Turysci.pl
Tatry

pixabay/qimono

Morskie Oko znów ma lokatorów. Kolonia bobrów rozgościła się w Tatrach

13 Października 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Morskie Oko to najczęściej odwiedzane miejsce w polskich Tatrach. Choć niedawno media obiegła informacja o śmierci słynnego bobra z tamtejszego jeziora, nieoczekiwanie pojawił się promyk nadziei. Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego zamieszkał kolejny bóbr, który już rozpoczął budowę żeremi.

Od ostatnich wzmianek o bobrach w Tatrach minęło dużo czasu. Nieoczekiwanie leśniczy Tatrzańskiego Parku Narodowego Grzegorz Bryniarski opublikował wymowne nagranie za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Bobry znów przygotowują się do zimy w Morskim Oku

Nad Morskim Okiem, a dokładniej w rejonie Dwoistej Siklawy, zaobserwowano ślady obecności zwierząt, dla których Tatry to zupełnie obce środowisko. Poobgryzane drzewa są ewidentnym dowodem na to, że nad słynnym stawem ponownie zadomowiły się bobry i czynią przygotowania do zimy.

- Krótka historia bobrów znad Morskiego Oka jednak nie zakończyła się tej wiosny. Mamy jej ciąg dalszy. Ewidentnie polubiły ten rejon i nadal przybywa tu przynajmniej jeden osobnik - przekazał Grzegorz Bryniarski, dodając, że trwa budowa żeremia w tym samym miejscu, co w ubiegłym roku.To kolejny w historii przypadek obserwowania tych stworzeń w rejonie wysokogórskim w Polsce. Na razie nie wiadomo, ile osobników liczy tamtejsza kolonia, aczkolwiek leśnik wyraził nadzieję, że rodzina bobrów w Morskim Oku będzie się w kolejnych latach powiększała.
materiały reklamowe

7 sposobów na letni relaks w Wysokich Tatrach

CZYTAJ DALEJ

Co się stało z pierwszym "wysokogórskim" bobrem?

Przypomnijmy, że to nie pierwsze doniesienia o obecności ssaków z rodziny bobrowatych w tym regionie. Domysły zaczęto snuć już w 2015 roku, jednak zważywszy na to, że bobry są zwierzętami prowadzącymi nocny tryb życia, ciężko było je zaobserwować.

Przełom w sprawie nastał dopiero w pierwszej połowie września 2021 roku, kiedy to pracownicy schroniska nad Morskim Okiem stali się naocznymi świadkami młodego samca. Dziarski inżynier ekosystemu stał się maskotką regionu, wywołując prawdziwą przyrodniczą sensację.

Początkowo przyrodnicy nie dawali mu szans przetrwania zimy, bo nie jest to naturalna przestrzeń występowania bobrów, niemniej jednak pracowite stworzonko udowodniło, że mróz nie jest mu straszny i doczekało się nadejścia wiosny. Co ciekawe, wiele wówczas wskazywało na to, że mógł nawet sprowadzić do siebie partnerkę.

Niestety, finał historii pierwszego bobra znad Morskiego Oka okazał się tragiczny. Tuż po tegorocznym weekendzie majowym TPN potwierdził najgorsze przypuszczenia. Zwierzę zostało znalezione martwe przez jednego z turystów. Bóbr zginął, spadając ze Szpiglasowej Przełęczy na stronę Doliny Pięciu Stawów Polskich. Pozostaje mieć nadzieję, że jego następcy nie popełnią tego samego błędu.

  1. Dziecko wrzeszczy przez 8 godzin trwania lotu. Trudno wyobrazić sobie gorszy scenariusz

  2. Kierunek Zambia. Jakie tajemnice skrywa jeden z najpiękniejszych krajów w Afryce?

  3. Turysta pokazał bilet na Kasprowy Wierch z 1995 roku. Różnicę w cenie widać gołym okiem

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.

Niezwykłe miejsca na świecie/East News

Niezwykłe miejsca na świecie. Zupełnie jak z innej planety

Zobacz galerię >

Myślisz, że znasz Europę? Tylko nieliczni są w stanie odpowiedzieć na 5 pytanie

Pytanie 1 z 6

Największym miastem Europy jest:

Źródło: onet.pl

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Najgorsze zachowania turystów na wakacjach. Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów

Czytaj więcej >

Polska

Turysta pokazał bilet na Kasprowy Wierch z 1995 roku. Różnicę w cenie widać gołym okiem

Czytaj więcej >

Polska

Na termometrach ponad 30 stopni. IMGW ostrzega przed upałami i burzami

Czytaj więcej >

Polska

Oferty nieistniejących noclegów w natarciu. Przestrzegamy, jak nie dać się oszukać

Czytaj więcej >

Polska

Potworny upał, a miejscami burze z gradem. IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne

Czytaj więcej >

Polska

Burze to nie wszystko. Co czeka nas w długi weekend czerwcowy?

Czytaj więcej >