Turysci.pl
Polska traci obywateli

Fot. unsplash.com/@gabriellehenderson

Polka spakowała walizki i wyjechała do dalekiego kraju. "Tutaj możesz być, kim chcesz"

15 Lipca 2020

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Polska traci wielu mieszkańców, którzy wolą wyjechać za granicę by robić karierę, niż żyć skromnie w ojczyźnie. Są kraje, w których łatwiej o dobra pracę, a Polacy są mile widziani i cenieni za wiedzę i umiejętności.

Polska gospodarka nie rozwija się tak szybko, jak islandzka, co jest przyczyną wielu emigracji. Na wyspie lodu i ognia łatwiej znaleźć pracę, która pozwoli się rozwijać i przyniesie satysfakcjonujące dochody. Potwierdza to Polka, która wyjechała już 13 lat temu, gdy Islandia nie była jeszcze popularnym krajem. W rozmowie z Wirtualną Polską zdradziła, jak jej się mieszka za granicą i czy łatwo znaleźć pracę.

Polska nie daje tylu możliwości

Monika miała w Polsce dobrą pracę, a wyjazd za granicę nie był koniecznością. Chciała jednak zobaczyć, jak wygląda "inny świat" i jak to jest być zupełnie niezależną. W 2007 r. odległa wyspa nie była jeszcze szerzej znana w Polsce i trudno było znaleźć informacje o życiu na Islandii. Polka kupiła jedyny dostępny przewodnik i zachwyciła się krajobrazami ze zdjęć. Na miejscu szybko zweryfikowała swoją wiedzę.

- To, co zobaczyłam, wprawiło mnie w "lekkie" zdumienie. W drodze z lotniska do Reykjaviku, gdzie docelowo miałam mieszkać i pracować, przez prawie 30 minut jazdy nie zobaczyłam ani jednego drzewa! Czułam się, jakbym wylądowała na księżycu. Krajobraz właśnie tak wyglądał – zero drzew, szaro, buro. Ani śladu zapierających dech widoków - wyznała Monika w rozmowie z Wirtualną Polską.

Na szczęście atrakcje z przewodnika rzeczywiście istnieją, lecz trzeba do nich dojechać. Wulkaniczna wyspa ma specyficzny klimat, a podłoże nie sprzyja rozwojowi wysokich drzew. Nie zobaczymy tam gęstych lasów, do których jesteśmy przyzwyczajeni, lecz widok zielonych łąk, wulkanów, wodospadów i lodowców zapiera dech w piersiach. O jednym z najpiękniejszych jezior pisaliśmy tutaj. Krajobrazy przyciągają turystów, a migranci lecą tam w poszukiwaniu lepszego życia. Wielu z nich odnajduje szczęście i zostaje na dłużej.

Islandczycy są tolerancyjni i przyjaźni

To, co zachwyciło Polkę to przyjazne nastawienie Islandczyków i powszechna tolerancja. W tym kraju można być sobą i nikt nie będzie miał o to pretensji. Można spełniać swoje marzenia i nie oglądać się na innych, a przyjaciele z pewnością okażą wsparcie. Monika określiła społeczeństwo na wyspie jako wyluzowane i pogodnie nastawione do życia. Pomimo kapryśnej pogody i nocy polarnych zawsze znajdzie się sposób, by nie popaść w depresję. 

- Na Islandii możesz być, kim chcesz. Nie ważne, jakie masz wykształcenie. Jeśli masz pasję i chęć, to wszystko jest do osiągnięcia. Podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2016 r., gdzie Islandia zaskoczyła wszystkich swoją grą, do boju drużynę prowadził trener, który na co dzień jest dentystą. Tak, więc wszystko jest możliwe - powiedziała ze śmiechem Polka w rozmowie z Wirtualną Polską.

Jeżeli chcielibyście podzielić się historią ze swoich wakacji, rachunkiem z turystycznego miejsca, bulwersującą lub interesującą sytuacją, która Was spotkała lub której byliście świadkami podczas urlopu, zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.

Źródło: Wirtualna Polska

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >