Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Chmura szelfowa nad nadmorskimi kurortami. Jaka będzie pogoda nad morzem?
Patryk Korzec
Patryk Korzec 23.05.2021 12:43

Chmura szelfowa nad nadmorskimi kurortami. Jaka będzie pogoda nad morzem?

Niezwykłe chmury w Mielnie
Fot. Sylwia Muskała/Kataklizmy w Polsce i na świecie

Zdjęcia, które w Mielnie zrobiła pani Sylwia Muskała, a opublikowane zostały na profilu Kataklizmy w Polsce i na świecie, robią niesamowite wrażenie. Przedstawiają chmurę szelfową, która w sobotę zauważona została nad Pomorzem. Internauci sugerowali, że wyglądała jak gigantyczne tsunami.

Pani Sylwia Muskała zrobiła niesamowite zdjęcia chmury szelfowej, którą zauważyła 22 maja nad Mielnem. Fotografie zostały opublikowane przez profil Kataklizmy w Polsce i na świecie na Facebooku i zrobiły ogromne wrażenie na internautach.

Niezwykłe zdjęcia chmury szelfowej

Fani profilu w komentarzach zauważyli, że wyjątkowa chmura przypomina potężne tsunami, które lada chwila ma zalać nadmorski kurort. Nie zabrakło również innych fotografii, które wstawiali mieszkańcy Pomorza i nie tylko.

Na tym samym profilu pojawiły się też nagrania i zdjęcia zjawiska, zaobserwowane w innych częściach wybrzeża. Pan Dawid Breska pokazał, jak potężna chmura wyglądała w okolicach Pucka.

https://www.facebook.com/KataklizmyPLWR/posts/5632503593457945

Sebastian Burzyński z Myszkowskich Łowców Burz zaprezentował ujęcie z drona, pokazujące chmurę szelfową nad Karwią 21 maja.

https://www.facebook.com/KataklizmyPLWR/posts/5628225043885800

Wszystkie ujęcia i nagrania są niesamowite i robią ogromne wrażenie, a ich twórcom udało się uchwycić unikatowe spektakle natury.

https://www.facebook.com/KataklizmyPLWR/posts/5632164640158507

Chmura szelfowa, a właściwie wał szkwałowy, jest szczególną formą chmury, która zazwyczaj przyłączona jest do podstawy chmury macierzystej, zwykle burzowej. Najczęściej pojawiają się tuż przy granicach burzowych frontów atmosferycznych, niosąc ze sobą porywisty wiatr (szkwał) oraz opady.

https://www.facebook.com/KataklizmyPLWR/posts/5627477903960514

Pogoda nad Morzem Bałtyckim

Obecnie nad morzem obowiązuje 1. stopień zagrożeń meteorologicznych. Jest on najniższy w 3-stopniowej skali. Ogłaszany jest wtedy, gdy na danym terenie wystąpić mogą zjawiska mogące spowodować straty materialne, a nawet zagrożenie życia.

Mieszkańcy oraz turyści przebywający w regionach objętych 1. stopniem zagrożenia powinni śledzić komunikaty i rozwój sytuacji pogodowej. Prosi się ich również o zachowanie ostrożności.

W niedzielę temperatura nad Morzem Bałtyckim sięgnąć może 16 stopni Celsjusza, istnieje jednak wysoka szansa na wystąpienie opadów deszczu (70 proc.). Przejaśnień spodziewać się można w poniedziałek, gdy słupki termometrów sięgną nawet 20 stopni, a słońce wyjrzy zza chmur. Niestety będzie to tylko jeden, pogodny dzień w nadchodzącym tygodniu.

Aż do kolejnego weekendu w zdecydowanej części Pomorza przewidywane są przelotne opady deszczu, burze oraz zachmurzenie. Temperatury krążyć będą w przedziale 16-18 stopni Celsjusza w ciągu dnia.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Kataklizmy w Polsce i na świecie

Tagi: pogoda Natura