Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Karkonoski Park Narodowy przypomina podstawy górskich wędrówek w czasie upałów
Patryk Korzec
Patryk Korzec 17.06.2021 11:42

Karkonoski Park Narodowy przypomina podstawy górskich wędrówek w czasie upałów

Zasady wycieczek górskich w czasie upałów
fot. pixabay.com/zapCulture/zdjęcie poglądowe

Wycieczki w góry w czasie intensywnych upałów mogą być bardzo ryzykowne. Karkonoski Park Narodowy wystosował krótką instrukcję dla piechurów. Każda osoba powinna zaopatrzyć się w krem z filtrem oraz nakrycie głowy. Nie można zapomnieć też o odpowiednim nawodnieniu. Przed wyjściem warto też sprawdzić prognozy pogody i wybrać ubranie odpowiednie do warunków.

  • Nad Polskę nadciągają upały. Temperatury mogą przekroczyć nawet 30 stopni Celsjusza. Gorące ma być też tegoroczne lato

  • Karkonoski Park Narodowy przypomina, by na górską wycieczkę odpowiednio się przygotować. Zapas wody, kremy z filtrem i nakrycie głowy to minimum, które powinien mieć każdy

  • Przed wyjściem trzeba też sprawdzić pogodę i ubrać się adekwatnie do warunków. Nie można też zapomnieć o odpowiednim zaplanowaniu wycieczki, zależnym od kondycji oraz temperatury

Sezon urlopowy powoli się rozpoczyna, wakacje coraz bliżej, coraz więcej turystów wyrusza więc na górskie szlaki. W najbliższych dniach pogoda w Polsce będzie dopisywała: prognozowane są wysokie temperatury i gorące słońce. Aby wycieczka w takich warunkach była bezpieczna, trzeba ją jednak dobrze zorganizować.

Wycieczka w góry: jak się przygotować na upały?

Karkonoski Park Narodowy przypomniał trzy najważniejsze rzeczy, o których żaden turysta wychodzący w góry nie może zapomnieć podczas letnich upałów. Są to:

  • Odpowiedni zapas wody na całą wędrówkę;

  • Kremy z filtrem;

  • Nakrycie głowy.

Doświadczeni pracownicy Parku doskonale wiedzą, o czym mówią i powyższe wyposażenie nazywają „absolutnym minimum", które powinien mieć ze sobą każdy piechur. Oczywiście zasady te nie dotyczą jedynie Karkonoszy, a każdych gór, nie tylko w Polsce.

https://www.facebook.com/KarkonoskiParkNarodowy/posts/4119064958187247

Słoneczna pogoda wielu turystów przekonuje do wyjścia na górskie szlaki, trzeba to jednak zrobić odpowiedzialnie. Przede wszystkim, jeszcze przed wyjściem z hotelu czy schroniska, należy sprawdzić pogodę i aktualne warunki panujące w górach.

To, że przez okno widzimy bezchmurne niebo i słońce nie oznacza, że w wyższych partiach sytuacja wygląda tak samo. Choć jest połowa czerwca, to w Wysokich Tatrach nadal zalega śnieg i chwila nieuwagi może skończyć się tragicznie, tak jak stało się to zaledwie dwa dni temu na Rysach.

Gdy prognoza jest już sprawdzona i wiemy, czego możemy się spodziewać na szlakach, czas wybrać ubranie na drogę. Powinno być ono dostosowane do panujących warunków. Wysoka temperatura powinna być motywacją do wybrania przewiewnych ubrań, w których łatwo się będzie podróżowało. Istotna jest też kwestia obuwia - wybierając się na łagodny szlak, odpuśćmy wysokie i sztywne buty, a rozejrzyjmy się za lżejszymi modelami, np. trekkingowymi (oczywiście odpowiednio przystosowanymi do górskich wypraw).

Wskazane jest też ubranie jasnych ubrań, odbijających światło. Na głowę warto ubrać czapkę czy chustę. Ta ostatnia ma tę zaletę, że może ukryć również kark czy ramiona, które na słońcu często szybko się spiekają. Nie zapomnijmy się też posmarować kremem z filtrem.

Rozważnie zaplanujmy trasę, którą zamierzamy pokonać. Powinna być ona odpowiednia nie tylko do naszych umiejętności i kondycji, ale też warunków pogodowych. Kilkugodzinny marsz w pełnym słońcu, z licznymi postojami na odpoczynek czy nawodnienie (które jest kluczowe podczas upałów) może trwać znacznie dłużej niż np. wczesną wiosną czy jesienią. Nie doprowadzajmy do sytuacji, w których późnym wieczorem wciąż mamy do pokonania długą drogę w dół i konieczne będzie chodzenie po szlakach po zmroku.

Do Polski nadciąga fala upałów

Synoptycy mają dobre wiadomości dla urlopowiczów. Fala upałów nadciąga do Polski, a jej pierwsze efekty zauważyć można już w czwartek. Miejscami temperatury wskazują nawet ponad 30 stopni Celsjusza, a bezchmurne niebo i słońce towarzyszyło będzie nam aż do końca czerwca.

To doskonałe warunki na weekendowe wyjazdy jeszcze przed wakacjami. Sam sezon wysoki jednak również będzie pogodny. Grzegorz Walijewski z IMGW, w rozmowie z TVP Info, stwierdził, że temperatury w sierpniu mają być „powyżej normy", a całe nadchodzące lato określił jako „typowo wakacyjne".

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Karkonoski Park Narodowy