Turysci.pl > Europa > Polacy kochają spędzać tu wakacje. Wyspiarski kraj bije kolejne rekordy
Klaudia Zawistowska
Klaudia Zawistowska 24.04.2023 14:07

Polacy kochają spędzać tu wakacje. Wyspiarski kraj bije kolejne rekordy

Larnaka
Fot. Canva

Choć wakacje dopiero się zbliżają, to wiele osób decyduje się na wyjazdy jeszcze przed rozpoczęciem sezonu. Dzięki temu mogą cieszyć się zwiedzaniem i nie martwić o tłumy turystów. Zwłaszcza że pogoda w niektórych krajach sprzyja wypoczynkowi. Tak jest m.in. na Cyprze.

Cypr od kilku miesięcy jest dosłownie oblegany przez polskich turystów. Każdy kolejny miesiąc przynosi coraz większe zainteresowanie tym kierunkiem, a Polacy są w gronie liderów tamtejszej turystyki. Kolejny miesiąc z rzędu znajdujemy się w pobliżu podium.

Cypr przyciąga turystów niczym magnes

Cypryjski Urząd Statystyczny udostępnił właśnie najnowsze dane dotyczący liczby turystów, która odwiedziła ten kraj w marcu. Rok do roku kraj ten odnotował wzrost liczny podróżnych aż o 43 proc. W marcu 2023 roku na krótszy lub dłuższy urlop udało się tam 184 263 turystów. Przed rokiem było to 128 840 osób.

Jeszcze lepiej prezentuje się podsumowanie pierwszego kwartału 2023 roku. Od stycznia do marca Wyspę Afrodyty odwiedziły 393 893 osoby. W analogicznym okresie poprzedniego roku było to 244 705 osób. Oznacza to wzrost o 61 proc.

Polacy coraz bardziej zainteresowani Cyprem

Wśród najnowszych danych pojawiły się również informacje na temat tego, skąd na Cypr przyjeżdża najwięcej turystów. Na czele, jak w poprzednich miesiącach, są Brytyjczycy. W marcu urlop na wyspie spędziło 62 282 podróżnych, co stanowi 33,8 proc. całości. Drugie miejsce zajęli Izraelczycy (22 813 osób, 12,4 proc.), a podium uzupełnili Grecy (15 122 osoby, 8,2 proc.).

Tuż za podium znaleźli się Polacy. W marcu 2023 roku na Cyprze wypoczywało 14 049 turystów z naszego kraju, co stanowi 7,6 proc. całości. Dla porównania, w marcu 2022 roku Wyspę Afrodyty odwiedziło 9 805 podróżnych z Polski. Czołową piątkę uzupełnili Niemcy (12 864 osoby, 7 proc.).

Cypr idealnym miejscem na wakacje niezależnie od pory roku

Zdecydowana większość osób, która w marcu 2023 roku odwiedziła Cypr, przybyła tam w celach urlopowych. Odpocząć i zwiedzać planowało aż 71,6 proc. obcokrajowców. 14,9 proc. podróżnych przybyło tam w celu odwiedzenia bliskich, a 13,3 proc. udało się w podróż z powodów służbowych.

Wiosną pogoda na Cyprze zachęca do zwiedzania. Samoloty z Polski latają do Pafos i Larnaki. Oprócz miejscowych plaż warto poświęcić nieco czasu na zwiedzanie. Największą atrakcją Larnaki bez wątpienia jest Cerkiew św. Łazarza i Meczet Hala Sultan Tekke.

Pafos oferuje natomiast wiele ciekawych miejsc na spacery. Poszukujący miłości powinni odwiedzić Skałę Afrodyty, a najlepiej opłynąć ją nago, aby cieszyć się szczęściem w miłości. Wyjątkowym miejscem są również położone na zachód od miasta Grobowce Królewskie. Nekropolia została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.