Turysci.pl
thunderstorm-3441687 1280

fot. Pixabay/ FelixMittermeier

Burze w polskich górach. Synoptycy zapowiadają „bardzo intensywne 36 godzin"

8 Lipca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Pogoda w czwartek będzie upalna, a od popołudnia zapowiadane są burze, których kumulacja ma nastąpić wieczorem. Uważać trzeba w szczególności w górach. „To będzie bardzo intensywne 36 godzin" - ostrzega synoptyk IMGW Anna Woźniak.

Pogodę w Polsce najbliższych dniach będzie kształtowała szeroka strefa pofalowanego frontu atmosferycznego, który będzie rozdzielać gorące powietrze pochodzenia zwrotnikowego na wschodzie od chłodniejszego polarnego morskiego na zachodzie.

Na linii front powstanie również silny kontrast termiczny, który będzie paliwem generującym powstawanie bardzo gwałtownych zjawisk, jak na przykład trąby powietrzne.

Tatry

Ewakuacja turystów z Orlej Perci. Dziewczyna miała atak paniki

CZYTAJ DALEJ

Pogoda będzie upalna, możliwe nawałnice i trąby powietrzne

Jak przekazali synoptycy IMGW, temperatura maksymalna w ciągu dnia w zachodniej części kraju wyniesie 20-24 st. C, a w strefie frontu 25-26 st. C. Upalnie będzie natomiast we wschodniej części kraju.

- W tych regionach Polski termometry wskażą od 29-32 st. C, a możliwe nawet 33 st. C - poinformowała w rozmowie z RMF24 synoptyk IMGW Anna Woźniak.

Pogoda około południa ulegnie jednak załamaniu. Synoptycy zapowiadają burze w centralno-północnej części Polski. Burze będą trwać do godzin wieczornych w pasie od Warmii, przez woj. pomorskie, kujawsko-pomorskie, aż po woj. łódzkie i częściowo wielkopolskie.

Ostrzeżenia obowiązują także w Karpatach Zachodnich, głównie w Beskidzie Śląskim i Żywieckim oraz w Tatrach i na Podhalu. Turyści powinni więc zrezygnować z wycieczek w góry i zostać w miejscu zakwaterowania.

- Kulminacja niebezpiecznych zjawisk prawdopodobnie przypadnie na godziny wieczorne w czwartek i noc z czwartku na piątek - mówiła Woźniak. - To będzie bardzo intensywne 36 godzin - dodała.

Wówczas w zachodniej części kraju mogą wystąpić burze z ulewami, intensywnymi opadami deszczu do 50 mm, a także nawałnicami i gradem - dodała Woźniak. Towarzyszyć im będą porywy wiatru miejscami osiągającymi 100 km/h.

Synoptyk zapowiedziała także, że mogą wystąpić w najbliższym czasie nawałnice i trąby powietrzne.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: RMF24

Podobne artykuły

Polska

Adwokatka radzi, co robić, gdy na plaży ktoś jest za głośno

Czytaj więcej >

Polska

Nowe ograniczenia po powrocie do Polski samolotem. Zmiany także w kwarantannie

Czytaj więcej >

Polska

Pokazali tłumy na Krupówkach w piątkowe południe. Film z drona robi wrażenie

Czytaj więcej >

Polska

21-letni turysta spadł z punktu widokowego podczas nawałnicy. Ratowała go policja i GOPR

Czytaj więcej >

Polska

Leśniczy apeluje do turystów w Tatrach: „Nie podchodzić do nich zbyt blisko, nie dokarmiać"

Czytaj więcej >

Polska

Turyści chętnie odwiedzają Szczawnicę. Na szlakach spotkać można tłumy

Czytaj więcej >