Turysci.pl
Niedźwiedź w hotelowej restauracji w Tatrach

Fot. pixabay.com/Pixel-mixer/zdjęcie poglądowe

W Tatrach Wysokich niedźwiedź wszedł do hotelowej restauracji

12 Września 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Niedźwiedź wszedł do hotelu w miejscowości Nowy Smokowiec w słowackich Tatrach Wysokich. Jak podają media, osobnik był dość młody, ale jego znaczne rozmiary i tak mogły przestraszyć niejedną osobę. Zwierzę skoczyło na ladę między kuchnią a salą jadalną. Cała sytuacja miała miejsce we wtorek wieczorem, gdy obiekt był otwarty, a na kuchni wciąż byli pracownicy. Nikomu nic się nie stało.

  • We wtorek wieczorem niedźwiedź wszedł do restauracji hotelowej w słowackim Nowym Smokowcu w Tatrach Wysokich

  • Lokal był w tym czasie czynny, na kuchni wciąż byli pracownicy. Zdjęcie zwierzęcia stojącego na blacie udostępniono w internecie

  • Prawdopodobnie niedźwiedź wszedł przez drzwi otwierane fotokomórką. Na szczęście nikomu nie stała się krzywda

W czwartek polski internet obiegły zdjęcia z jednego z hoteli w słowackich Tatrach, do którego wszedł niedźwiedź. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez policję, zwierzę miało dostać się do środka przez drzwi otwierane fotokomórką. Świadkowie zdarzenia uchwycili na fotografii niezwykłego gościa w momencie, w którym stał na blacie oddzielającym kuchnię od sali jadalnej.

Zasady wycieczek górskich w czasie upałów

Karkonoski Park Narodowy przypomina podstawy górskich wędrówek w czasie upałów

CZYTAJ DALEJ

Niedźwiedź w hotelu w Tatrach Wysokich

Zdjęcia z miejsca zdarzenia na Facebooku opublikował Jozef Dirga. Nieproszony gość prawdopodobnie wszedł do hotelu skuszony zapachami z kuchni.

W rozmowie z portalem Webnoviny.sk, szef hotelu, Milan Vechter, stwierdził, że zwierzę było jeszcze młode. Zauważył jednak, że obecność niedźwiedzi w ich okolicach jest dość częsta. Podkreślił jednak, że tym razem nikomu nic się nie stało.

W ostatnim czasie po słowackiej stronie Tatr rzeczywiście odnotowano kilka przypadków spotkania z niedźwiedziami. W połowie maja pisaliśmy np. o niedźwiedzicy, która przechadzała się między turystami na Hrebienioku.

Ich wzmożoną aktywność i obecność w okolicy terenów miejskich potwierdził także Jozef Štefanák, zastępca naczelnika policji miasta Wysokie Tatry. Jak stwierdził, do takich sytuacji dochodzi już nie tylko w nocy, ale również wczesnymi wieczorami. Kilka dni temu zwierzę zaatakowało też 57-letniego mężczyznę, który niestety nie przeżył.

Zauważył również, że tamtejsze niedźwiedzie w znacznej mierze przyzwyczaiły się już do obecności ludzi i czasami nawet nie reagują na próby płoszenia ich. Przypomnijmy również, że na Słowacji niedźwiedź brunatny jest gatunkiem chronionym. W przypadku spotkania go np. na szlaku najlepiej oddalić się, zanim zwierzę nas zauważy.

Spotkania z niedźwiedziami w polskich Tatrach

Do spotkań z niedźwiedziami dochodzi również po polskiej stronie Tatr. Na początku kwietnia Tatrzański Park Narodowy zamknął nawet kilka szlaków po tym, jak pojawiła się wiadomość o wybudzeniu ze snu zimowego niedźwiedzicy z dwoma młodymi.

W sieci pojawiły się też liczne nagrania turystów, którym udało się zauważyć potężnego ssaka podczas górskiej wędrówki. Nagranie takiego spotkania w drodze na Morskie Oko opublikował 11 maja serwis Tatromaniak.

Policja w Zakopanem z kolei 29 maja poinformowała, że niedźwiedź wszedł do Zakopanego. Funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie, że zwierzę spaceruje po prywatnych posesjach na osiedlu Tatary.

Gdy zobaczymy niedźwiedzia, starajmy się jak najszybciej zniknąć z jego pola widzenia. Nie zwracajmy na siebie uwagi i wycofujmy się po cichu drogą, którą przyszliśmy. Jeśli zwierzę nas nie zauważy, powinniśmy ominąć je jak najszerszym łukiem.

Pamiętajmy, że mimo znacznych rozmiarów, niedźwiedzie poruszają się bardzo sprawnie i szybko, więc ucieczka w panice nigdy nie będzie dobrym rozwiązaniem. Więcej na temat zachowania podczas spotkania z potężnym ssakiem przeczytać można tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Facebook/Jozef Dirga/Gazeta.pl

Patryk KorzecAutor

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Matka podróżowała klasą biznes, a dzieci wysłała do klasy ekonomiczne

Czytaj więcej >

Europa

Czarne muchy atakują w Hiszpanii. Ich ugryzienie może źle się skończyć

Czytaj więcej >

Europa

Koniec z tanimi lotami w Ryanair. Przewoźnik zapowiada podwyżki na wakacje

Czytaj więcej >

Europa

Etna znowu się przebudziła. Po zboczach spływa lawa

Czytaj więcej >

Europa

Za drinki i przekąskę zapłaciły prawie 3 tysiące. Skandal w Grecji

Czytaj więcej >

Europa

Turyści tłumnie ruszyli do Wenecji po zniesieniu obostrzeń. Władze postanawiają ograniczyć turystykę

Czytaj więcej >