Turysci.pl
Litwa łagodzi przepisy graniczne dla Polaków

fot. wikimedia.org/Aw58/CC BY-SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

Litwa łagodzi przepisy wjazdowe dla Polaków

22 Lipca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Litwa łagodzi przepisy graniczne dla Polaków. Wielu turystów będzie mogło uniknąć obowiązkowej do tej pory kwarantanny, jeśli spełnią jeden z trzech warunków. Z izolacji zwolnieni będą ozdrowieńcy, osoby zaszczepione oraz te, które okażą negatywny wynik testu na COVID-19.

  • Kolejne kraje luzują obostrzenia graniczne dla Polaków. Ogłosiły to już m.in. Czechy i Słowacja, a teraz do tego grona dołączyła Litwa

  • Bez nakazu odbycia kwarantanny na Litwę wjadą ozdrowieńcy, osoby zaszczepione oraz te, które okażą negatywny wynik na COVID-19

  • Nowe przepisy obowiązują od poniedziałku 14 czerwca

Litwa dołączyła do krajów, które jeszcze przed wprowadzeniem tzw. paszportu covidowego, zdecydowały się na złagodzenie swoich przepisów granicznych. Od poniedziałku 14 czerwca kraj ten zwolni z obowiązkowej do tej pory kwarantanny try grupy turystów.

Unia Europejska otworzy granice dla turystów z USA

Unia Europejska otwiera się dla 8 krajów świata

CZYTAJ DALEJ

Litwa złagodziła przepisy graniczne dla Polaków

Polacy chętnie odwiedzają państwa, które z nami sąsiadują i mają do zaoferowania wiele atrakcji, a właśnie do takich należy Litwa. Od poniedziałku urlop tam będzie jeszcze prostszy do realizacji.

Z obowiązkowej, 10-dniowej kwarantanny po przekroczeniu granicy Litwy, zwolnione będą osoby, które:

  • Okażą zaświadczenie o przechorowaniu COVID-19;

  • Posiadają negatywny wynik testu na koronawirusa;

  • Mają przy sobie dokumenty poświadczające przyjęcie szczepionki przeciwko COVID-19.

Litwa od 1 lipca respektowała będzie również tzw. europejski zielony certyfikat, który usprawni przekroczenie granicy.

Obecnie przed wjazdem na teren tego kraju konieczne jest również wypełnienie ankiety Narodowego Centrum Ochrony Zdrowia Publicznego. Jest ona dostępna na stronie Nvsc.lrv.lt/en/.

Na miejscu turyści powinni dostosować się do obowiązującego reżimu sanitarnego. Jak czytamy na rządowej stronie Gov.pl, restauracje i lokale gastronomiczne mogą przyjmować gości jedynie od godziny 7:00 do 24:00. W przestrzeniach zamkniętych należy również zasłaniać usta oraz nos, noszenie maseczek nie jest natomiast obowiązkowe na otwartym terenie.

Otwarte pozostają hotele oraz większość atrakcji turystycznych. Wcześniej zalecane jest jednak sprawdzenie obowiązujących w nich zasad i np. godzin otwarcia.

Kolejne kraje łagodzą przepisy

Nie tylko Litwa poluzowała przepisy graniczne dla Polaków w ostatnim czasie. Od poniedziałku polscy turyści będą mogli swobodnie wjechać np. do Czech, które wpisały nas na zieloną listę.

Możliwe jest także spędzenie urlopu na Słowacji, o ile zarejestruje się swój przyjazd na stronie Korona.gov.sk/en/ehranica. Konieczne jest też przedstawienie na granicy certyfikatu ozdrowieńca, dowodu na przyjęcie szczepionki lub okazanie negatywnego wyniku testu na COVID-19.

Kilka dni temu przepisy graniczne zmieniła też Holandia, oznaczając Polskę jako kraj o niskim ryzyku zakażenia koronawirusem. Po przyjeździe do tego kraju już nie czeka nas kwarantanna, nie trzeba też przed wylotem robić testu na obecność COVID-19.

Przed wylotem na wakacje polecamy zawsze zapoznać się z aktualnymi przepisami obowiązującymi na granicach. Dostępne są one na stronie rządowej polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Przypominamy również, że od 1 lipca w całej Unii Europejskiej obowiązywał będzie tzw. paszport szczepionkowy.

Dokument ten, dostępny w formie papierowej lub elektronicznej, zawiera informacje na temat statusu ozdrowieńca okaziciela, przyjęciu przez niego szczepionki lub wyniku ostatniego testu na COVID-19.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Radio ZET

Patryk KorzecAutor

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

plaża

Europa

Panika na plaży we Włoszech. Dzik ugryzł mężczyznę

Czytaj więcej >

Europa

Pasażerowie zaatakowali ochroniarzy na lotnisku w Amsterdamie. Interweniowała żandarmeria

Czytaj więcej >

Europa

Tornado w niemieckim Paderborn. Niszczyło wszystko na swej drodze

Czytaj więcej >

Europa

Niemcy przesiadają się do pociągów. Sposób na zaoszczędzenie na paliwie

Czytaj więcej >

Europa

Lewandowscy na wakacjach w ekskluzywnym hotelu

Czytaj więcej >

Europa

Matka podróżowała klasą biznes, a dzieci wysłała do klasy ekonomiczne

Czytaj więcej >