Turysci.pl
pogrzeb Aleksandra Doby

Jan BIELECKI/East News

Dziś odbył się pogrzeb Aleksandra Doby. Został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

10 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Dziś odbył się pogrzeb Aleksandra Doby. Wielki, polski podróżnik, został pożegnany przez tłum bliskich mu ludzi oraz wielu fanów jego niezwykłych wyczynów. Pośmiertnie uhonorowany został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

  • 10 marca 2021 roku odbył się w Policach pogrzeb polskiego podróżnika, Aleksandra Doby

  • Ogłoszono tam, że zmarły został pośmiertnie uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, przyznanym przez prezydenta Andrzeja Dudę

  • Odznaczenie żonie kajakarza wręczył wojewoda zachodniopomorski

Pogrzeb Aleksandra Doby rozpoczął się 10 marca o godzinie 13:00 w Policach w kościele Świętego Kazimierza w Policach. Pożegnanie słynnego i niezwykle lubianego podróżnika zgromadziło prawdziwe tłumy. Pojawili się nie tylko bliscy zmarłego, ale również fani jego wyczynów podróżniczych, mieszkańcy miasta, a także przedstawiciele władz samorządowych i państwowych.

Pogrzeb Aleksandra Doby. Żegnamy wielkiego podróżnika

Zmarły, 74-letni kajakarz, uhonorowany został przez prezydenta Polski Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi w rozsławianiu Polski w świecie". Oznaczenie żonie podróżnika wręczył Zbigniew Bogucki, sprawujący funkcję wojewody zachodniopomorskiego.

kwarantanna po przylocie do Polski - nowe zasady

Nowe przepisy ws. obowiazkowej kwarantanny po przylocie do Polski. Ozdrowieńcy zwolnieni z izolacji

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Podczas uroczystości nie zabrakło wielu ciepłych mów, przywołujących wspomnienie o zmarłym. Wspominano jego niesamowitą wolę walki oraz ciekawość świata, dzięki której udało mu się jako pierwszemu człowiekowi w historii samotnie przepłynąć kajakiem Ocean Atlantycki, wyłącznie dzięki sile własnych mięśni.

Byłeś najodważniejszym z nas, najbardziej wytrwałym z nas, reprezentowałeś to, co najpiękniejsze w naszej zachodniopomorskiej rodzinie: pasję poznawania świata, pasję wyznaczania sobie nowych celów, konsekwentnej ich realizacji, zdolność do pokonywania wszelkich barier – cytuje marszałka województwa zachodniopomorskiego, Olgierda Geblewicza, przemawiającego podczas uroczystości na cmentarzu, TVN24.

Podkreślono też to, z czego słynął i czym zjednywał sobie serca innych ludzi - pozytywne usposobienie, wieczny uśmiech i niekończącą się energię.

Żegnamy policzanina, mieszkańca Pomorza Zachodniego, osobę niezwykłą, wyjątkową, niezwykle barwną, człowieka, który wnosił do naszego życia bardzo dużo kolorytu, pozytywnej energii i myślę, że to wielka strata dla Polic, dla Szczecina, Pomorza Zachodniego. Ale myślę też, że w kontekście kraju była to osoba znana, lubiana, która swoim uśmiechem, swoimi niezwykłymi wyczynami przekonywała do siebie rzesze ludzi – mówił Bogucki.

Burmistrz Polic zapowiedział niedawno, że zmarły podróżnik uhonorowany zostanie również lokalnie. Na Skwerze Wielkich Polaków powstać ma jego obelisk. Ma on zostać odsłonięty 9 września 2021 roku, czyli w dzień 75. urodzin Doby.

„Zmarł śmiercią podróżnika"

Aleksander Doba zmarł, spełniając jeden ze swoich celów podróżniczych - zdobywając Kilimandżaro. Miał 74 lata, a wiadomość o jego śmierci, która opublikowana została na jego koncie na Facebooku, wstrząsnęła całym krajem.

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 22 lutego zmarł wielki kajakarz Aleksander Doba. Zmarł śmiercią podróżnika zdobywając najwyższy szczyt Afryki - Kilimandżaro spełniając swoje marzenia – poinformowali najbliżsi zmarłego.

Wyprawa miała trwać do 4 marca, niestety dla 74-latka zakończyła się tragicznie 22 lutego. Przypomnijmy, że Aleksander Doba miał na swoim koncie wiele osiągnięć podróżniczych. Udało mu się m.in. opłynąć całe polskie wybrzeże, a także kraj po przekątnej. Zdobył tytuł „Podróżnika roku 2015" w plebiscycie National Geographic, a w planach miał jeszcze przepłynięcie Oceanu Spokojnego.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: TVN24

Podobne artykuły

zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Zamykają turystyczny szlak na Gubałówkę

Polska

Zamykają szlak turystyczny na Gubałówkę. Na wniosek właścicieli gruntów

Czytaj więcej >
Policja kontroluje hotele w Szklarskiej Porębie

Polska

Masowa kontrola hoteli i pensjonatów w Szklarskiej Porębie

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >