Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Nie musisz lecieć na Islandię, żeby zobaczyć gejzery! W Polsce znajdziesz je w wyjątkowym miejscu
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 21.10.2023 16:57

Nie musisz lecieć na Islandię, żeby zobaczyć gejzery! W Polsce znajdziesz je w wyjątkowym miejscu

Nie musisz lecieć na Islandię, żeby zobaczyć gejzery! W Polsce znajdziesz je w wyjątkowym miejscu
Fot. Canva, TikTok/@suchorajulia

Podróże po polskich miasteczkach i wsiach mogą zaskoczyć niejednego. Mało kto wie, jakie zjawiska i atrakcje może skrywać Polska. TikTokerka udała się na wycieczkę do pobliskiej lubelskiej wsi. Zaskoczyło ją, co zastała na miejscu.

Na płytkich wodach tiktokerkach dostrzegła ciekawe zjawisko, które porównała do gejzerów. 

Taką atrakcję skrywają okolice Lublina

Tiktokerka na swoim profilu o nazwie @suchorajulia podzieliła się ciekawym zjawiskiem, które zaobserwowała podczas krótkiej wycieczki do lubelskiej wsi Łany, w powiecie kraśnickim. Znajduje się tam pomnik przyrody nieożywionej Źródliska w Łanach.

Na opublikowanym przez tiktokerkę wideo widać ciekawe zjawisko na tamtejszych terenach. - To wypływająca pod ciśnieniem hydrostatycznym woda - mówi tiktokerka.

Niczym gejzery, ale w polskiej wsi

Wypływająca woda tworzy zjawisko łudząco przypominające gejzery. “Woda z tych źródeł ma dobry smak i niską zawartość chlorków. W niektórych analizach wykazywane były wartości najniższe z notowanych w wodach źródlanych w Polsce (zawartość CI jest niższa niż 3mg/l)”- podaje tiktokerka.

“Ciężko nazwać to gejzerami, ale cieszymy się chociaż z tego” - czytamy w opisie pod filmem. Internauci z kolei podają, że przedstawione zjawisko, “to po prostu bijące źródła wody, które są przykryte piaskiem”. 

@suchorajulia Edit: ciezko nazwac to gejzerami, ale cieszmy sie chociaz z tego 🤣 -Mamo, możemy jechac na Islandię? -Mamy Islandię w domu. Islandia w domu: #lubelskie #polska #podroze #natura #ciekawemiejsca #lublin #krasnik ♬ dźwięk oryginalny - lujka ig:juliasuchora

Pomnik przyrody nieożywionej we si Łany

Źródliska Łany zajmują obszar kilkudziesięciu metrów kwadratowych, a strefa ochronna wynosi około 5 arów. Położone są na gruntach wsi Łany (przylegającej do Mniszka) i stanową własność wspólnoty wiejskiej. Źródliska znajdują się na krawędzi Wyżyny Lubelskiej i usytuowane są pod skarpą lewego zbocza doliny rzeki Tuczyn na wysokości 151 m n. p. m. Jest to źródło podpływowe rzadko spotykane na Roztoczu i Wyżynie Lubelskiej.