Turysci.pl
Hiszpania w kryzysie

fot. Pixabay.com/HarryFabel

Hiszpański Benidorm krok od upadku. Kultowy kurort cierpi przez pandemię

16 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Hiszpania bardzo ucierpiała w wyniku pandemii. Gospodarka tego kraju czerpała znaczne wpływy z turystyki, lecz rozprzestrzeniający się koronawirus sprawił, że liczba podróżnych gwałtownie spadła. W wyniku tego jeden z najpopularniejszych kurortów tego kraju - Benidorm - znalazł się na skraju upadku.

  • Hiszpański Benidorm znalazł się na skraju upadku. Kryzys wywołała pandemia koronawirusa

  • Ponad 80 proc. firm związanych z turystyką zaprzestało działalności

  • Ze 150 hoteli pozostały otwarte zaledwie cztery. Burmistrz zarzuca rządowi brak wsparcia dla sektora turystycznego

Według statystyk Krajowego Urzędu Statystycznego, od stycznia do listopada 2020 roku do tego kraju przyjechało 18,3 mln turystów. Na pierwszy rzut oka liczba ta może wydawać się wysoka, straty widać jednak dopiero po porównaniu tego z wynikiem z 2019 roku za analogiczny okres. Wtedy państwo to ugościło aż 79,2 mln podróżnych. Straty są więc gigantyczne, a spadek wpływów z turystyki sięgnął 78 proc.

Sytuacja jest dramatyczna w całej Hiszpanii - również też w najpopularniejszych kurortach. Benidorm, znajdujący się w kultowym regionie Costa Blanca, stracił ponad 89 proc. firm z branży turystycznej. Jest to najbardziej zurbanizowana część wybrzeża, która obecnie świeci pustkami, a miejscowi mówią o znalezieniu się nad przepaścią.

Hiszpania pogrążona w kryzysie. Benidorm nad przepaścią

Telewizja publiczna RTVE wyemitowała w Hiszpanii reportaż „SOS Benidorm", ukazujący dramat gospodarczy rozgrywający się w tym regionie Europy. 146 hoteli, znajdujących się na wybrzeżu, zostało zamkniętych, działają tylko cztery. Pracownicy żyją tylko dzięki pomocy socjalnej lub z zasiłków.

Rząd planuje ogólnopolski lockdown na Wielkanoc

RMF: Polsce grozi lockdown. Co z wyjazdami turystów na ferie świąteczne?

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

To uzmysławia wielkość tragedii, prawdziwa katastrofa – mówił w materiale właściciel jednego z ośrodków.

W kwestii kryzysu wypowiedział się również burmistrz Benidormu. Włodarz zauważył, że jedną z przyczyn kryzysu jest brak wsparcia sektora turystycznego ze strony rządu.

Teraz już nie chodzi o wsparcie, ale o odbudowanie turystyki. Rząd wydał miliony euro na przemysł motoryzacyjny w celu uniknięcia delokalizacji, ale nie wydał nic na turystykę – mówił Toni Perez.

Niestety na razie nic nie wskazuje na to, że sytuacja w najbliższych tygodniach ulegnie poprawie, a słynne Benidorm znów zapełni się wesołymi turystami. Trudno również powiedzieć, co dalej stanie się z pustymi hotelami i czy ich właścicielom uda się wrócić

Kiedy turyści wrócą do Hiszpanii?

Sytuacji w Hiszpanii nie ułatwia trwająca pandemia. Cała Europa walczy obecnie z tzw. trzecią falą zachorowań, co nie wpływa pozytywnie na podróże międzynarodowe. Zachodni raj turystyczny chciałby przyciągnąć podróżnych, pokładając nadzieje w paszportach szczepionkowych.

Problem tylko w tym, że wciąż nie wiadomo, jak dokładnie takie dokumenty miałyby wyglądać w Unii Europejskiej. 17 marca KE ma opublikować projekt w tej sprawie, jak na razie jednak wzbudza on wiele kontrowersji.

Kraje UE są podzielone - część boi się, że specjalne przepustki zdrowotne zostaną odebrane jako dyskryminacja osób, które nie mogą lub nie chcą przyjąć preparatu przeciw COVID-19. Inni natomiast - jak na przykład premier Balearów - prosił rząd o pozwolenie na wpuszczanie na swoje terytorium wyłącznie osób zaszczepionych.

Na razie nic nie wskazuje na konkretny termin luzowania obostrzeń dla turystów w Hiszpanii. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wyjazdów do tego kraju. Jeśli ktoś się na to jednak zdecyduje, musi na granicy okazać negatywne wyniki testu na COVID-19. Na miejscu również pogodzić się trzeba z ograniczeniami dla podróżnych - od 23:00 do 6:00 obowiązuje tam godzina policyjna, nie można również przemieszczać się pomiędzy poszczególnymi wspólnotami autonomicznymi.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Radio ZET

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >