Turysci.pl
Obostrzenia na Mazowszu

fot. unsplash.com/Lāsma Artmane

Od dzisiaj obostrzenia na Mazowszu i w woj. Lubuskim. Jakie obiekty turystyczne będą zamknięte?

3 Grudnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Nowe obostrzenia zaczęły obowiązywać w województwach mazowieckim i lubuskim dzisiaj, 15 marca. Ucierpi w tych rejonach również branża turystyczna - zamnięte zostały hotele, baseny, sauny, solaria i wiele innych obiektów służących turystom. Są również wyjątki od zakazów.

  • 15 marca wchodzą w życie nowe obostrzenia na Mazowszu oraz w woj. lubuskim

  • Zamykane są m.in. hotele, ośrodki spa, sauny, solaria oraz baseny. Wyznaczono nieliczne wyjątki działalności miejsc noclegowych

  • Od 14 marca takie same obostrzenia obowiązują na Pomorzu, zakaz przedłużono też dla Warmii i Mazur

Obostrzenia związane z sytuacją pandemiczną, które są przez rząd wprowadzane lokalnie, w znacznej mierze pogłębiają kryzys branży turystycznej. Zamykane są hotele, stoki narciarskie oraz obiekty w znacznym stopniu utrzymujące się dzięki ruchowi turystycznemu. Taka sytuacja od 15 marca spotka również przedstawicieli tego sektora gospodarczego w województwie mazowieckim i lubuskim.

Kolejne regiony Polski z obostrzeniami

Rząd ogłosił lockdown kolejnych dwóch regionów Polski podczas konferencji prasowej 11 marca. Zgodnie ze słowami Ministra Zdrowia, sytuacja ta wynika z szybko rosnącej liczby nowych przypadków zakażeń koronawirusem.

Na rządowej stronie Gov.pl, w zakładce związanej z sytuacją epidemiczną kraju, przeczytać można, iż konieczne jest ograniczenie mobilności społecznej. Pomóc ma w tym również utrzymywanie w pozostałych regionach dotychczasowych obostrzeń. Działania te mają zminimalizować ryzyko nowych zakażeń.

turyści w Miami Beach

Turyści zjechali do Miami Beach. Policja interweniowała, zatrzymano 150 osób

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Od 15 do 28 marca w woj. mazowieckim i lubuskim ucierpią przedstawiciele branży turystycznej, związani z:

  • hotelami i innymi obiektami noclegowymi,

  • stokami narciarskimi,

  • basenami,

  • saunami,

  • salonami spa.

Wszystkie te obiekty muszą pozostać zamknięte, a nieliczne wyjątki dotyczą miejsc noclegowych oraz basenów.

Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu – czytamy na stronie Gov.pl.

Baseny otwarte mogą być jedynie w podmiotach wykonujących działalność leczniczą lub specjalnie dla członków kadry narodowej.

Polska turystyka w coraz gorszej sytuacji

Przypomnijmy, że obecnie lockdown obowiązuje już w czterech województwach. Warmia i Mazury zostały obarczone restrykcjami jako pierwsze, a zakazy zostały tam przedłużone do 28 marca.

W województwie pomorskim obostrzenia obowiązują od 15 do 28 marca. Mazowsze i woj. lubuskie również zmagać się z kryzysem ma wstępnie przez 2 tygodnie, pamiętajmy jednak, że sytuacja ta może ulec zmianie. Rząd obserwuje sytuację epidemiczną i od niej zależy, czy zakazy rzeczywiście zostaną zniesione zgodnie z planem.

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego apeluje do rządu, by podjął decyzję ws. funkcjonowania obiektów noclegowych w czasie Wielkanocy. Jak podkreślają, potrzebna jest jasna deklaracja, bo obecnie turyści boją się rezerwować urlopy. Wiele osób obawia się, że nagle region, w który się wybierali, zostanie zamknięty lockdownem.

Ciągłe zamykanie i otwieranie hoteli to droga donikąd – mówił Marcin Mączyński, sekretarz generalny IGHP.

Jego zdaniem dobrą strategią walki z pandemią jest zezwolenie na działanie hoteli w reżimie sanitarnym, respektując obowiązujące obostrzenia. Miejscowe lockdowny i zamrażanie branży wywołuje oburzenie przedsiębiorców.

Na Wielkanoc zawsze przyjeżdża dużo ludzi w góry, tak jak na majówkę. Jak zamkną wszystko, to znowu pieniądze przepadną i do lata będziemy czekali na tłumy – mówiła w piątkowej rozmowie z redakcją Turyści.pl właścicielka pensjonatu niedaleko Zakopanego.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Polsat News

Patryk KorzecAutor

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Turystów na Morskie Oko będą wozić wozy hybrydowe

Czytaj więcej >

Polska

IMGW wydało ostrzeżenie II stopnia przed gwałtownymi burzami i podtopieniami

Czytaj więcej >

Polska

Wczasowiczka z Juraty zjadła rybę maślaną. Skończyło się zatruciem pokarmowym

Czytaj więcej >

Polska

Nagranie z Tatr pokazuje, jak mężczyzna ześlizguje się z Rysów

Czytaj więcej >

Polska

Giewont na tle Księżyca. Niesamowite ujęcie

Czytaj więcej >

Polska

Rodzina spadła z Przełęczy Szpiglasowej. 11-letnie dziecko nieprzytomne

Czytaj więcej >