Turysci.pl > Natura

Natura

Natura

zorza polarna
19.09.2023 13:26 Niesamowity spektakl nad Polską. "Niebo jak na kole podbiegunowym"

Zorze polarne są charakterystyczne dla obszarów podbiegunowych. Zdarzają się jednak także u nas. Zdjęcia tego niezwykłego zjawiska pojawiły się na portalu społecznościowym Lubuskich Łowców Burz. Internauci wciąż nadsyłają to, co udało im się uchwycić. 

Lisówka
13.09.2023 12:42 Wyglądają jak kurki, a powodują silne zatrucie. Tych grzybów nigdy nie zbieraj

Grzybiarze żartują, że wszystkie grzyby są jadalne, ale niektóre tylko raz. Te okazy do złudzenia przypominjące kurki potrafią na pierwszy rzut oka zmylić wielu amatorów grzybobrań. Co to za grzyby i czy wolno jest zbierać? Podpowiadamy.  

meduza
12.09.2023 14:32 Czy na polskich plażach jest się czego bać? Kontaktu z nimi lepiej unikaj

Do kalendarzowej jesieni jeszcze ponad tydzień. Póki co słoneczna pogoda zachęca do plażowania i ostatnich morskich kąpieli. Odpoczywający nad Bałtykiem mogą natknąć się przy brzegu na galaretowate stwory. Turyści boją się tych spotkań, bo pierwsze skojarzenie z nimi to ból i oparzenie. Czy faktycznie jest się czego obawiać przy kontakcie z meduzą? I tak, i nie. 

Szczecin
08.09.2023 17:54 Służby biją na alarm. Rdzawa breja zamiast zbiornika wodnego

Od początku tego tygodnia mieszkańcy Szczecina zastanawiają się co takiego się stało, że ich jeziorko wygląda jak ściek. Woda Jeziora Słonecznego przybrała bowiem rdzawy kolor. Sytuację badały służby. Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki poinformował, jakie substancje trafiły do tego akwenu. Teraz starają się rozwiązać sytuację kryzysową. Widok zanieczyszczonego jeziora jest przerażający. Popularne miejsce spacerowe w Szczecinie przestanie chyba być już tak lubiane.  

Śnięte ryby w Australii
21.03.2023 08:30 Przerażający widok i okropny zapach. W australijskiej rzece martwe zwierzęta zakorkowały przepływ

Po powierzchni rzeki Menindee Weir w pobliżu miasta Broken Hill w południowo-wschodniej części Australii pływają miliony śniętych ryb. Świadkowie opowiadają, że martwe zwierzęta zakorkowały przepływ. - Przerażający widok i okropny zapach - komentują. Specjaliści wiedzą, jak do tego doszło. 

EN 01510836 0211
24.03.2022 22:22 Tajlandia ogłasza stan klęski. Do morza trafiło tysiące litrów ropy

Tajlandia ogłosiła stan klęski po tym, jak plama ropy z uszkodzonego podmorskiego rurociągu dotarła do plaży Mae Ram Phueng w prowincji Rayong. Wyciek stanowi zagrożenie dla środowiska oraz dla miejscowego przemysłu turystycznego.Plama ropy dotarła do wschodniego wybrzeża Tajlandii w piątek w nocy. Pokryła obszar o powierzchni kilku kilometrów kwadratowych i stale się poszerza - informuje tajlandzka marynarka. W akcję sprzątania zaangażowano ok. 200 marynarzy i 150 pracowników spółki Star Petroleum Refining Public Company Limited (SPRC).

251201183 6616944035012202 6125892842809652069 n
24.03.2022 22:20 Zorza polarna nad Bałtykiem. „Da się ją złapać praktycznie tylko na zdjęciach"

Chociaż koronalny wyrzut masy ze Słońca, nie dotarł do Ziemi w prognozowanym terminie, fotografom udało się uchwycić zorzę polarną nad Bałtykiem. Karol Wójcicki, prowadzący stronę "Z głową w gwiazdach" tłumaczy, jak do tego doszło.W nocy z 30 na 31 października na polskim niebie miała być widoczna zorza polarna. Niestety, prognozowany koronalny wyrzut masy ze Słońca (CME) ostatecznie nie dotarł nad nasze niebo, jednak niektórym fotografom udało się uchwycić zjawisko nad Bałtykiem.

aurora-borealis-g849caed7f 1280
24.03.2022 22:20 Zorza polarna nad Polską. Jak i gdzie jej wypatrywać?

Dzisiejszej nocy w północnej i centralnej Polsce będzie szansa na zobaczenie niewielkiej zorzy polarnej. Karol Wójcicki na stronie "Z głową w gwiazdach" na Facebooku tłumaczy jak i kiedy obserwować zjawisko. Zorza polarna w Polsce jest niebywałą rzadkością. Wiele wskazuje na to, że dzisiaj wieczorem będzie można zaobserwować to niezwykłe zjawisko z naszego kraju.

image (12)
24.03.2022 22:20 Bóbr buduje żeremie na brzegu Morskiego Oka. Pierwszy taki przypadek w historii

Nad Morskim Okiem pojawił się bóbr, który wbrew wcześniejszym przypuszczeniom, zadomowił się w okolicach jeziora i prawdopodobnie planuje tu pozostać na zimę - przekazał leśniczy Grzegorz Bryniarski.Bóbr nad Morskim Okiem po raz pierwszy został zaobserwowany w połowie września tego roku. Wówczas leśniczy Grzegorz Bryniarski mówił, że „to najprawdopodobniej jeden młody osobnik, który szuka nowych terytoriów". - Obserwujemy cały czas ślady jego obecności, jednak bobra naocznie nie widzieliśmy. Podejrzewamy, że bobrowi nie uda się zbudować żeremia nad Morskim Okiem, bo nie ma tam wystarczającej ilości preferowanych przez bobry drzew liściastych - mówił wówczas leśniczy.

martwe ryby puck
24.03.2022 22:19 Setki martwych ryb w Zatoce Puckiej. „Sprawę zgłosiliśmy już wszędzie gdzie się dało"

Setki martwych ryb odkryto w porcie jachtowym w Pucku. Odkrycia dokonali czytelnicy „Dziennika Bałtyckiego", który jako pierwszy poinformował o sprawie. Urzędnicy badają, czy śmierć zwierząt spowodowana jest lokalną eko katastrofą, czy jest np. ubocznym efektem pracy rybaków.Martwe ryby odkryto w poniedziałkowe przedpołudnie w porcie jachtowym w Pucku. Według relacji czytelników „Dziennika Bałtyckiego", na dnie Zatoki Puckiej, po wewnętrznej stronie falochronu widać grupę białych korpusów.

Bez tytułu
24.03.2022 22:18 Turyści drażnili jelenia na szlaku nad Morskie Oko. Zwierzę zaatakowało dziecko

Jelonek, który zamieszkał na szlaku nad Morskie Oko stał się niejako pupilkiem przybywających tam turystów. Ludzie niestety często zapominają, że mają do czynienia z dzikim zwierzęciem. Niedawno doszło z tego powodu do przykrej sytuacji, w której ucierpiało dziecko.Na szlaku nad Morskie Oko można spotkać młodego jelonka. Turyści niestety często nie zachowują się odpowiednio wobec dzikiego zwierzęcia: dokarmiają je, otaczają grupami, dotykają i pozują z nim do zdjęć.

rekin
24.03.2022 22:18 Rekin u wybrzeży Hiszpanii. Turyści w Walencji uciekali w popłochu

Rekin kilku dni pojawia się u wybrzeży Costa Blanca w Hiszpanii, powodując niepokój turystów wypoczywający w okolicach Walencji. Zwierzę widziane było także w kilku innych miejscowościach. Nie wiadomo jednak, czy jest to jedno zwierzę, czy też kilka różnych. Rekin nie jest częstym widokiem w Hiszpanii, jednak w ostatnim tygodniu widziany był kilkakrotnie. Na ten moment nie wiadomo, czy jest to jeden osobnik, czy kilka różnych.

Turyści (35)
24.03.2022 22:18 Turcja. Powodzie w rejonach Morza Czarnego. Potwierdzono 17 ofiar śmiertelnych

Turcja mierzy się z olbrzymimi powodziami wywołanymi przez gwałtowne ulewy na północy kraju. Obecny bilans mówi aż o 17 ofiarach śmiertelnych i 1,5 tys. ewakuowanych. Jak twierdzą tamtejsze władze, „jest to katastrofa, która nie była widziana od 50, a nawet 100 lat".Turcja jeszcze nie rozprawiła się do końca z pożarami na południu kraju, a już musi stawić czoła kolejnemu żywiołowi. Na północy wystąpiły gwałtowne opady deszczu, które doprowadziły do wielkich powodzi.

bałtyk
24.03.2022 22:17 Naukowcy ostrzegają: poziom Bałtyku wciąż się podnosi i zagraża polskiemu wybrzeżu

Bałtyckie porty mogą ucierpieć na przelewaniu się fal przez nabrzeża, które w ostatnich latach jest coraz częściej spotykane. Rosnący poziom wody i większy zasięg fal stanowią zagrożenie dla regionów na całym świecie.Nadmorskie regiony na całym świecie, w tym również te nad Bałtykiem, z niepokojem patrzą na wielką wodę. Zjawisko przelewania się fal przez nabrzeża według naukowców jest coraz częściej spotykane w różnych miejscach.

karkonosze
24.03.2022 22:17 Iskrzyki w Karkonoskim Parku Narodowym. „Owady mogą sterować światłem"

W Karkonoszach pojawiły się dziwne światła. Pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego uspokajają jednak, że nie jest to UFO, a iskrzyki. Owady te mogą sterować światłem poprzez oddychanie.Karkonosze są domem dla wielu gatunków zwierząt - od mikroskopijnych owadów po wielkie ssaki. Jak się okazuje, można znaleźć tam również małe robaczki wydzielające własne światło.

Niedźwiedź w hotelowej restauracji w Tatrach
24.03.2022 22:17 W Tatrach Wysokich niedźwiedź wszedł do hotelowej restauracji

Niedźwiedź wszedł do hotelu w miejscowości Nowy Smokowiec w słowackich Tatrach Wysokich. Jak podają media, osobnik był dość młody, ale jego znaczne rozmiary i tak mogły przestraszyć niejedną osobę. Zwierzę skoczyło na ladę między kuchnią a salą jadalną. Cała sytuacja miała miejsce we wtorek wieczorem, gdy obiekt był otwarty, a na kuchni wciąż byli pracownicy. Nikomu nic się nie stało. We wtorek wieczorem niedźwiedź wszedł do restauracji hotelowej w słowackim Nowym Smokowcu w Tatrach Wysokich Lokal był w tym czasie czynny, na kuchni wciąż byli pracownicy. Zdjęcie zwierzęcia stojącego na blacie udostępniono w interneciePrawdopodobnie niedźwiedź wszedł przez drzwi otwierane fotokomórką. Na szczęście nikomu nie stała się krzywdaW czwartek polski internet obiegły zdjęcia z jednego z hoteli w słowackich Tatrach, do którego wszedł niedźwiedź. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez policję, zwierzę miało dostać się do środka przez drzwi otwierane fotokomórką. Świadkowie zdarzenia uchwycili na fotografii niezwykłego gościa w momencie, w którym stał na blacie oddzielającym kuchnię od sali jadalnej.

Woda w Bałtyku jest coraz cieplejsza
24.03.2022 22:16 IMGW: Woda w Morzu Bałtyckim i w jeziorach jest coraz cieplejsza

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, woda w Morzu Bałtyckim oraz polskich jeziorach z każdym dniem jest coraz cieplejsza. Wakacje już za miesiąc, wielu urlopowiczów zatem ucieszy się z tej wiadomości. IMGW informuje, że trwa proces ocieplania się wody w Morzu Bałtyckim oraz w polskich jeziorachPodczas poniedziałkowego mierzenia temperatury określono, że Bałtyk w Kołobrzegu miał niecałe 14 stopni Celsjusza, a w Pucku blisko 20 st. C. Niska temperatura wody w okolicach Kołobrzegu wynika z występowania tam zjawiska upwellinguWakacje zbliżają się wielkimi krokami, a tysiące Polaków liczy w tym roku na rozkoszowanie się ciepłymi wodami Morza Bałtyckiego. Choć nie słynie ono z przesadnie wysokich temperatur, specjaliści z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przekazali optymistyczne danie. Jak wynika z ich analiz, na które powołuje się Onet, z każdym dniem woda w Bałtyku oraz polskich jeziorach jest coraz cieplejsza. Już w czasie czerwcówki Wybrzeże było oblegane przez tłumy, a gdy temperatury wzrosną, spodziewać się można napływu jeszcze większej liczby plażowiczów.

E2gO9cwVkAQoh4P (1)
24.03.2022 22:15 Niedźwiedź zaatakował i zranił turystę w parku Yellowstone. Pierwsze takie zdarzenie w tym roku

W Parku Narodowym Yellowstone doszło do pierwszego ataku niedźwiedzia w tym roku- poinformowały w piątek lokalne władze. Mężczyzna został przewieziony do szpitala.Park Narodowy Yellowstone jest miejscem, gdzie naturalnie występują niedźwiedzie grizli. Chociaż dochodzi do tego rzadko, zdarza się, że zwierzęta te atakują ludzi. W piątek miała miejsce pierwsza taka sytuacja w tym roku.

Turyści znaleźli wilka na szlaku
24.03.2022 22:15 Turyści w Beskidach zabrali ze szlaku szczenię wilka. Myśleli, że to pies

Turyści, którzy wędrowali w niedzielę beskidzkim szlakiem, zobaczyli przed sobą niecodzienną scenę. Przebiegający nieopodal „pies", niosący w pysku szczenię, upuścił je i pobiegł dalej. Piechurzy zabrali ze sobą malucha, a po oddaniu go ekspertom okazało się, że to wilk. Turyści znaleźli szczenię wilka na szlaku w Beskidach. Myśleli, że to pies, więc zabrali go ze sobąWilczycę coś musiało przestraszyć, dlatego przenosiła młodego w pysku w ciągu dnia w inne miejsce. Nie zdążyła po niego wrócić, bo zabrali go ludzieMaluch trafił do zoo, a potem do ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt. Ma około 2 tygodniW ostatnią niedzielę turyści wędrujący szlakiem w Beskidach byli świadkiem niezwykłej sceny. Zobaczyli - jak im się wydawało - psa, który niósł szczenię. W pewnym momencie maluch upadł niedaleko nich, a dorosłe zwierzę pobiegło dalej. Zmartwieni podróżni zabrali szczeniaka ze sobą. Trafił najpierw do zoo w Żywcu, a następnie do ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt, jak poinformowała Sabina Nowak ze Stowarzyszenia dla Natury „Wilk" w rozmowie z Polsat News. Okazało się, że nie jest psem, a właśnie wilkiem. Zdjęcie malucha, autorstwa Michała Figury opublikowane zostało na profilu Stowarzyszenia na Facebooku.

Indie
24.03.2022 22:15 Cyklon w Indiach. Ewakuowano ponad milion osób. Lotnisko nie pracuje, nie jeżdżą pociągi

W Indie uderzy wkrótce cyklon Yaas. Już teraz na wschodnim wybrzeżu odnotowano silne wiatry i wysokie fale. Zamknięto lotnisko w Kalkucie, nie kursują również pociągi. W związku ze zbliżającym się żywiołem ewakuowano 1,1 mln osób.Gwałtowne ulewy dotarły już do stanów Orisa i Bengal ZachodniWiatry osiągają prędkość 130 do 140 km/h, w porywach nawet 155 km/hPonad milion osób zostało ewakuowanychIndie zmagają się z potężnym żywiołem, który ma wkrótce uderzyć we wschodnie wybrzeże. Jak podała AP, cyklon już zdążył spowodować zniszczenia. Gwałtowne ulewy dotarły już bowiem do stanów Orisa i Bengal Zachodni.

wulkan
24.03.2022 22:15 Wybuch wulkanu w Kongo. Strumień lawy zatrzymał się tuż przed lotniskiem

Wybuch wulkanu Nyiragongo spowodowała ewakuację miejscowości od góry Nyiragongo do Gomy. Struga lawy zalała okolicę, zatrzymała się kilkaset metrów od lotniska.Do wybuchu wulkanu doszło w sobotę wieczorem. Władze Demokratycznej Republiki Konga poinformowały w niedzielę wieczorem, że przestały z niego wypływać strumienie lawy. Struga zatrzymała się tuż przed lotniskiem.

Niezwykłe chmury w Mielnie
24.03.2022 22:15 Chmura szelfowa nad nadmorskimi kurortami. Jaka będzie pogoda nad morzem?

Zdjęcia, które w Mielnie zrobiła pani Sylwia Muskała, a opublikowane zostały na profilu Kataklizmy w Polsce i na świecie, robią niesamowite wrażenie. Przedstawiają chmurę szelfową, która w sobotę zauważona została nad Pomorzem. Internauci sugerowali, że wyglądała jak gigantyczne tsunami. Pani Sylwia Muskała zrobiła niesamowite zdjęcia chmury szelfowej, którą zauważyła 22 maja nad Mielnem. Fotografie zostały opublikowane przez profil Kataklizmy w Polsce i na świecie na Facebooku i zrobiły ogromne wrażenie na internautach.

Nagranie z Mierzei Helskiej
24.03.2022 22:15 Ogromna chmara owadów na Mierzei Helskiej. To jętki lub ochotki

Nagrania, które pojawiły się w sobotę w internecie, ożywiły internautów. Na jednym z nich widać coś, co z wyglądu przypominać może niektórym trąbę powietrzną. W rzeczywistości jednak to ogromna chmara owadów - jękotek lub ochotek. Filmy stworzone zostały przez panią Dominikę Borys oraz Michała Wasilewskiego, a udostępnił je na Facebooku profil Kataklizmy w Polsce i na świecie. Niezwykłe nagrania opublikowane zostały dzisiaj i szybko obiegły polskie media. Cieszą się też popularnością wśród internatów, mają tysiące wyświetleń i reakcji. Widzimy na nich potężną chmarę owadów, która kształtem przypomina trąbę powietrzną. Jak czytamy w wyjaśnieniach na portalu, są to owady zwane jętkami. TVN24 wskazuje z kolei, że mogą to być również ochotki, ponieważ okres wylęgu obu tych gatunków przypada na ten sam czas - wiosnę. Dodatkowo nagrania pokazują je z daleka, trudno więc określić, z którym gatunkiem mamy do czynienia.

Indie
24.03.2022 22:15 Cyklon w Indiach. Są ofiary śmiertelne, żywioł jest najsilniejszy od 20 lat

W Indie uderzył cyklon Tauktae, który uznawany jest za jeden z najsilniejszych w ciągu 20 lat. W wyniku żywiołu zginęło już 16 osób, a kilkadziesiąt uznawanych jest za zaginione. 150 tys. osób zostało ewakuowanych w głąb kraju. Indie zmagają się z potężnym cyklonem Tauktae, który uderzył w zachodnie wybrzeże kraju w poniedziałek. Zdaniem specjalistów jest to najsilniejszy żywioł odnotowany w tym regionie od 20 lat.

Dwie trąby powietrzne w Indiach
24.03.2022 22:15 Dwie trąby powietrzne nawiedziły Chiny w przeciągu 2 godzin

W piątek wieczorem w Chiny uderzyły dwie trąby powietrzne. Pierwsza pojawiła się około godziny 19:00, druga natomiast niecałe 2 godziny później. Jak informuje Agencja AP, zginęło co najmniej 12 osób, a blisko 400 zostało rannych. W piątek wieczorem dwie trąby powietrzne uderzyły w Wuhan oraz Suzhou w ChinachCo najmniej 12 osób zginęło, a około 400 zostało rannychTornada zdarzają się w Chinach stosunkowo rzadko, wiadomość o tej sytuacji szybko obiegła więc międzynarodowe mediaWiadomość o tornadach w Chinach pojawiły się w Polskich mediach w sobotę. Jak informuje agencja AP, doszło do nich w piątek wieczorem czasu chińskiego. Pierwsze zanotowano około godziny 19:00, a kolejne niecałe dwie godziny później.

natura
24.03.2022 22:15 Zdjęcie małej orki z mamą w Szkocji. „Nie mogłam uwierzyć w swoje szczęście"

Natura zaskoczyła 44-letnią, która Karen Munro podróżuje po Szkocji w poszukiwaniu niezwykłych okazów zwierząt. Miała niesamowite szczęście, ponieważ natrafiła na malutką orkę z mamą. Zdjęciem podzieliła się w mediach społecznościowych.Natura często potrafi zaskoczyć. Przekonała się o tym miłośniczka przyrody ze Szkocji, która przemierzając kraj natrafiła na kilkumiesięczną orkę o pomarańczowym zabarwieniu.

Zdjęcie z Karkonoszy - 6m pokrywy śnieżnej
24.03.2022 22:15 Śnieżna pokrywa po czeskiej stronie Karkonoszy osiągnęła 6 metrów w jednym miejscu

Zdjęcia autorstwa Lidii Przewoźnik, które zostały opublikowane przez Karkonoski Park Narodowy na Facebooku, obiega polskie media. Na publikacji widzimy krótki odcinek drogi, po czeskiej stronie gór, prowadzący do Luční boudy. Wyraźnie pokazuje on, jak potężna jest pokrywa śnieżna w tym roku - osiągnęła 6 metrów. Zdjęcie opublikowane przez panią Lidię Przewoźnik, a opublikowane przez Karkonoski Park Narodowy, prezentuje ok. 0,5 km drogi dojazdowej do Luční boudyOdcinek ten jest odśnieżany każdej zimy, by dostarczyć niezbędne zaopatrzenie do schroniskaW tym roku pokrywa śnieżna, której wysokość wyraźnie widać na czeskiej drodze, osiągnęła 6 metrówPani Lidia Przewoźnik zrobiła niezwykłe zdjęcie po czeskiej stronie Karkonoszy. Jak informuje Karkonoski Park Narodowy, każdego roku jest tam odśnieżany półkilometrowy odcinek, który wprowadzi do największego schroniska w tych górach, Luční boudy. Zabieg ten pozwala ocenić, jaka pokrywa śniegu zebrała się w czasie zimy. Właśnie to na swoich niezwykłych fotografiach pokazała autorka.

śmieci nad jeziorem (1)
24.03.2022 22:15 Góry plastiku nad Jeziorem Żywieckim. „Natura wystawi nam za to rachunek"

Nad Jeziorem Żywieckim, tuż przy ujściu rzeki Soły, znaleziono ogromną liczbę plastikowych butelek. Nagranie znalazło się w mediach społecznościowych. Członkowie Społecznej Straży Rybackiej twierdzą, że jest to efekt pandemii.Jezioro Żywieckie jest malowniczym zbiornikiem wodnym u stóp Beskidu Małego. Niestety, członkowie Społecznej Straży Rybackiej natknęli się na dramatyczny widok - zalegające aż po horyzont góry śmieci.

  • 1
  • 2