Turysci.pl
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Zdjęcie poglądowe/fot. wikimedia.org/Opioła Jerzy (Poland)/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

13 Maja 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Rodzina, która wyszła w Tatry, zachowała się wyjątkowo nieodpowiedzialnie. Mimo apeli Tatrzańskiego Parku Narodowego, weszli między krokusy, depcząc kwiaty, a nawet kładąc się w nich. Zdjęcia wywołały oburzenie u internatów.

  • Rodzina z dziećmi wyszła w góry. Wszyscy zeszli ze szlaku i zadeptywali kwitnące krokusy

  • Internauci są oburzeni takim zachowaniem i przypominają, by zawsze szanować przyrodę

  • TPN apeluje do turystów o rozsądek i odpowiednie zachowanie od wielu tygodni. Akcja „Ani kroku(s) dalej!" ma przypominać o przestrzeganiu obostrzeń, ale też dbaniu o naturę

Na profilu Tygodnika Podhalańskiego pojawiło się zdjęcie turystów, którzy rodzinnie chodzili po Tatrach. Problem tkwił jednak w tym, że zamiast trzymać się szlaków, zadeptywali kwitnące krokusy, co zdecydowanie nie spodobało się internautom. Wyraz tego dali w komentarzach pod publikacją.

Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Zdjęcie, które zobaczyć można we wpisie poniżej, redakcja 24tp.pl otrzymała od swojego czytelnika, który również spacerował po polskich górach w rejonie Doliny Kościeliskiej. Jak scenę określił sam autor, było to „nieodpowiedzialne zachowanie pseudo-turystów".

Niedźwiedzie podeszły pod hotel. Padły strzały

Niedźwiedzie w słowackich Tatrach podeszły pod hotel. Zostały zastrzelone

CZYTAJ DALEJ

Rzeczywiście na publikacji widzimy grupę ludzi, prawdopodobnie rodzinę, z małymi dziećmi. Wszyscy stoją w miejscu, w którym kwitnie wiele krokusów. Zgodnie z relacją świadka, pociechy miały tarzać się oraz wydeptywać kwiaty.

Wszystko wskazuje na to, że dorośli nie reagowali na niszczenie natury, bowiem w dalszej części autor fotografii podkreślił, że on sam uczy dziecko szacunku do natury. Szybko okazało się, że podobne zdanie mają również internauci.

Pod zdjęciem, które pojawiło się na profilu Tygodnika Podhalańskiego na Facebooku, pojawiły się dziesiątki komentarzy. W wielu z nich ostro krytykowano osoby ze zdjęcia i pouczano.

Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Rodzina w Tatrach deptała krokusy/fot. Facebook/Tygodnik Podhalański

Nawet języka szkoda na nazwanie takiego zachowania. Takie buraki myślą, że wszystko im wolno. Powinny być kary [pis. org.] – pisze jedna z internautek.

Wandale, przeciwnie do kwiatów są nie do opanowania. Najgorsze jest to, że dorośli uczą dzieci tego wandalizmu od maleńkości, co gorsza nie uczą ich poszanowania piękna przyrody [pis. org.]– zauważa kolejna osoba.

Ani kroku(s) dalej!"

Rzeczywiście zadeptywanie kwiatów uznać można za wyjątkowo nieodpowiedzialne. Podobnego zdania jest też Tatrzański Park Narodowy, który od kilku tygodni promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!". W jej ramach turyści proszeni są o przestrzeganie obostrzeń sanitarnych na szlakach oraz unikanie zgromadzeń w miejscach, gdzie kwitną krokusy.

Jak mówił dyrektor TPN, Szymon Ziobrowski, w tym roku kwiatów jest mniej ze względu na warunki pogodowe. Przekłada się to na mniejszą liczbę turystów robiących sobie zdjęcia oraz podziwiających wyjątkowy spektakl natury, chętnych jednak mimo wszystko nie brakuje.

Aby jednak robić to odpowiedzialnie, TPN już miesiąc temu stworzył listę 8 punktów. Stosując się do nich, zagwarantujemy bezpieczeństwo zarówno sobie, jak i kwiatom. Niestety osoby ze zdjęcia powyżej zdecydowanie się do tego nie zastosowały, bo wśród punktów jest zakaz deptania krokusów, wchodzenia na polany, zrywania kwiatów czy siadania wśród nich i kładzenia się.

Turyści powinni natomiast jedynie oglądać i fotografować kwiaty i to ze szlaków turystycznych. Widząc osoby, które łamią zasady, nie powinno się też pozostać obojętnym.

https://www.facebook.com/TatrzanskiParkNarodowy/posts/10158408790917569

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: 24tp

Patryk KorzecAutor

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Potworny upał, a miejscami burze z gradem. IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne

Czytaj więcej >

Polska

Burze to nie wszystko. Co czeka nas w długi weekend czerwcowy?

Czytaj więcej >

Polska

Turystom w Turcji grozi aresztowanie. Jeden z lokalnych przepisów jest niezwykle ważny

Czytaj więcej >

Polska

Jasnowicz Glanc ostrzega przed wakacjami. Wskazuje kierunek, którego lepiej unikać

Czytaj więcej >

Polska

Gwałtowne pogorszenie pogody na północy Polski. Będzie niebezpiecznie

Czytaj więcej >

Polska

Klientki nie zapłaciły za dania w restauracji. "Napiwek" dla kelnerek rozpętał burzę w sieci

Czytaj więcej >