Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Ostrzeżenia IMGW dla północy i południa Polski. Zapowiadają sztorm na Bałtyku i halny w górach
Ania Radke
Ania Radke 10.03.2021 11:06

Ostrzeżenia IMGW dla północy i południa Polski. Zapowiadają sztorm na Bałtyku i halny w górach

pogoda
fot. Pixabay/ gosiak1980

Pogoda nie będzie rozpieszczać osób, które planują spędzić weekend nad morzem lub w górach. W czwartek pojawią się zagrożenia pierwszego stopnia IMGW na północy i południu Polski. Zapowiadany jest sztorm na Bałtyku oraz porywy wiatru w obszarach górskich.

Pogoda w najbliższym czasie nie będzie rozpieszczać turystów, którzy zaplanowali sobie kilka dni przerwy nad morzem lub w górach. Synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Anna Woźniak w rozmowie z TVN24 zapowiedziała, że zmiana pogody ma nastąpić pod wpływem rozległego frontu atmosferycznego.

Pogoda w czwartek zacznie się zmieniać

- W czwartek i piątek spodziewamy się opadów deszczu, w zasadzie w całym kraju – powiedziała TVN24 synoptyk IMGW. - Na wschodzie, północnym wschodzie początkowo będą to jeszcze opady śniegu przechodzące w deszcz ze śniegiem i dopiero w deszcz – dodała.

Synoptyk zapowiedziała, że w całym kraju ma być bardzo wietrznie. W porywach wiatr może osiągnąć nawet 70 kilometrów na godzinę, a na wybrzeżu i obszarach podgórskich, gdzie wystąpi wiatr halny, nawet do 80-90 km/h. Ponadto na Bałtyku natomiast szykuje się sztorm.

- Co ważne, temperatura w ciągu dnia - już w czwartek na zachodzie, a w piątek właściwie na całym południu kraju - wzrośnie do 10-11 stopni, ale niestety w całym kraju pogoda będzie pochmurna i z opadami deszczu – podkreślała synoptyk.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Według prognoz kolejne dni aż do poniedziałku będą deszczowe, jednak z chwilowymi przejaśnieniami.

Możliwe jest również, że na Bałtyku utworzy się wtórny ośrodek niżowy, który znów przyniesie duży wzrost prędkości wiatru. Spowodować może on kolejny sztorm z kierunkiem wiatru północno-zachodnim, a dla polskiego wybrzeża to niebezpieczny kierunek - podkreśla synoptyk.

Ogłoszono alerty pogodowe

IMGW wydało na czwartek alerty pierwszego stopnia przed silnym wiatrem w północnych powiatach woj. zachodniopomorskiego oraz całych obszarów województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Ostrzeżenia mogą wystąpić również w południowych częściach województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia będą obowiązywać również w piątek w województwach pomorskim, śląskim, małopolskim oraz świętokrzyskim. W sobotę natomiast alerty przed silnym wiatrem pojawią się w województwie zachodniopomorskim oraz dolnośląskim.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: TVN24, IMGW