Turysci.pl
Mazury

fot. Pixabay/ lukinIgor (zdjęcie ilustracyjne)

Wypadki jachtów na Mazurach. MOPR w akcji

2 Maja 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Jeziora mazurskie nie są aktualnie bezpiecznym miejscem. Jak przekazuje Polsat News, strażacy interweniowali w tym regionie ponad 50 razy przy połamanych gałęziach drzew. Pełne ręce roboty ma również MOPR, który kilkanaście razy musiał pomagać żeglarzom.

Dzisiaj przez cały dzień na Szlaku Wielkich Jezior błyskały światła systemu ostrzegania pogodowego. Po godzinie 16 zagrożenie silnym wiatrem lub burzami wzrosło, a światła migały z prędkością 90 błysków na minutę. Mimo to niektórzy żeglarze zdecydowali się wypłynąć.

Interwencje MOPR na jeziorach mazurskich

Chociaż wiatr wiał z siłą 4-5 stopni w skali Beauforta, a momentami intensywnie padał deszcz, nie zniechęciło to żeglarzy, którzy mimo złych warunków postanowili wypłynąć. Często zawodził ich jednak sprzęt i umiejętności.

- Zawodził sprzęt nieodpowiednio przygotowany po zimie, niektóre załogi nie radziły sobie i pełne paniki w głosie prosiły nas o pomoc - powiedział dyżurny MOPR w rozmowie z Polsat News.

Ratownik przekazał w rozmowie z portalem, że kilkanaście razy konieczne było ściągnięcie jachtów z trzcin lub kamieni. Dochodziło również do sytuacji, w których silniki łodzi zostawały zalane przez fale, a jachty dryfowały.

Niedźwiedzie podeszły pod hotel. Padły strzały

Niedźwiedzie w słowackich Tatrach podeszły pod hotel. Zostały zastrzelone

CZYTAJ DALEJ

Jedna z załóg, która zdecydowała się wypłynąć w takich warunkach na Śniardwy, niedaleko brzegu zmuszona była opuścić swoją łódź i pozostawić jej na kamieniach. Sama udała się z ratownikami na brzeg.

- Jak się uspokoi pogoda, będziemy tę łódź wyciągać. Najważniejsze, że ludzie są cali i zdrowi - dodał ratownik.

Ratownicy Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego apelują do turystów, aby ci zainstalowali w swoich telefonach aplikację „Pomoc". Jak podkreślają, nie wszyscy potrzebujący pomocy wiedzą, gdzie dokładnie się znajdują.

Dyżurny komendy wojewódzkiej straży pożarnej w Olsztynie przekazał Polsat News, że na skutek pogody nikt nie ucierpiał. Przypomnijmy, że na Mazurach prognozowane są dzisiaj opady śniegu, a nad Polską przeszła dzisiaj trąba powietrzna.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Polsat News

Podobne artykuły

Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >