Turysci.pl
Morskie Oko

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Znalazła się zguba. Bóbr z Morskiego Oka przeżył zimę i ma się świetnie

4 Maja 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Tatrzański Park Narodowy opublikował wymowne nagranie za pośrednictwem mediów społecznościowych. Turyści od dłuższego czasu dopytywali się o losy bobra, który w zeszłym roku zadomowił się nad Morskim Okiem. Mamy dla nich dobre wieści.

Co się dzieje z bobrem z Morskiego Oka?

Grzegorz Bryniarski, leśniczy Tatrzańskiego Parku Narodowego znad Morskiego Oka, w pierwszej połowie września 2021 roku po raz pierwszy zaobserwował ślady bytowania niespotykanych tam zwierząt.

Poobgryzane drzewa w rejonie Czarnostawiańskiej Siklawy były ewidentnym dowodem na to, że nad największym tatrzańskim jeziorem pojawiły się bobry. To pierwszy w historii przypadek obserwowania tych stworzeń w rejonie wysokogórskim w Polsce. 

- To sprytny osobnik, w tym rejonie nie ma liściastych drzew, które potrzebne są do budowy żeremia. Dlatego w oddalonym miejscu zorganizował sobie skład, a teraz transportuje gałęzie tam, gdzie powstaje jego dom. Zaobserwowaliśmy, że gałęzie ścina na tak zwanym Półwyspie Miłości, tam wciąga je pod wodę i dalej przenosił je na miejsce budowy. Przypuszczam, że znalazł szczelinę skalną, tam się zagnieździł, wciąga gałęzie i robi żeremie - wyjaśnił Grzegorz Bryniarski, leśniczy z obwodu ochronnego Morskie Oko.

Od ostatnich wzmianek o pracowitym stworzeniu minęło dużo czasu. Jesienią zeszłego roku po raz ostatni widzieli go pracownicy schroniska i turyści jak pływał po stawie. Wówczas wiele osób martwiło się, czy zwierzę przetrwa w tak trudnych warunkach zimą, zważając na surowe warunki oraz fakt, że zima w górach trwa o wiele dłużej.

Co od tego czasu działo się z inżynierem ekosystemu o dwóch wystających zębach? Przedstawiciel TPN właśnie poznał odpowiedź.

Tatry

Tatry: ratownicy ogłosili II stopień zagrożenia lawinowego

CZYTAJ DALEJ

Pierwszy bóbr wysokogórski przetrwał zimę

Władze parku narodowego postanowiły rozwiać wszelkie wątpliwości w kwestii sensacyjnego zwierzęcia, odpowiadając na liczne zapytania turystów za pomocą materiału filmowego. W jednym z najnowszych wpisów na Facebooku poinformowano, że bóbr z Morskiego Oka znalazł się cały i zdrowy.

Dopiero w pierwszy majowy weekend leśniczy znów zauważył ślady żerowania bobra nad Morskim Okiem. Oznacza to, że młody samiec przetrwał zimę i najprawdopodobniej zbudził się z letargu przed 3-4 tygodniami. Co ciekawe, wiele wskazuje na to, że mógł nawet sprowadzić do siebie partnerkę.

- Mamy w Tatrach co najmniej dwa bobry, albo i nawet dwie rodziny bobrów. Jeden z nich raczej na 100 procent przezimował w Morskim Oku – relacjonował Grzegorz Bryniarski, przyrodnik który odnalazł ślady działalności bobra w rejonie Dwoistej Siklawy i skwitował, - Człowiek na wysokości 1400 metrów spodziewałby się diabła, ale nie bobra.

Artykuły polecane przez redakcję Turystów:

  1. Polak spotkał Rosjan na wakacjach. Aż ręce mu opadły, "czuli się jak władcy świata"

  2. Do kieszeni Ukraińców wpłynęły już miliony. Wzruszający gest turystów z całego świata

  3. Co się dzieje na Dworcu Centralnym? Zjeżdżają tam tłumy, wolontariuszka wyjawiła nam, jak wygląda sytuacja

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.

Jak dobrze znasz polskie miasta? Tylko nieliczni odpowiedzą na 6 pytanie

Pytanie 1 z 7

Na ratuszu którego miasta możemy zobaczyć koziołki?

Źródło: TPN

Ewa MatysiakAutor

Mieszkam w Warszawie, choć każdą wolną chwilę spędzam w podróży. Ciekawość świata mam w genach. Z wykształcenia japonistka, przez rok szkoliłam swoje umiejętności lingwistyczne na stypendium naukowym w Kraju Kwitnącej Wiśni. W życiu prywatnym blogerka, tutor i miłośniczka zwierząt, a także właścicielka Jacka Russell Terriera o wdzięcznym imieniu Mika.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Nagranie z Tatr pokazuje, jak mężczyzna ześlizguje się z Rysów

Czytaj więcej >

Polska

Giewont na tle Księżyca. Niesamowite ujęcie

Czytaj więcej >

Polska

Rodzina spadła z Przełęczy Szpiglasowej. 11-letnie dziecko nieprzytomne

Czytaj więcej >

Polska

IMGW wydaje ostrzeżenia przez silnymi burzami z gradem i porywistym wiatrem

Czytaj więcej >

Polska

Mysłakowice - Klimat Tyrolu u podnóża Karkonoszy

Czytaj więcej >

Polska

Alarm bombowy na pokładzie linii LOT. Samolot zawrócił do Warszawy

Czytaj więcej >