Zagadkowe namioty wyrosły nad Morskim Okiem. TPN: Nie podchodzić, nie dotykać!
Morskie Oko to bez dwóch zdań najpopularniejsze miejsce w polskich Tatrach. W ostatnich dniach w jego pobliżu pojawiły się bardzo nietypowe namioty, które zaintrygowały wielu turystów. TPN postanowił rozwikłać ich zagadkę.
Szlak nad Morskie Oko od lat jest oblegany przez turystów. Dzięki łatwej trasie i niesamowitym widokom nad staw docierają tłumy turystów. Nie bez znaczenia jest również fakt, że można tam skorzystać również z przejazdu fasiągiem. W związku z ogromnym zainteresowanie, TPN postanowił ostrzec odwiedzających, aby nie zbliżali się do nietypowych namiotów ustawionych w pobliżu szlaków.
Tajemnicze namioty nad Morskim Okiem
Kilak dni temu w pobliżu tatrzańskich szlaków wyrosły nietypowe namioty. Ponieważ kemping w parku narodowym jest nielegalny, wiele osób zastanawiało się, o co tak naprawdę chodzi. Charakterystyczny białe konstrukcje wpadają oko na tle zielonej trawy i drzew, stąd zaciekawienie było jeszcze większe.
Wszelkie spekulacje i wątpliwości w tej kwestii postanowił uciąć Tatrzański Park Narodowy. Jak wyjaśnił Grzegorz Bryniarski, leśniczy znad Morskiego Oka, namioty mają związek z badaniami naukowymi. Wszystko odbywa się w ramach współpracy TPN i Uniwersytetu Łódzkiego.
Naukowcy przyjrzą się uważnie owadom z Tatr
Cała zagadka czarno-białych namiotów została wyjaśniona w krótkim filmie, który we wtorek pojawił się na oficjalnym progilu TPN w mediach społecznościowych. - Moi kochani, to są badania naukowe na owadach, chodzi o genetykę. Mądrze nazywa się to genomika bioróżnorodności w Europie. Prowadzi to Uniwersytet Łódzki - wyjaśnił Bryniarski.
Dla powodzenia całego badania kluczowe jest, aby turyści nie zbliżali się do namiotów. - Mój apel gorący, żeby nie podchodzić, nie dotykać, bo od tego zależy, czy te badania będą obiektywne - dodał.
Tajemnicze namioty nie tylko nad Morskim Okiem
Badania prowadzone są równocześnie w dwóch miejscach na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Białe namioty rozstawiono również na Łysej Polanie. W związku z dużym znaczeniem przedsięwzięcia, park również zaapelował do turystów, aby nie opuszczali szlaków i nie zbliżali się do namiotów.
"Prosimy, by do namiotów nie podchodzić, nie dotykać ich, służą one badaniom naukowym. Naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego w ramach członkostwa w międzynarodowej sieci badawczej tworzą bibliotekę barkodów DNA, czyli tzw. genetycznych kodów kreskowych dla Polski na potrzeby przyszłych standardów biomonitoringu środowiska" - podkreślono w komunikacie.