Turysci.pl
wulkan

fot. Twitter/ Gisli Olafsson

Ewakuacja setki turystów. W wulkanie Fagradalsfjall otwiera się nowa szczelina

7 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

W wulkanie Fagradalsfjall w Islandii otwiera się nowa szczelina, z której w poniedziałek wydobyła się para i lawa. Konieczna była ewakuacja setki turystów, którzy wówczas znajdowali się w okolicy.

Do erupcji wulkanu Fagradalsfjall doszło 19 marca i od tamtego czasu zdał się on ogromną atrakcją turystyczną. Zaledwie kilka dni później media obiegły zdumiewające zdjęcia tłumów zgromadzonych wokół wyciekającej lawy.

Ewakuacja setki turystów spod wulkanu

Teraz konieczna była ewakuacja setki turystów oraz zamknięcie terenu wokół wulkanu Fagradalsfjall w południowo-zachodniej Islandii, ze względu na pojawienie się nowej szczeliny o długości ok. 500 m. Znajduje się ona ok. 1 km od pierwotnego miejsca erupcji.

Ewakuacja została zarządzona przez Islandzki Departament Zarządzania Kryzysowego. Jak jednak stwierdził, nie występuje zagrożenie dla ludzi z powodu na odległości od popularnych szlaków turystycznych.

Jak przekazało Islandzkie Biuro Meteorologiczne, nowa szczelina nie powinna mieć wpływu na funkcjonowanie pobliskiego lotniska Keflavik. Przypomnijmy, że w 2010 roku smuga popiołu wypuszczona przez wulkan Eyjafjallajökull sparaliżowała ruch lotniczy w całej Europie.

wilki widziane w okolicy Lubania

Wataha wilków widziana blisko szlaku turystycznego. Apel o ostrożność

CZYTAJ DALEJ

- Mieliśmy dwie nowe szczeliny, które otworzyły się dokładnie wokół miejsca, w którym znajdowali się ludzie, więc [...] po prostu ewakuowaliśmy ich, aby dowiedzieć się, co się dzieje - powiedział Sigurjon Veigar, członek zespołu poszukiwawczo-ratowniczego, cytowany przez Onet.

19 marca wulkan Fagradalsfjall obudził się do życia po 800 latach. Stał się on bardzo popularnym miejscem wśród mieszkańców i turystów. Stożek znajduje się zaledwie 40 km od Reykjaviku. Jak twierdzi Islandzka Rada Turystyczna, od erupcji miejsce to odwiedziło około 30 tys. ludzi.

Zdaniem ekspertów erupcja wulkanu może przesunąć się na północ od swojego pierwotnego miejsca. Takiego zdania jest również geofizyk Magnus Gudmundsson.

- Widzimy teraz mniej lawy wydobywającej się z dwóch oryginalnych kraterów. To może być początek drugiego etapu - wyjaśnił ekspert cytowany przez Onet.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Onet

Podobne artykuły

bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Czechy i Słowacja zmieniają przepisy graniczne

Europa

Od poniedziałku zmiany na granicach z Czechami i Słowacją

Czytaj więcej >

Europa

Kobieta spadła z klifu w Wielkiej Brytanii. Nie przeżyła

Czytaj więcej >
Test na koronawirusa

Europa

Zakaz przemieszczania się bez negatywnego testu na koronawirusa na Słowacji, zamknięte też hotele

Czytaj więcej >
niemcy chcą zakazu

Europa

Niemcy rozważają całkowity zakaz lotów. "Sprawa się nam wymknęła"

Czytaj więcej >
czy polacy wyjadą do Hiszpanii

Europa

Czy Polacy będą mogli wyjechać do uwielbianego kraju? Premier Hiszpanii stawia warunek

Czytaj więcej >