Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Tłum turystów zignorował ostrzeżenia nad Morskim Okiem. Zostali przyłapani przez kamery
Klaudia Zawistowska
Klaudia Zawistowska 01.05.2023 13:05

Tłum turystów zignorował ostrzeżenia nad Morskim Okiem. Zostali przyłapani przez kamery

Morskie Oko
Fot. Kamery TOPR

Maj przywitał turystów w Tatrach przepiękną pogodą. Nietrudno więc dziwić się, że na szlakach pojawiły się tłumy wędrowców. Niestety wielu z nich zignorowało wszelkie zasady bezpieczeństwa. Wszystko można było śledzić na żywo.

1 maja przywitał turystów w Tatrach idealnymi warunkami do uprawy wędrówki. W Zakopanem i Dolinie Kościeliska w południe termometry wskazywały 16 st. C. Zaledwie o kreskę niżej zatrzymały się słupki rtęci w Dolinie Chochołowskiej. Nad Morskim Okiem odnotowano natomiast 12 st. C. To właśnie nad najsłynniejszym stawem w Tatrach można było śledzić niebezpieczne wyczyny turystów.

Tłum turystów wtargnął na lód na Morskim Oku

Wysoka temperatura z pewnością zachęcała do przynajmniej krótkiej wędrówki po Tatrach, co doskonale widać na kamerach TOPR. Turystów nie brakowało w Dolinie Pięciu Stawów, czy nad Morskim Okiem.

Niestety wiele osób zignorowało apel władz parku o niewchodzenie na lód pokrywający stawy. "Tatrzańskie stawy rozmarzają - lód jest cienki i z łatwością może się załamać. Prosimy na nie nie wchodzić" - można przeczytać w najnowszym komunikacie TOPR. Apel ten powtarzany jest jednak od przynajmniej kilku dni.

Niestety jak pokazały kamery TOPR, turyści za nic mają sobie apele. Mimo bardzo wysokiej temperatury, sięgającej 12 st. C, tłum turystów postanowił skrócić sobie trasę nad Czarny Staw pod Rysami. Zamiast obejść Morskie Oko czerwonym szlakiem, dziesiątki spacerowiczów przecięły jezioro, stąpając po niepewnym lodzie.

Turyści weszli na Morskie Oko.jpg
Fot. Kamery TOPR/ Turyści weszli na lód na Morskim Oku

TOPR ostrzega turystów. Trzeci stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach

Słoneczna aura nad Tatrami to nie zawsze dobra wiadomość. Gwałtowny wzrost temperatury może bowiem sprowadzić duże niebezpieczeństwo na turystów. W poniedziałek po południu TOPR zdecydował o wprowadzeniu trzeciego stopnia zagrożenia lawinowego. 

"Dynamiczny wzrost temperatury w ciągu dnia negatywnie wpłynie na stabilność pokrywy śnieżnej!! Należy unikać stoków nasłonecznionych, gdzie pokrywa śniegu jest w znacznym stopniu przesiąknięta wodą, w tych sektorach należy spodziewać się lawin "gruntowych" (podłoże trawiaste) lub lawin z mokrego ciężkiego śniegu" - poinformował w poniedziałkowym komunikacie lawinowym TOPR.

TPN również ostrzega przed trudnymi warunkami w Tatrach

Wszystko wskazuje na to, że poniedziałek 1 maja będzie ostatnim dniem ze słoneczną i ciepłą aurą w Tatrach. Od wtorku prognozowane jest ochłodzenie i opady deszczu. Jednak mimo pięknego poniedziałkowego słońca warto pamiętać, że w wyższych partiach Tatr nadal panuje zima.

"W wyższych partiach Tatr panują wciąż trudne, zimowe warunki. Zalegają tam jeszcze duże ilości śniegu, który w godzinach porannych może być zmrożony, natomiast w ciągu dnia robi się mokry, ciężki i przepadający. Należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ w wielu miejscach jest ślisko" - podkreślił w komunikacie turystycznym TPN.