Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Tak mieszkańcy Barcelony odwdzięczają się turystom. “Wstyd i zniesmaczenie”
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 08.07.2024 13:20

Tak mieszkańcy Barcelony odwdzięczają się turystom. “Wstyd i zniesmaczenie”

Restauracja
Fot. Shutterstock/VTT Studio, Instagram/BBC

Nie tylko na Majorce mieszkańcy protestują przeciw masowej turystyce. W miniony weekend tysiące demonstrantów w Barcelonie oblewało wodą gości, znajdujących się w miejscach publicznych np. restauracjach. W sieci pojawiły się nagrania.

Protesty w Hiszpanii. Turyści nie są mile widziani

Hiszpańskie miasto od lat boryka się z ograniczoną podażą mieszkań, a niektórzy politycy obwiniają wysoki poziom turystyki. Tego samego zdania są mieszkańcy. Burmistrz Barcelony zobowiązał się niedawno do wyeliminowania w ciągu pięciu lat krótkoterminowego wynajmu turystycznego w mieście. W efekcie mieszkania miałyby być łatwiej dostępne dla lokalsów. 

Sfrustrowani sytuacją mieszkańcy mają już jednak dość turystów i po raz kolejny zorganizowali protest. Tym razem posunęli się o krok dalej. Nie skończyło się na samych słowach.

Oblewali turystów wodą. Do sieci trafił film

Stacja BBC opublikowała nagranie z jednej z restauracji w Barcelonie. Na filmie widać, jak pod knajpą zebrała się grupa demonstrantów, a w dłoniach trzymają zabawkowe pistolety na wodę. Klientom, którzy siedzieli przy stolikach, niedane było jednak, by spokojnie zjeść.

Protestujący nieustannie oblewali ich wodą i wykrzykiwali hasło “Turyści do domu”. Zdezorientowani goście w pośpiechu chowali telefony w obawie przez ich zamoczeniem. Wielu postanowiło szybko opuścić lokal. 

Internauci oburzeni protestem. “Te restauracje nie istniałyby, gdyby nie turystyka”

Nie trzeba było długo czekać na pierwsze komentarze. Okazuje się, że większość internautów, która obejrzała nagranie, wcale nie pochwala protestów mieszkańców Barcelony. Hiszpania jest zależna od turystyki. Bez turystów kraj miałby katastrofalną gospodarkę. Zwróćcie się do swojego rządu, a nie ludzi, którzy zapewniają wam wszystkim środki do życia” - pisze jeden z użytkowników Instagrama. “W latach 2020 i 2021 turyści rzeczywiście wrócili do domu, wiele firm upadło i umarło, a ludzie stracili pracę. Te restauracje nie istniałyby, gdyby nie turystyka. Wstyd i zniesmaczenie tym protestem” - dodaje kolejny. 

Za: BBC

Czytaj też: Kamera w Chłapowie uchwyciła "zabawę" turystów. Ratownicy apelują, by tego nie robić