Turysci.pl
Pogoda w USA - uderzyła burza śnieżna

Screen/Twitter/USA Today/@PB3III via Storyful

Burza śnieżna uderzyła w USA. 2000 lotów odwołanych, pociągi nie kursują, chaos komunikacyjny

30 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Pogoda bywa nieprzewidywalna i boleśnie przekonali się o tym mieszkańcy stanów Wyoming, Nebraska oraz Kolorado w USA. Uderzyła tam gwałtowna burza śnieżna, która wywołała chaos komunikacyjny. Odwoływano setki lotów i liczne połączenia dalekobieżne, a ludzie mają problem z poruszaniem się po ulicach samochodami.

  • W trzech stanach USA uderzyła burza śnieżna. Określa się ją jako największą od 20 lat

  • Doszło do paraliżu komunikacyjnego. Meteorolodzy nazwali burzę „historyczną i paraliżującą"

  • W poniedziałek rano 25 tys. osób zostało bez prądu, w sobotę odwołano blisko 750 lotów, a dzień później 1200

Zimowa pogoda sprawiła, że w trzech stanach USA warunki uniemożliwiły normalne funkcjonowanie. Mieszkańcy Nebraski, Wyoming oraz Kolorado zmagają się z kilkudziesięcioma centymetrami śniegu, przez który wiele osób nie może wyjść z domów, są przerwy w dostawie prądu, nie da się też poruszać sprawnie po drogach.

Trudna pogoda w USA. Kilkadziesiąt cm śniegu

Jak podają media, w niektórych regionach spadło nawet ponad 90 cm śniegu. Pogoda przewróciła wiele drzew, zostały zerwane linie energetyczne, a w poniedziałek rano 25 tys. ludzi nie miało dostępu do prądu. Zamknięta została też część autostrad międzynarodowych, a niektóre drogi główne stały się nieprzejezdne.

Rząd planuje ogólnopolski lockdown na Wielkanoc

RMF: Polsce grozi lockdown. Co z wyjazdami turystów na ferie świąteczne?

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Już prawie pół godziny próbuję oczyścić mój samochód ze śniegu. Udało mi się częściowo, bo do połowy był zasypany. To jakieś szaleństwo – mówił w niedzielę mieszkaniec Kolorado, cytowany przez TVN24.

W stanie Wyoming odnotowano opady śniegu o wysokości 65,5 cm. Meteorolog CNN, Gene Norman, określił to jako nowy rekord opadów dla dwudniowego okresu pomiaru. New York Times poinformował, że w miejscowości Aspens Spring spadł ponad metr śniegu, a w Cheyenne 91 cm.

Colorado Avalanche Information Center przekazało, że istnieje również poważne zagrożenie lawinowe dla Front Range w Górach Skalistych. Jared Polis, gubernator Kolorado, wezwał Gwardię Narodową, by pomogła w usuwaniu skutków burzy śnieżnej.

Sytuację pogodową, która działa się na miejscu, obejrzeć można m.in. dzięki nagraniom opublikowanym na profilu USA Today, oznaczony profilem @PB3III via Storyful oraz na filmie zamieszczonym przez Jen Carfagno. Ruchy pogodowe natomiast obserwować można dzięki NWS Boulder.

Trwa chaos komunikacyjny

Zmiany w pogodzie zatrzymały nie tylko ruch drogowy, ale również lotniczy. Międzynarodowe lotnisko w Denver przekazało informację, że w nocy z niedzieli na poniedziałek stanowiło schronienie dla 500 osób, które utknęły z powodu burzy śnieżnej.

Pasy startowe zostały zamknięte, a w sumie przez weekend odwołano około 2 tysiące lotów z oraz do Denver: prawie 750 w sobotę i ponad 1200 w niedzielę.

Wiadomość o chaosie komunikacyjnym potwierdza również wiadomość władz transportowych w Denver. Eksperci odradzają wszelkie podróże, o ile nie są konieczne. Pogoda doprowadziła natomiast do ogromnych opóźnień w funkcjonowaniu linii autobusowych oraz kolejowych.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Radio ZET/TVN

Patryk KorzecAutor

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Turcja, Engin Akyurt/Pexels

Świat

Uzbierała 7 tys. zł na wyjazd do Turcji. Myślała, że wystarczy, cennik rozczarował Malwinę

Czytaj więcej >
pustynia Bliski Wschód

Świat

Niebo zmieniło się na kolor pomarańczowy. Burza piaskowa na Bliskim Wschodzie

Czytaj więcej >
Jamajka, źródło: twitter.com/OloriSupergal

Świat

Jamajka: włożył rękę do klatki lwa, turyści nagrali reakcję zwierzaka

Czytaj więcej >

Świat

18-latek wszedł do dołu wykopanego na plaży. Zginął zasypany piaskiem

Czytaj więcej >

Świat

Turyście z Tajlandii grozi kara śmierci. Awanturował się na lotnisku

Czytaj więcej >

Świat

Krokodyl zaatakował turystę w Australii. Mężczyzna ledwo uszedł z życiem

Czytaj więcej >