Turysci.pl
thunderstorm-3441687 1280

fot. Pixabay/ FelixMittermeier

Burze w polskich górach. Synoptycy zapowiadają „bardzo intensywne 36 godzin"

31 Lipca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Pogoda w czwartek będzie upalna, a od popołudnia zapowiadane są burze, których kumulacja ma nastąpić wieczorem. Uważać trzeba w szczególności w górach. „To będzie bardzo intensywne 36 godzin" - ostrzega synoptyk IMGW Anna Woźniak.

Pogodę w Polsce najbliższych dniach będzie kształtowała szeroka strefa pofalowanego frontu atmosferycznego, który będzie rozdzielać gorące powietrze pochodzenia zwrotnikowego na wschodzie od chłodniejszego polarnego morskiego na zachodzie.

Na linii front powstanie również silny kontrast termiczny, który będzie paliwem generującym powstawanie bardzo gwałtownych zjawisk, jak na przykład trąby powietrzne.

Tatry

Ewakuacja turystów z Orlej Perci. Dziewczyna miała atak paniki

CZYTAJ DALEJ

Pogoda będzie upalna, możliwe nawałnice i trąby powietrzne

Jak przekazali synoptycy IMGW, temperatura maksymalna w ciągu dnia w zachodniej części kraju wyniesie 20-24 st. C, a w strefie frontu 25-26 st. C. Upalnie będzie natomiast we wschodniej części kraju.

- W tych regionach Polski termometry wskażą od 29-32 st. C, a możliwe nawet 33 st. C - poinformowała w rozmowie z RMF24 synoptyk IMGW Anna Woźniak.

Pogoda około południa ulegnie jednak załamaniu. Synoptycy zapowiadają burze w centralno-północnej części Polski. Burze będą trwać do godzin wieczornych w pasie od Warmii, przez woj. pomorskie, kujawsko-pomorskie, aż po woj. łódzkie i częściowo wielkopolskie.

Ostrzeżenia obowiązują także w Karpatach Zachodnich, głównie w Beskidzie Śląskim i Żywieckim oraz w Tatrach i na Podhalu. Turyści powinni więc zrezygnować z wycieczek w góry i zostać w miejscu zakwaterowania.

- Kulminacja niebezpiecznych zjawisk prawdopodobnie przypadnie na godziny wieczorne w czwartek i noc z czwartku na piątek - mówiła Woźniak. - To będzie bardzo intensywne 36 godzin - dodała.

Wówczas w zachodniej części kraju mogą wystąpić burze z ulewami, intensywnymi opadami deszczu do 50 mm, a także nawałnicami i gradem - dodała Woźniak. Towarzyszyć im będą porywy wiatru miejscami osiągającymi 100 km/h.

Synoptyk zapowiedziała także, że mogą wystąpić w najbliższym czasie nawałnice i trąby powietrzne.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: RMF24

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Potworny upał, a miejscami burze z gradem. IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne

Czytaj więcej >

Polska

Burze to nie wszystko. Co czeka nas w długi weekend czerwcowy?

Czytaj więcej >

Polska

Turystom w Turcji grozi aresztowanie. Jeden z lokalnych przepisów jest niezwykle ważny

Czytaj więcej >

Polska

Jasnowicz Glanc ostrzega przed wakacjami. Wskazuje kierunek, którego lepiej unikać

Czytaj więcej >

Polska

Gwałtowne pogorszenie pogody na północy Polski. Będzie niebezpiecznie

Czytaj więcej >

Polska

Klientki nie zapłaciły za dania w restauracji. "Napiwek" dla kelnerek rozpętał burzę w sieci

Czytaj więcej >