead

Władze Cypru przekazały kluczową informację ws. zasad wjazdowych, która z pewnością zawiedzie poniektórych turystów. Tamtejszy rząd podjął decyzję o zaostrzeniu zasad wjazdu do kraju dla obywateli Rosji. Zmiany te będą obowiązywać już od 1 grudnia tego roku.

Unia Europejska niemal całkowicie zamyka się na turystów z Rosji, a w związku z tym wprowadza kolejne utrudnienia dla podróżnych z tego państwa. Od 1 grudnia obywateli tego kraju będą obowiązywać zaostrzone zasady wjazdu na Cypr, a do tego konieczność zapłaty za wizy umożliwiające im przekroczenie granicy.

Władze Cypru zaostrzyły zasady wjazdu dla rosyjskich turystów

Pomimo braku bezpośrednich lotów z Rosji na Cypr, jeszcze do niedawna dla podróżnych z tego kraju wakacje na "wyspie miłości" nie stanowiły większego problemu. Posiadając możliwość ubiegania się o wizę krajową Republiki Cypryjskiej, w drugiej połowie kwietnia turyści mogli dostać się z Moskwy do Larnaki z przesiadką w Belgradzie, Dubaju oraz Doha. Aby otrzymać pozwolenie na przebywanie na terenie Cypru, Rosjanie potrzebowali jedynie standardowego pakietu dokumentów (paszport, zaświadczenie o zatrudnieniu lub wyciąg z konta bankowego), a także kopii vouchera na zakwaterowanie z hotelu na Cyprze.

Aktualne przepisy wjazdowe uległy sporej zmianie. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Cypru poinformowało, że od 1 grudnia 2022 roku wjazd Rosjan na terytorium ich kraju będzie możliwy jedynie za okazaniem wizy, za którą trzeba będzie zapłacić. Do tej pory uzyskanie takiego dokumentu było całkowicie darmowe. Władze europejskiego kraju przekazały również, ile mniej więcej będzie kosztowało wyrobienie pozwolenia na wjazd.

Dorosły obywatel Rosji będzie musiał zapłacić 80 euro, czyli około 380 złotych za możliwość uzyskania wizy. Z kolei dzieci od 6 do 12 lat płacą o połowę mniej, czyli 40 euro za taki dokument. Co więcej, władze Cypru zaznaczyły, że wyrobienie dokumentu będzie wiązało się z przedstawieniem większej liczby dodatkowych danych, a okres rozpatrywania wniosków zostanie znacznie wydłużony.

Nie jest to jednak koniec rewelacji. Od tej pory osoby pochodzące z Rosji nie będą mogły pozwolić sobie na wielokrotny wjazd na teren europejskiego kraju.

Cypr ogranicza możliwości wjazdu dla Rosjan. Czy odbije się to na turystyce kraju?

Nie da się ukryć, że ograniczenia wprowadzone przez władze Cypru są kolejnym krokiem w stronę całkowitego zawieszenia umów o ułatwieniach wizowych dla obywateli Rosji, które już wcześniej były zapowiadane przez Unię Europejską. Już 12 września tego roku podjęto decyzję o zwiększeniu cen za wizy umożliwiające Rosjanom wjazd na terytorium europejskich państw oraz wydłużenie czasu na rozpatrywanie ich wniosków.

Do tej pory Cypr był jednym z najchętniej wybieranych miejsc na wakacje przez obywateli Rosji. Władze kraju donoszą, że tylko w ubiegłym roku na wyjazd do tego państwa zdecydowało się około 800 tysięcy Rosjan. Wszystko wskazuje na to, że kolejne utrudnienia w wyrabianiu wiz, a także wydłużony czas na jej otrzymanie negatywie wpłyną na dochody z branży turystycznej Cypru.

  1. Morskie Oko znów ma lokatorów. Kolonia bobrów rozgościła się w Tatrach

  2. Kolejka na Kasprowy Wierch nie kursuje. Utrudnienia nie zniechęciły turystów

  3. Turyści pozywają TUI. “Po wczasach rozchorowało się ponad 40 osób”

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected].

Źródło: podroze.radiozet.pl

Tagi: Rosja Cypr