Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Morskie Oko

Morskie Oko

Morskie Oko – co to jest? Podstawowe informacje

Morskie Oko to jedna z najpopularniejszych w Polsce atrakcji turystycznych przyrodniczej natury. Jest to jezioro polodowcowe o charakterystycznym, owalnym kształcie – jednocześnie drugie pod względem powierzchni i objętości wód jezioro w Tatrach.

Morskie Oko położone jest na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, który według wielu opinii jest jednym z najpiękniejszych parków narodowych w Polsce. Samo jezioro możemy znaleźć w niezwykle malowniczym punkcie parku – porośniętej drzewami polodowcowej misie skalnej, znanej jako Kocioł Morskiego Oka. Zdecydowanie powinien to być obowiązkowy punkt wszystkich wycieczek krajobrazowych odbywających się w tych stronach naszego kraju. 

Wejście na Morskie Oko – ile czasu zajmuje? Skąd wyruszyć?

Początek szlaku na Morskie Oko wyznacza Palenica Białczańska, skąd do jeziora można dotrzeć pieszo w około 2,5 godziny – cała droga to około 9 kilometrów. Na Morskie Oko kursują również góralskie bryczki, jednak w ostatnich latach coraz częściej mówi się o tym, jak bardzo kontrowersyjna jest to metoda transportu.

Należy pamiętać także o tym, że wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego jest płatny, jednak ceny biletów nie są szczególnie wygórowane. Cena biletu jednorazowego wynosi zaledwie 10 złotych (bilet ulgowy to koszt 5 złotych). Istnieje również opcja zakupu biletów ważnych przez kilka dni. Pozyskane w ten sposób środki służą przede wszystkim rozbudowie lokalnej infrastruktury turystycznej.

Konie w drodze na Morskie Oko – kontrowersje

Na Morskie Oko można dostać się zasadniczo na dwa sposoby. Pierwszy z nich stanowi przejście wytyczonego szlaku o własnych siłach, co stanowi coraz częściej wybieraną przez turystów formę podróży. Druga z opcji jest już o wiele bardziej kontrowersyjna.

Na trasie na Morskie Oko spotkać możemy tradycyjne, góralskie „fasiągi”, czyli bryczki ciągnięte przez konie. Jest to środek transportu, z którego korzystanie w powszechnej opinii cieszy się coraz chłodniejszym przyjęciem. Jest to spowodowane sugestiami o tym, jakoby górale mieli źle traktować zwierzęta obsługujące fasiągi. Wielu turystów alarmuje przy tym, że konie na trasie są wyraźnie odwodnione, a wiele z nich pada ze zmęczenia, nie mogąc znieść wielogodzinnej pracy w dużych upałach.

W internecie nie brakuje niestety filmików, na których widać wycieńczone konie upadające na drogę. Górale zapewniają jednak, że po ich stronie nie ma żadnych nieprawidłowości – w tym przekonaniu starają się opinię publiczną utwierdzić również niektórzy lekarze weterynarii. Tak czy inaczej, bez względu na to czy nasza troska o konie jest uzasadniona, czy też jest empatią przesadną, dużo więcej satysfakcji da nam piesza wycieczka na Morskie Oko, w trakcie której będziemy mogli osobiście doświadczać piękna Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Pokaż więcej

 Morskie Oko
21.05.2024 16:37 Koniec z niewolniczą pracą koni nad Morskim Okiem? “Przechodzimy od słów do czynów”

Od wielu lat trwa dyskusja na temat fasiągów wiozących turystów nad Morskie Oko. Przeciwnicy tego rozwiązania wskazują na cierpienia koni, które czasami upadają z wycieńczenia. Jak się okazuje, sytuacja niebawem może ulec znacznej zmianie. 

Konie Morskie Oko
13.05.2024 12:34 Górale nie dają za wygraną w sprawie Morskiego Oka. "Mniej inteligentny niż świnia”

Przejazdy wozami  do Morskiego Oka, to kwestia, która od lat wzbudza spore kontrowersje. Tym razem mocne stanowisko zajęli górale z Zakopanego. Nie gryźli się przy tym w język...Z jednej strony mamy obrońców praw zwierząt i zbulwersowanych turystów, którzy są zdania, że zwierzęta zdecydowanie są traktowane niehumanitarnie. Z drugiej strony mamy turystów, którzy z przejazdów korzystają i nie widzą w tym nic złego oraz górali, dla których jest to normalna praca. W ostatnim czasie sieć obiegła wypowiedź jednego z górali, który wcale nie uważa, że zwierzęta są wykorzystywane. “Nie róbmy z konia półczłowieka” - apeluje fiakier.

Morskie Oko Konie
05.05.2024 11:32 Kolejny koń przewrócił się w drodze na Morskie Oko. Zwierzę nadal pracuje

Przejazdy wozami do Morskiego Oka od lat wzbudzają wiele kontrowersji. Mimo krążących w sieci nagrań z padającymi końmi w roli głównej nadal jest to atrakcja chętnie wybierana przez turystów. Choć obrońcy zwierząt apelują, że zwierzęta pracują ponad własne siły, to po raz kolejny, w tegoroczną majówkę, w Zakopanem odegrały się przerażające sceny. 

szlak na Morskie Oko
16.04.2024 13:32 Zauważył ją w drodze do Morskiego Oka. Dzieci szczególnie narażone

Żmija zygzakowata to jedyny tak gad w Polsce, którego ukąszenie może okazać się bardzo groźne, szczególnie dla dzieci. Jadowitego węża coraz częściej można spotkać w miejscach, gdzie na co dzień spacerujemy. W Tatrach napotkanie go jest bardzo możliwe. Jak czytamy w poście Tatrzańskiego Parku Narodowego na Facebooku, żmija zygzakowata była widziana nawet w drodze do popularnej atrakcji.TPN ostrzega i apeluje spacerowiczów o ostrożność i zdradza, jak się zachować, gdy na naszej drodze pojawi się wąż.

Schronisko Morskie Oko, Książulo
11.03.2024 18:58 “To jest żerowanie na turystach”. Rozczarował się schroniskami w Tatrach

Po długiej wędrówce w górach, każdy marzy o tym, aby rozgościć się w schronisku. Niestety, niektóre z nich mogą nas rozczarować. Znany Youtuber postanowił sprawdzić kilka z kultowych miejsc w Tatrach.“Książulo” prowadzi kanał na Youtubie, gdzie nagrywa różne testy jedzeniowe. Jeździ do bardziej i mniej znanych lokali w całej Polsce. Twórca cieszy się dobrą opinią wśród społeczności internetowej. Słynie ze swojej rzetelności, gdyż nie podejmuje się współpracy z żadnym punktem gastronomicznym. Jak w jego opinii wypadły górskie schroniska? 

Parking
16.01.2024 14:47 Nawet do 75 zł, by wejść na szlak. Turyści w Tatrach wprost nie dowierzają

Morskie Oko to jedna z największych atrakcji Tatr. Oblegane jest przez turystów nie tylko w sezonie letnim, ale i zimą. Choć dojechać tam można busem, to wielu decyduje się, by dotrzeć swoim samochodem. Niestety wkrótce postój na tamtejszym parkingu będzie ich znacznie więcej kosztować.Ferie zimowe już rozpoczęło kilka województw, z tego względu przy szlakach do Morskiego Oka wskoczyły wyższe stawki. W razie popytu cena może być naprawdę kosmiczna. Ile będą musieli zapłacić turyści w tygodniu, a ile w weekend?

Góry
02.11.2023 17:33 TPN nie miał innego wyjścia. Uwielbiana atrakcja zamknięta do odwołania

Turyści, którzy planowali podróż w Tatry nie będą zachwyceni. Wszyscy ci, którzy chcieli udać się w górską wędrówkę, będą musieli spędzić czas w inny sposób. Tatrzański Park Narodowy ostrzega, że na szlakach może być niebezpiecznie.Wydano komunikat turystyczny. To ważna informacja dla przybywających turystów.

Tatry
11.09.2023 14:14 Tego turyści w Tatrach się nie spodziewali. Przerażający widok

Sezon letni dobiegł końca, jednak sprzyjająca ciepła pogoda wprost zachęca do podróży. W ostatnich dniach turyści bardzo chętnie odwiedzali polskie góry Tatry, jednak na przedłużone wakacje zdecydowała się duża część Polaków i z pewnością mało kto spodziewał się tak ogromnych tłumów, jakie teraz można tam zastać. Na taki widok nie jeden może zrezygnować z wycieczki.Stanie w długich kolejkach, by dotrzeć na szczyt? Jednych ten widok może rozbawić, ale turystom, którzy tam byli z pewnością nie było do śmiechu.  

Turyści nad Morskim Okiem
29.08.2023 20:36 Pomylili Morskie Oko z plażą. "Normalnie byli w strojach kąpielowych"

Choć wakacje się kończą, to sezon na górskie wycieczki potrwa jeszcze przez przynajmniej miesiąc lub dwa. Można więc spodziewać się, że nad Morskim Okien nadal nie będzie brakowało wędrowców. Niestety między nimi zdarzają się również osoby, które nie potrafią uszanować tego miejsca.

Morskie Oko
23.08.2023 10:03 TPN zamyka szlak nad Morskie Oko. Spore utrudnienia dla turystów

Tatrzański Park Narodowy poinformował turystów o utrudnieniach w ciągu najbliższych dni. Podjęto decyzję o zamknięciu jednego ze szlaków. Z użytku zostanie wyłączona trasa, którą turyści mogą dotrzeć nad najpopularniejszą atrakcję Tatr, czyli Morskie Oko.Turyści mogą spodziewać się utrudnień w zwiedzaniu w ciągu najbliższych dni. Pracownicy TPN zapewniają, że szlak nie zostanie zamknięty na długo.

Morskie Oko
20.08.2023 10:06 "Powinny być wprowadzone limity". Pokazali, co dzieje się nad Morskim Okiem

Od kilku dni pogoda zachwyca. Wysokie temperatury sprawiają, że tłumy turystów pojawiają się nad Bałtykiem, ale również na górskich szlakach. W sieci pojawiło się właśnie nagranie, które pokazuje, jak wygląda sytuacja nad Morskim Okiem.Sierpień zaczął się wyjątkowo źle. Z powodu ochłodzenia i opadów deszczu, turyści woleli zostać w domach i pensjonatach, niż ruszać na górskie szlaki. Wszystko zmieniło się jednak w połowie miesiąca. Razem z poprawą pogody przybyło również turystów. I to gwałtownie.

Szlak nad Morskie Oko
10.07.2023 07:20 Grad mandatów nad Morskim Okiem. Turyści zapłacą nawet 3,5 tys. zł!

Sezon wakacyjny trwa w najlepsze. Pogoda zachęca do aktywności na świeżym powietrzu, co widać zwłaszcza w Tatrach. Podczas weekendu prawdziwe oblężenie panowało nad Morskim Okiem. Jednak nie wszyscy przestrzegali przepisów. Dlatego policjanci urządzili tam żniwa.Wakacje to dobry moment na górskie wyprawy. Przed wyjściem na szlak trzeba sprawdzić prognozę pogody, a w przypadku wędrówek w okolicy Palenicy Białczańskiej również liczbę miejsc parkingowych. W innym przypadku wyjście może być bardzo drogie.

Tatry
26.06.2023 12:18 Dramat turysty na drodze do Morskiego Oka. Śmigłowiec TOPR w akcji

Wakacje ruszyły, a wraz z nimi na szlakach pojawiły się tłumy turystów. Niestety dla jednego z nich wejście na Morskie Oko nie zakończyło się podziwianiem pięknych widoków. TOPR ruszyło z pomocą.Morskie Oko to z pewnością najsłynniejsze miejsce w polskich Tatrach. Widać to wyraźnie w statystykach. Nad tatrzański staw tylko w ubiegłym roku dotarły 773 tys. osób. Choć szlak należy do łatwych, to jego długość może być kłopotliwa.

Droga na Morskie Oko
14.06.2023 21:47 Gwiazda Golec uOrkierstra o koniach nad Morskim Okiem. Te słowa mogą zszokować

Przewozy fasiągiem nad Morskie Oko od lat wywołują żywe dyskusje zarówno wśród odwiedzających Tatry, jak i polskie gwiazdy. Wiele osób zarzuca właścicielom koni wykorzystywanie zwierząt oraz złe warunki. Do grona osób publicznie wypowiadających się na ten temat dołączyła gwiazda zespołu Golec uOrkiestra.Sezon wakacyjny powoli się rozpoczyna. W związku z tym tłumy turystów przybywają w polskie góry. Jak co roku temat koni nad Morskim Okiem wzbudza wiele emocji.

Morskie Oko
26.05.2023 07:57 Zagadkowe namioty wyrosły nad Morskim Okiem. TPN: Nie podchodzić, nie dotykać!

Morskie Oko to bez dwóch zdań najpopularniejsze miejsce w polskich Tatrach. W ostatnich dniach w jego pobliżu pojawiły się bardzo nietypowe namioty, które zaintrygowały wielu turystów. TPN postanowił rozwikłać ich zagadkę.Szlak nad Morskie Oko od lat jest oblegany przez turystów. Dzięki łatwej trasie i niesamowitym widokom nad staw docierają tłumy turystów. Nie bez znaczenia jest również fakt, że można tam skorzystać również z przejazdu fasiągiem. W związku z ogromnym zainteresowanie, TPN postanowił ostrzec odwiedzających, aby nie zbliżali się do nietypowych namiotów ustawionych w pobliżu szlaków.

Morskie Oko
04.05.2023 09:08 Tak drożyzna wkradła się nad Morskie Oko. Porównaliśmy cenniki z majówek 2022 i 2023

Majówka dobiegła końca, choć część szczęśliwców, która wydłużyła ją sobie aż do 7 maja, może nadal cieszyć się wolnym. Tatry w tym czasie przeżyły prawdziwe oblężenie, ale uwadze wczasowiczów nie umknęły rosnące ceny.Zakopane w ostatnich dniach tętniło życiem. Tłumy dotarły na Krupówki, Gubałówkę, a także do Kuźnic, gdzie znajduje się stacja kolejki na Kasprowy Wierch. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się również miejscowe termy. Wędrowców nie brakowało na okolicznych szlakach, w tym nad Morskim Okiem.

Morskie Oko
01.05.2023 13:05 Tłum turystów zignorował ostrzeżenia nad Morskim Okiem. Zostali przyłapani przez kamery

Maj przywitał turystów w Tatrach przepiękną pogodą. Nietrudno więc dziwić się, że na szlakach pojawiły się tłumy wędrowców. Niestety wielu z nich zignorowało wszelkie zasady bezpieczeństwa. Wszystko można było śledzić na żywo.1 maja przywitał turystów w Tatrach idealnymi warunkami do uprawy wędrówki. W Zakopanem i Dolinie Kościeliska w południe termometry wskazywały 16 st. C. Zaledwie o kreskę niżej zatrzymały się słupki rtęci w Dolinie Chochołowskiej. Nad Morskim Okiem odnotowano natomiast 12 st. C. To właśnie nad najsłynniejszym stawem w Tatrach można było śledzić niebezpieczne wyczyny turystów.

Śmieci na szlaku
19.02.2023 22:01 Pokazali, jak wygląda teraz szlak do Morskiego Oka. Turyści śmiecą, a korzystają dzikie zwierzęta

Tatrzański Park Narodowy opublikował w sieci nagranie, na którym pokazano nieprzyjemne znalezisko na szlaku. Nieodpowiedzialni turyści zostawili po sobie niebezpieczną pułapkę dla zwierząt i środowiska.To nie pierwszy raz, kiedy do mediów docierają niepokojące wieści prosto z górskich szlaków. Niektórzy turyści odwiedzający Tatry zdobywają się na karygodne zachowanie i nie myślą o konsekwencjach.

morskie oko
06.12.2022 16:19 Ostrzeżenia nie pomagają. Turyści próbują wchodzić na popękaną taflę lodu w Morskim Oku

W sieci ukazały się zdjęcia, na których widać skrajnie nierozważne zachowanie turystów w Tatrach. Choć apele przestrzegające przed takim postępowaniem pojawiały się już wielokrotnie, wciąż znajdują się śmiałkowie, którzy próbują wchodzić na popękaną taflę lodu w Morskim Oku. O tragedię nietrudno.Morskie Oko to najbardziej popularny kierunek turystyczny w Tatrach. Każdego roku ten zakątek gór odwiedza ponad milion turystów, jednak cyklicznie ponawiane ostrzeżenia nie przynoszą spodziewanych skutków. Również w tym roku mamy do czynienia z nieodpowiedzialnym zachowaniem ze strony przyjezdnych.

Morskie Oko
21.05.2022 09:50 Turystów na Morskie Oko będą wozić wozy hybrydowe

Wozy zaprzęgane końmi, które wwoziły turystów na Morskie Oko, od wielu lat stanowiły poważną debatę. Nieraz w sieci pojawiały się informacje pokazujące umęczone zwierzęta na skraju wytrzymałości. W końcu może się to zmienić. Testy wozów hybrydowych rozpoczęły się już w zeszłym sezonie. Wygląda na to, że faza testowa wyszła pozytywnie, ponieważ plan wprowadzenia nowego środka transportu ma zostać wprowadzony w życie już od czerwca.

Morskie Oko
04.05.2022 16:47 Znalazła się zguba. Bóbr z Morskiego Oka przeżył zimę i ma się świetnie

Tatrzański Park Narodowy opublikował wymowne nagranie za pośrednictwem mediów społecznościowych. Turyści od dłuższego czasu dopytywali się o losy bobra, który w zeszłym roku zadomowił się nad Morskim Okiem. Mamy dla nich dobre wieści.

morskie oko
15.02.2022 22:23 Droga do Morskiego Oka ponownie otwarta dla turystów. Wciąż trzeba jednak uważać

Droga do Morskiego Oka została od wtorku ponownie otwarta dla ruchu turystycznego - poinformował Tatrzański Park Narodowy. Nadal pozostaje zamknięty szlak do Doliny Pięciu Stawów Polskich, z uwagi na znaczne zagrożenie lawinowe.W poniedziałek zagrożenie lawinowe w Tatach zostało obniżone z trzeciego stopnia do drugiego. Dzięki temu popularny szlak z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka mógł być ponownie otwarty.

morskie oko
03.02.2022 10:51 Droga do Morskiego Oka zamknięta dla ruchu turystycznego

Trasa do Morskiego Oka, czyli najpopularniejszy tatrzański szlak został dzisiaj tymczasowo zamknięty dla ruchu turystycznego w związku z występującym zagrożeniem lawinowym. Zakaz wstępu obowiązuje do odwołania.Chociaż asfaltowa, płaska droga prowadząca do Morskiego Oka jest uznawana za jedną z najbezpieczniejszych tras w Tatrach, trzeba pamiętać, że przebiega ona u podnóża ogromnych żlebów, którymi schodziły w przeszłości dużych rozmiarów lawiny.

Morskie Oko
05.01.2022 22:22 Ryzykowne zachowanie turystów. Wchodzą na zamarznięte Morskie Oko

Lód na Morskim Oku zaczął już topnieć. Mimo to turyści nie zachowują ostrożności. Wchodzą na zamarzniętą taflę jeziora i przechodzą przez jej środek na drugi brzeg. Tatrzański Park Narodowy prosi o ostrożność.Tatrzański Park Narodowy zaapelował do turystów o niewchodzenie na taflę jeziora. Lód na Morskim Oku pęka w całym obwodzie. W każdej chwili może dojść do tragedii.

Morskie Oko
04.01.2022 22:22 TPN ostrzega turystów. Nad Morskim Okiem jest teraz niebezpiecznie

Tatrzański Park Narodowy rokrocznie apeluje do turystów, którzy zimowe urlopy postanowili spędzić właśnie w górach, by nie wchodzili na zamarźnięte tafle jezior, podobne zachowania mogą być bowiem wyjątkowo niebezpieczne. Jak co roku również, część "śmiałków" lekceważy zalecenia. Sieć obiegło nagranie z udziałem dwójki z nich, którzy to postanowili "odwiedzić" Morskie Oko.

tatry-g6e4e3e7f2 1280
15.11.2021 01:00 Długi weekend w Zakopanem. „Na trasie do Morskiego Oka zatrzęsienie i kolejki"

Miniony długi weekend w Zakopanem był dla części turystów niczym rodem z koszmaru. Wszystko przez nadmierne oblężenie zarówno Krupówek, jak i szlaku do Morskiego Oka. Jedna z czytelniczek "Onet Podróże" podzieliła się historią, jaka spotkała ją podczas wycieczki w tamte rejony.Mimo tego, że pogoda nie rozpieszczała, nie odstraszyło to tłumów przed spędzeniem wolnego czasu właśnie w Zakopanem i okolicznych miejscowościach. Efekt był nad wyraz zaskakujący, jednak niekoniecznie pozytywnie.