Turysci.pl > Polska > Poczuj się jak król Polski! Te najpiękniejsze atrakcje odwiedzisz za darmo tylko w listopadzie
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 17.11.2023 17:00

Poczuj się jak król Polski! Te najpiękniejsze atrakcje odwiedzisz za darmo tylko w listopadzie

Turyści
Fot. Shutterstock_mary416, PICTOR PICTURES

Takie okazje nie zdarzają się zbyt często. W ramach akcji organizowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa “Darmowy listopad” przez cały miesiąc turyści mogą całkowicie za darmo zwiedzić rezydencje królewskie. Na miejscu czeka ich mnóstwo różnych atrakcji.

W tym roku w zorganizowanej akcji bierze udział dziewięć instytucji w Polsce. Jakie najpiękniejsze atrakcje koniecznie trzeba odwiedzić? 

Darmowe zwiedzanie zamku w Warszawie

To jedna z ciekawszych propozycji. Będąc przy okazji w stolicy kraju, można za darmo pospacerować wewnątrz Zamku Królewskiego w Warszawie. Turyści zobaczą m.in. Apartament Wielkiego i Królewskiego, Sale Sejmowe, a także wystawy “Pocztówki z widokiem na Zamek” oraz pokaz obrazu Tycjana “Portret młodzieńca”. Dodatkowo w tym roku dostępny dla zwiedzających będzie też Apartament Księcia Józefa Poniatowskiego w Pałacu pod Blachą.

Na miejscu czeka mnóstwo eksponatów, których w ostatnim roku w prywatnym mieszkaniu księcia Józefa przybyło ponad 250. To idealna okazja, by “poczuć się jak król”. Turyści mogą udać się na zwiedzanie zamku w każdy dzień tygodnia, z wyłączeniem poniedziałków w godzinach 14:00-17:00. Z kolei zainteresowani Pałacem pod Blachą wejdą tam w godzinach 10:00- 17:00. 

Bezpłatne atrakcje w Warszawie. Co jeszcze czeka turystów w listopadzie?

Otwarte na darmowe zwiedzanie jest także Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, gdzie można pooglądać wystawy stałe i czasowe. Wśród nich m.in. ekspozycja “Mattia Preti. Odkrywając barokowe tajemnice Malty”. To jednak nie wszystko. Muzeum przewidziało aż 150 bezpłatnych lekcji muzealnych dla przedszkoli, szkół podstawowych i licealnych. Wszystkie obiekty i wystawy czynne są od wtorku do niedzieli. We wtorki i środy w godzinach 10:00-16:00, czwartki i piątki w godzinach 10:00-18:00, w soboty 12:00-18:00 oraz niedziele 10:00-16:00. Wstęp za darmo obejmuje też Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa.

Przy okazji listopadowego zwiedzania, nie mogło zabraknąć Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, gdzie także udostępniono dla zwiedzających liczne zbiory. Na miejscu można zwiedzić barokowy pałac, historyczne ogrody i oczywiście park wilanowski. Oprócz tego otwarte będą: Apartamenty Królewskich, Apartamenty Marszałkowej Lubomirskiej, Pokoje Chińskich i Myśliwskich i Galeria Magazynowa. Oprócz tego będzie można podziwiać stałą wystawę “Kolekcjonerstwo Potockich”. Darmowe bilety można nabyć online i w kasie. 

“Darmowy listopad” w muzeach, zamkach i pałacach w Polsce

Oprócz ikonicznego Muzeum Łazienki Królewskie, czy Zamku Królewskiego w Warszawie, w ostatnich latach do akcji “Darmowy listopad” dołączyły muzea w Sandomierzu, Lublinie i Malborku z historycznymi zamkowymi siedzibami, a także Zamek Żupny w Wieliczce. 

Od 2022 roku turyści w listopadzie mogą także bezpłatnie zwiedzić Zamek Królewski w Poznaniu oraz zamki w Kwidzynie i Sztumie.