W weekend czeka nas astronomiczna kumulacja! Zobacz niesamowity spektakl na polskim niebie
Nadchodzący, listopadowy weekend to święto wszystkich miłośników astronomii i obserwatorów nieba. W kolejnych dniach czeka nas niesamowity spektakl na niebie i cała kumulacja niesamowitych zjawisk. Obserwować będzie można nie tylko “spadające gwiazdy”, ale także przelot Starlinków nad Polską. Koniecznie trzeba więc spojrzeć w niebo!
W ten weekend czekają również inne atrakcje, m.in. próby startu gigantycznej rakiety i obserwacja Międzynarodowej Stacji kosmicznej. Będzie się działo!
Weekend pełen astronomicznych atrakcji. Gigantyczna rakieta poleci w kosmos
Start gigantycznej rakiety Starship został przełożony przez firmę SpaceX z piątku na sobotę (18 listopada). Rakieta wystartuje o godzinę 8:00 czasu wschodniego - w Polsce będzie to godzina 14:00. Wtedy inżynierowie będą mieli zaledwie 20-minutowe okno na działanie.
Według informacji podanych przez Elona Muska na platformie X, zmiana terminu miała związek z wymianą jednego z siłowników w stosie startowym. Statek kosmiczny wystartuje z placówki Starbase w Teksasie. W trakcie odpalenia zostanie nowatorski system zalewania wodą stanowiska startowego, by ochronić infrastrukturę przed mocą 33 silników.
Niesamowity spektakl na niebie. Przelot Starlinków nad Polską i Międzynarodowa Stacja Kosmiczna
Również w najbliższą sobotę nad polskim niebem pojawią się Starlinki. O godzinie 5:00 rano czasu polskiego z bazy na Florydzie wystartuje ładunek Starlinków z serii G6-28, a około 8:17 w drodze na orbitę dołączy do niego ładunek z serii G7-7, który wystartuje z bazy Vandenberg w Kalifornii. Satelity właśnie tej drugiej misji będziemy mogli obserwować na niebie w ten weekend oraz kilka kolejnych dni.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem podczas startu, na niebie zaobserwujemy je w sobotę i przez kilka następnych dni o godzinie 17:04. Od tego weekendu nad Polską pojawi się również Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Będzie widoczna aż do 7 grudnia, a każdego kolejnego wieczora stację będzie można oglądać coraz wyżej na nieboskłonie. Najlepiej widoczna będzie 18 listopada około godziny 17:28.
Rój Leonidów widoczny na niebie już w weekend
Na obserwację każdego z przelotów mamy zaledwie 2 minuty. Trzeba być więc bardzo uważnym. Warto obserwować niebo w kierunku południowym lub południowo-wschodnim. .
Już tej nocy możemy natomiast wypatrywać deszczu meteorów. Rój Leonidów pojawi się w nocy z 17 na 18 listopada w późnych godzinach wieczornych i pozostanie widoczny aż do świtu. Największego zagęszczenia świetlnych śladów powinniśmy szukać w okolicy gwiazdozbioru Lwa.