Hiszpania, a dokładniej Królestwo Hiszpanii, położona jest w zachodniej części Europy. Państwo to leży głównie na Półwyspie Iberyjskim. Graniczy z Portugalią, Francją, Andorą, należącym do Wielkiej Brytanii Gibraltarem, oraz, przez Plazas de Soberanía, z Marokiem. Hiszpania ma dostęp do Oceanu Atlantyckiego oraz Morza Śródziemnego. Jej stolicą jest Madryt.
Klimat w Hiszpanii jest zróżnicowany. Od chłodnego i wilgotnego na północnym zachodzie, po gorący i suchy na równinach Andaluzji. W centrum kraju panuje klimat kontynentalny. Hiszpania ma bogate dziedzictwo kulturowe. Była częścią Starożytnego Rzymu, a w XV wieku stworzyła Imperium Hiszpańskie.
Współczesna Hiszpania posiada bardzo wysoki wskaźnik rozwoju społecznego i jakości życia. Walutą obowiązującą w Hiszpanii jest euro. W tym państwie panuje dziedziczna monarchia parlamentarna. Obecnym królem Hiszpanii jest Filip VI, a królową Letycja. Katolicyzm jest główną religią wyznawaną w Hiszpanii.
Najpopularniejsze wśród turystów jest wschodnie wybrzeże Hiszpanii, a przede wszystkim Costa Brava, Costa Blanca oraz Costa del Sol, ale także duże miasta, takie, jak Madryt czy Barcelona.
Wycieczki do Hiszpanii organizowane są przez najpopularniejsze biura podróży, takie, jak Rainbow, Itaka, TUI czy Coral Travel. Również mniej znane biura mają w swojej ofercie wiele ciekawych wyjazdów do Hiszpanii. Przed wyborem biura podróży warto porównać oferty i zapoznać się z rankingami. Należy też sprawdzić czy biuro jest wiarygodne i działa legalnie. W celu weryfikacji pomocna może okazać się strona Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych.
Biura podróży nierzadko w swojej ofercie mają także wyjazdy Last Minute. Pojawiają się one na krótko przed terminem wycieczki, w momencie, gdy biuro nie sprzeda wszystkich dostępnych wyjazdów. Z tego powodu oferty Last Minute są cenowo bardziej korzystne.
Podczas samodzielnej organizacji wyjazdu do Hiszpanii należy zająć się takimi sprawami jak: atrakcje, transport, nocleg oraz innymi formalnościami niezbędnymi do wyjazdu. Warto także zastanowić się nad wykupieniem ubezpieczenia turystycznego.
Do najpopularniejszych atrakcji turystycznych Hiszpanii należą m. in.: katedra Sagrada Familia oraz bulwar La Rambla w Barcelonie, Ciudad de las Artes y las Ciencias w Walencji, Pałac Królewski w Madrycie, Pałac Alhambra w Granadzie, oraz Plaza de España w Sewilli.
Do najpopularniejszych hiszpańskich dań należą m. in.: wywodząca się z Walencji Paella, Gazpacho, Patatas bravas, a także Tortilla Española. Jeśli zaś chodzi o słodkie przekąski, to z pewnością Churros zrobiły największą furorę poza granicami Hiszpanii.
Pokaż więcej
Ten lot pasażerowie i załoga z pewnością zapamiętają na długo. Do sieci trafiło przerażające nagranie prosto z kokpitu. Jeden z pilotów uchwycił na nim moment lądowania, kiedy w mieście obowiązywał czerwony alert. Z okien na pokładzie ukazał się apokaliptyczny widok. Do ostatniej chwili nikt nie wiedział, czy uda się bezpiecznie dotrzeć na płytę lotniskową.
Dwa tygodnie po katastrofalnej powodzi, która dotknęła północno-wschodnie wybrzeże Półwyspu Iberyjskiego i pochłonęła ponad 230 ofiar, Hiszpania zmaga się z kolejnym kataklizmem. Intensywne opady i powodzie błyskawiczne ponownie dotykają wschodnie i południowe regiony kraju, a ostrzeżenia meteorologiczne od agencji AEMET niestety potwierdzają najczarniejsze scenariusze. Trwa masowa ewakuacja,
U wybrzeży Hiszpanii wyłowiono wrak statku sprzed 2,6 tys. lat. Jak stwierdziła szefowa resortu kultury Murcji, “to jeden z najważniejszych starożytnych statków, znalezionych w całości na świecie”.
Maciej Dowbor i Joanna Koroniewska-Dowbor uchodzą za jedną z najbardziej zgranych par w polskich show-biznesie. Para prężnie działa w mediach społecznościowych, zabawiając fanów nagraniami, na których z przymrużeniem oka pokazują swoją codzienność w Polsce, jak i w Hiszpanii, gdzie przed laty kupili dom. Tym razem para pokazała rachunek za posiłek z kawiarni w Marbelli. Suma na paragonie zaskoczyła nie tylko ich, ale i tysiące internautów.
Dramatyczna sytuacja na południu Europy. Zniszczone domy, mosty i budynki użyteczności publicznej, zalane drogi i autostrady, ponad 200 ofiar śmiertelnych i około 1000 osób zaginionych. To tragiczny bilans najgorszych od blisko 30 lat powodzi w południowo-wschodniej Hiszpanii. Gwałtowne burze i ulewy dotarły również do wybrzeża Barcelony. Pogoda sparaliżowała lotnisko El Prat, które masowo odwołuje loty.
Mimo że ten region cieszy się dużą popularnością wśród turystów, nie wszyscy wiedzą, że można zwiedzić tam wyjątkową wyspę. Nie bez powodu nazywa się ją miejscem piratów. Choć jest niewielka, urzeka swoim wyglądem, a wyjątkowości dodaje jej jeszcze fakt, że zamieszkuje ją niewiele osób.
Samolot z Polakami na pokładzie nie mógł wylądować w Walencji, co mocno zakłóciło ruch lotniczy. Zrobił kilka kółek nad Morzem Śródziemnym i przekierowano go na inne hiszpańskie lotnisko. Przez silne burze wiele lotów z różnych europejskich miast także napotkało utrudnienia.
Ibiza przez wielu turystów jest postrzegana jako imprezowy raj. Nie oznacza to jednak, że na wyspę położoną na Balearach przybywają tylko młodzi ludzie, a oprócz klubów, nie ma tam innych ciekawych miejsc do odwiedzenia. 72-letni turysta niestety na pewno nie będzie wspominał swojego pobytu dobrze. To, co spotkało go w jednej z lokalnych knajp, aż nie mieści się w głowie.
Kto powiedział, że jesienią i zimą nie można plażować? Oczywiście, że można, a ta wyspa zajmuje szczególne miejsce w sercach wielu Polaków. Niektórzy wracają tam kilkukrotnie, zwłaszcza gdy w Polsce dni stają się krótsze, a słońce zachodzi coraz wcześniej.
Do tragicznych wydarzeń doszło podczas gdy 26-letni turysta chciał zrobić sobie idealne zdjęcie, które mógłby udostępnić w sieci. Niestety zignorował wszelkie ostrzeżenia i zakazy, co skończyło się jego śmiercią. Podczas dramatycznego wypadku towarzyszył mu kolega.
Choć sezon wakacyjny w Polsce zbliża się nieubłaganie ku zakończeniu, nie oznacza to, że Polacy kończą urlopy. Jesienią wiele osób decyduje się na wyjazd zagraniczny. W tym czasie warto rozważyć ten kierunek, ponieważ teraz można zaoszczędzić na nim nawet kilkaset złotych.
U wybrzeży najpopularniejszej wśród siedmiu wysp Kanaryjskich - Gran Canarii - miał miejsce wyciek niebezpiecznej substancji. Czarna plama rozciągająca się niemal na 2 kilometry zmusiła lokalne służby ratunkowe do podjęcia odpowiednich działań. W trosce o bezpieczeństwo turystów zamknięto już kilka plaż, a władze ogłosiły stan zagrożenia dla środowiska.
W uwielbianym przez Polaków kraju rozprzestrzenia się groźna bakteria. Turyści jeżdżą tam nie tylko na wakacje, ale kierunek ten jest wśród nich bardzo popularny również poza sezonem wakacyjnym. Teraz lokalne media informują, że panuje tam epidemia krztuśca.
Marzycie o przedłużeniu wakacji? Kilka zagranicznych kierunków warto wziąć pod uwagę podczas planowania urlopu we wrześniu. Słoneczna, ciepła pogoda i piękne plaże gwarantowane. Gdzie warto kupić bilety lotnicze? Podpowiadamy.
Polacy często cały rok ciężko pracują, by móc odpocząć raptem przez 2 tygodnie w komfortowych warunkach na zagranicznych wczasach. Nic więc dziwnego, że mają wobec takiego wypoczynku duże oczekiwania. Niektórzy jednak mogą się porządnie zawieźć. Dobrym przykładem jest historia pana Stanisława.
Lokalne media donoszą, że kilka dni temu na Teneryfie doszło do przedziwnego wypadku – rozpędzony samochód dosłownie wbił się na kawiarniany taras, odgrodzony od ulicy dość wysokim murem. Całe zajście nagrała kamera z lokalu. Widać na nim, że pojazd niemal zmiótł siedzącego przy stoliku gościa.
Upały zabijają coraz częściej. O ile położone na północy Europy kraje podwyższenie temperatur odczuwają co najwyżej przez kilka dni wakacji, o tyle południe kontynentu gotuje się i płonie. Obecnie przez te krańce, które są głównymi kierunkami wakacyjnych wyjazdów, przetacza się kolejna ekstremalna fala gorąca. Hiszpańskie media informują, że tylko w tym sezonie z powodu upałów zmarło ponad 1,3 tys. osób.
Blisko 2 mln Polaków wybrało w 2023 roku jeden z najpopularniejszych europejskich kierunków wakacyjnych. Nie Turcja, nie Egipt, nie Chorwacja, a Hiszpania skradła serca naszych rodaków. Eksperci wskazują, gdzie wypoczniemy najtaniej na Półwyspie Iberyjskim.
„Uważajcie na jajka sadzone, tak jajka sadzone". Choć brzmi zabawnie, nie jest żart. Na wybrzeżu Hiszpanii pojawiły się masy przedziwnych organizmów, które zamieniły życie plażowiczów w koszmar. Turyści, szczególnie ci, którzy wraz z dziećmi wybierają sie na plaże, powinni zachować ostrożność.Problem jest na tyle poważny, że powstała specjalna aplikacja informująca na bieżąco o rozwoju sytuacji. Skąd jednak wzięła się tak dziwna nazwa wodnych stworzeń?
W czerwcu i lipcu mieszkańcy południowo-wschodniej Europy zmagali się z ekstremalnymi upałami. Myśleliście, że to już koniec? Niestety nic bardziej mylnego. Wszystko wskazuje, że jeszcze w ostatnim tygodniu lipca słupki rtęci pokażą w niektórych miejscach ponad 40 st. Celsjusza. Żar zahaczy także o Polskę. Sierpień także będzie trudnym miesiącem, szczególnie dla jednego europejskiego kraju.
Dla niektórych to już tradycja, inni wciąż nie dowierzają, do czego zdolni są na wakacjach turyści. Nagranie w Hiszpanii, które pokazuje wyścigi po leżaki, bardzo szybko stało się hitem TikToka. To, co zrobili wczasowicze w hotelach na Teneryfie i Costa Dorada rozbawia do łez.
Chociaż ataki rekinów zdarzają się bardzo rzadko, to tego lata już kilka razy zaatakowały. Do takiej sytuacji doszło między innymi w Oahu na Hawajach. To tam, na wybrzeżu przez lokalnych surferów znaleziony został aktor znany z czwartego filmu z serii “Piraci z Karaibów”. W ostatnim czasie do incydentów z rekinami doszło między innymi u wybrzeży hiszpańskiej wyspy Minorka, na Florydzie czy u wybrzeży Teksasu, gdzie zaatakowane zostały 4 osoby.
Władze w hiszpańskich kurortach mówią “basta” i zamierzają walczyć z okropnym nawykiem turystów. Niesforni goście od tej pory mogą zostać ukarani wysokim mandatem za sikanie do morza. Turyści odkryli jednak, że istnieje poważna luka prawna, która pozwala ominąć nową zasadę…Mandat za sikanie do morza to nie żart. Przyłapanego na gorącym uczynku turystę, będzie to kosztować nawet 1500 euro…
Nie tylko na Majorce mieszkańcy protestują przeciw masowej turystyce. W miniony weekend tysiące demonstrantów w Barcelonie oblewało wodą gości, znajdujących się w miejscach publicznych np. restauracjach. W sieci pojawiły się nagrania.
Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób wydało ostrzeżenie. W popularnych wśród turystów miastach w Hiszpanii i we Włoszech wykryto przypadki zakażenia Wirusem Zachodniego Nilu (WNV). Służby ostrzegają. Gorączka zachodniego Nilu to realne zagrożenie. Choroba jest potencjalnie śmiertelnie groźna. Jak dochodzi do zakażenia i jak się przed nim uchronić ?
Świat jest pełen miejsc, których piękno jest tak oszałamiające, że aż ciężko uwierzyć w ich realne istnienie i wbrew pozorom nie musimy daleko szukać. Jedno z nich, choć mało znane znajdziemy całkiem niedaleko. To niewielkie księstwo położone jest na terenie Europy. Jedną z ciekawostek na temat jego stolicy, jest to, że jej honorowym obywatelem jest Woody Allen.
Kieliszki z dziwnymi napisami, otwieracze o fallicznym kształcie, koszulki z grafikami, które są "śmieszne" jak żart wuja na weselu... Barcelona mówi "dość" i chce zakazać pamiątek, które z estetyką mają niewiele wspólnego, a przy okazji mogą być obraźliwe.
O tym znalezisku mówią nie tylko koneserzy mocnych trunków. Odkrycie najstarszego na świecie płynnego wina stało się prawdziwą sensacją. “Pamięta czasy Chrystusa” - podkreślają archeolodzy.Do odkrycia doszło zupełnym przypadkiem podczas remontu domu. Naukowcy badali znalezisko aż przez 5 lat. Dlaczego?