Turysci.pl > Polska > W Tatrach zaobserwowano rzadkie zjawisko. Tęczowe chmury wyglądają bajkowo
Ania Radke
Ania Radke 18.01.2022 22:22

W Tatrach zaobserwowano rzadkie zjawisko. Tęczowe chmury wyglądają bajkowo

Tatry
fot. Facebook/ Aktualna sytuacja w Tatrach

Wczoraj na niebie w Tatrach pojawiło się rzadkie zjawisko meteorologiczne. Zjawisko iryzacji, potocznie nazywane mianem tęczowania, zaliczane jest do grupy zjawisk optycznych związanych z obecnością i zachowaniami światła.

Profil "Aktualna sytuacja w Tatrach" udostępnił zdjęcia pana Grzegorza, któremu w drodze na Kończysty Wierch udało się uchwycić rzadkie zjawisko iryzacji chmur.

Rzadkie zjawisko w Tatrach

Iryzacja na chmurach jest zjawiskiem krótkotrwałym, trwającym nawet kilka sekund. Powstałe w ten sposób barwy bywają niekiedy pomieszane, przypominające błyszczącą masę perłową. Niekiedy widoczne są w postaci smug równoległych do brzegów chmur.

Iryzacja chmur powstaje wskutek dyfrakcji światła, czyli zmianą kierunku rozchodzenia się fali. Występuje na chmurach Altocumulus lenticularis, rzadziej na Cumulus, Cirrocumulus i Stratocumulus.

Zdjęcia autorstwa pana Grzegorza ukazują zjawisko iryzacji chmur uchwycone w drodze na Kończysty Wierch w Tatrach słowackich. Fotografie wywołały zachwyt innych miłośników Tatr.

https://www.facebook.com/sytuacjawtatrach/posts/4707940225993778

Reklama

Złote Dni Travelist - trwa ekskluzywna WYPRZEDAŻ hoteli. Promocje do -65%! Sprawdź >>

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Aktualna sytuacja w Tatrach

Tagi: